Meningen Kop maakt het allemaal erger Jongerius bedwingt Balkenende 'Scheiden? Breng mensen niet op die gedachte' COR DE JONGE In crisistijd voorzichtig zijn met het gebruik van het woord crisis. 1 2 Zaterdag 28 maart 2009 PZC De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, ParkVeldzigt35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Het is een tekening waar je twee keer naar kijkt. De il lustratie van Tom Janssen in de krant van gisteren. FNV-voor- zitter Agnes Jongerius danst met Jan Peter Balkenende. Zij is een reusachtige vrouw, met rood aan gezette lippen, rode jurk met split en ze draagt stevige pumps. Me vrouw kijkt voldaan, een beetje slinks ook. Ze tilt meneer op alsof hij een veertje is. Inderdaad, zij danst met hem, niet andersom. Het parlement zit erbij als een muurbloempje, stijfjes en gesto ken in een braaf groen jurkje. Tom Janssen heeft het crisis akkoord treffend in beeld ge bracht. Je kunt je voorstellen dat het echt zo gegaan is. Jongerius' ei sen zijn ingewilligd. Ze heeft vast hard op de tafel geslagen en grom mend gezegd: 'over mijn lijk', maar die verhoging van de AOW-leeftijd naar 67 jaar komt er niet zolang ik voorzitter van de' FNV ben. Jan Peter is er vast van geschrokken en heeft in haar ge zicht vast iets gemompeld dat er dan wel alternatieven voor die aderlating moeten komen en dat dan 65 jaar misschien bespreek baar is. Jongerius zei na afloop van het ak koord glunderend tegen iedereen die het wilde horen dat ze haar zin had gekregen en dat de AOW-leeftijd op 65 jaar blijft. In een bijzin zei ze nog dat het gek moest zijn als ze geen alternatief vindt. Jongerius, ze had gewon nen. Vreemd dat daarna premier Jan Peter Balkenende heel duide lijk zei dat de AOW-leeftijd wordt verhoogd naar 67. Balkenende had ook gewonnen. Hij stond er met een gezicht bij van 'zie je wel dat ik kan optreden'. Mijn wil is wet. Zijn lip trilde. De strategie van de hoofdrolspe lers is duidelijk: als je hard roept dat je gewonnen hebt, dan heb je gewonnen. Maar toch is Jongerius de winnaar van het publiek en in elk geval van Tom Janssen. Ze danst als de eerste vrouwelijke pre mier van Nederland en heeft Bal kenende in de tang. Hij heeft geen keuze, hij moet haar wel volgen. 'Crisis treft Sturm en Dekker' kop te de Walcherse editie van de PZC donderdag. Een negatieve kop, die lijdzaam heid van het Zeeuwse sloopbedrijf suggereert die er niet is, en die er ger doet vermoeden - zo las direc teur Verheijke van Sturm en Dek ker die kop. „En ik was niet de eni ge. Mijn moeder van 86 jaar viel bijna van haar stoel, personeelsle den waren boos omdat ze dachten dat ik iets belangrijks verzwegen had en buren vroegen of het einde nabij is. Maar dat is niet het geval." In crisistijd heeft crisis een andere' klank dan in een economisch sta biele periode. Verheijke vindt dat journalisten daarmee rekening moeten houden. De directeur werd deze week ge beld door Maurits Sep, chef van de regioredactie Walcheren. De krant was getipt dat het sloopbedrijf werktijdverkorting voor een deel van het personeel had aange vraagd en dat de omzet daalde. Sturm en Dekker kreeg minder op drachten, omdat opdrachtgevers door de crisis waren getroffen. „We hebben inderdaad iets min der werk te verdelen. Maurits en ik hebben een prettig gesprek ge had en ik ben openhartig geweest. Ik had er alle vertrouwen in dat het ondanks de minder prettige boodschap een goed verhaal zou worden." Met de inhoud van het artikel had Verheijke ook geen problemen. „Het artikel was genuanceerd." Maar hij vindt dat de kop alles ver pestte. „Die had zijn negatieve werk al gedaan. Mensen lezen dan verder met een gekleurde bril op en trekken de conclusie dat het spoedig over en uit is." En dat is bezijden de waarheid, zegt Verheijke; het sloopbedrijf is juist strijdbaar en vindt nieuwe wegen om aan de gang te blijven. Sep nam de kritiek serieus en raak te met Verheijke in discussie. „Van uit mijn oogpunt is het een neutra le kop", zegt Sep. „Ik heb eerst ge- 'Nee hoor, ik begrijp heus dat de krant geen pr-bureau is' probeerd om iets met werktijdver korting in de kop te doen, maar het was niet zeker dat die maatre gel uitgevoerd zou worden. Boven dien is het een vervelend woord voor een kop. De omzet gaat met 30 procent naar beneden. Maar wat zegt dat precies? 30 procent waarvan? Ik ben teruggegaan naar de basis; wat is er precies aan de hand? Sturm en Dekker krijgt min der opdrachten, waardoor de pro ductie naar beneden gaat en wat is daar de reden van? De crisis. Daar is geen speld tussen te krijgen." Toch laat de kritiek hem niet onge voelig. „Het is niet mijn opzet om een bedrijf onnodig in een lastig pakket te brengen. Dat is wel het gevolg van de publicatie geweest. Hoe gezond een bedrijf is, is na tuurlijk niet mijn verantwoorde lijkheid en ik kan er niets aan doen als er slecht gelezen wordt. Maar het is wel mijn verantwoor delijkheid om te weten welk effect een publicatie kan hebben. Crisis is een beladen woord in crisistijd." Bij het afscheid zei Verheijke la chend: „Een volgende keer wel wat positiever hé." Hij vulde snel aan: „Nee, hoor, ik begrijp heus dat de krant geen pr-bureau is." Er moet mij iets van het hart", mailt E. A. Cijsouw-van Bie- rnen uit Westkapelle. Ze wijst op een 'reclamebord' langs de A58, bij Middelburg: Denk je aan Scheidenlaat je goed infor meren. Meer informatie op www.Allesoverscheiding.nl. Mensen moeten niet op verkeerde gedachten gebracht worden, vindt ze. „Met andere woorden: Scheiden doe je zo!", schrijft ze. „■Moeten de geesten rijp gemaakt worden om dit als normaal te be schouwen? Wordt hiermee niet eeu hele samenleving naar de knoppen geholpen? Hebben zij die dit promoten niet in de gaten dat er zo langzamerhand een hele generatie opgroeit die niet meer weet hoe een normaal gezin er uit ziet? Dit is dan zogenaamd de vooruitgang anno 2009. Er zou eens gedacht moeten worden aan al die kinderen die vroeg of laat in de hulpverlening terechtkomen, omdat ze de weg kwijt zijn geraakt. Als er geen veilige thuisbasis meer is, groeien onze kinderen op in een liefdeloze wereld met alle gevolgen van dien! Over de financiële crisis wordt ach en wee geroe pen en de media staan er bol van. Veel meer zou men zich zorgen moeten maken over wat er gebeurt op dit punt en het feit dat nie mand hier nog van opkijkt. Laat staan zich er over verbaast! Leve de moderne tolerante samenleving!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12