media Yf 41 Nederlanders domineren al jarenlang de top in het K1, een combinatie van vechtsporten als karate, kung fu en kickboksen. Toch is de sport bitter weinig te zien op de vaderlandse tv. Maar daar komt verandering in. Volgens insiders wordt K1 dé nieuwe tv-sport. door Monique Brandt Inspector Morse media@wegener.nl 024-3650570 PZC Zaterdag 28 maart 2009 de nieuwe tv-sport Ook in het Kt, de met name in Ja pan en Korea ra zend populaire vechtsport, laat de crisis zijn sporen na. De Nederlandse topvechter Re- mi Bonjasky, die eind vorig jaar voor de derde keer wereldkam pioen Kt werd, verbaast zich hoe snel het kan veranderen. Stond hij doorgaans in Japan in stadions met minimaal 70.000 zitplaatsen, dit weekeinde, als hij tegen Alistair Overeem in de ring staat, is de uit verkoren Yokahama Arena 'slechts' geschikt voor pakweg 25.000 toe schouwers. Maar Bonjasky hoor je niet klagen. De 33-jarige topsporter heeft nog in de goede tijd een contract met de Internationale Ki-organisatie af gesloten dat hem verplicht tegen betaling een x-aantal wedstrijden te vechten. „Ik kan er nog steeds goed van leven", vertelt hij in zijn strakke stadsvilla in Almere. Daar bij heeft hij goede hoop dat zijn sport ook in eigen land eindelijk wat meer exposure gaat krijgen. De aimabele Bonjasky, in het cir cuit niet voor niets bekend als The Flying Gentleman, is één van de vechters die vandaag aantreedt in de World Grand Prix, in het Japan se Kanagawa. Ook vaderlandse grootheden als Meivin Manhoef en Peter Aerts zullen de ring in de Yo kohama Arena vandaag vullen. Het evenement is live te zien via Euro sport Player, een nieuwe online dienst die kijkers tegen betaling de keuze biedt tussen Eurosport, Euro sport 2, Eurosportnews en tal van sportevenementen en wedstrijden die niet op tv te zien zijn. De wed strijden zijn achteraf ook terug te kijken via een zogeheten on-demandfunctie. Vechtsportliefhebbers krijgen op die manier het komend jaar alle World Grand Prix-toernooien voor geschoteld, evenals de World Max-toernooien. Die laatste welis waar met vertraging, maar toch heel wat voor sporters die in eigen land eerder vrijwel geen aandacht kregen voor hun prestaties. Bonjasky signaleert 'gelukkig' een K1-wereldkampioen Remi Bonjasky: „Er wordt meer gekeken. Dat is goed voor de sport." foto David van Dam duidelijke toename van tv-aan- dacht. Bij Eurosport, die nu de we kelijkse programma's Fight Club en Total Knock Out heeft, maar ook bij RTL 7 met de It's Showtime-eve- nementen (met name kickboksen) en SBS 6, die alle Kt Grand Prix- wedstrijden verslaat. „Het zit echt in de lift. Vroeger werd een wed strijd die in april was gevochten, er gens in mei, juni uitgezonden. Dat gebeurt niet meer. Er wordt veel meer gekeken. Dat is goed voor de sport", zegt Bonjasky, die als 17-jari- ge begon met kickboksen na het zien van de film Bloodsport met de verdient. „We wisten dat het zou gaan komen, maar niet wanneer", zegt de commentator bij Euro sport, RTL en SBS. „Ik denk dat de ze sport binnen een jaar of drie een grote tv-sport is, al zal het voet bal niet verdringen en zal Studio Sport het Kt ook niet omarmen." Dat het zolang heeft geduurd, is volgens Bonjasky en Royers een imagokwestie. De sport wordt nog steeds gezien als een 'criminele' sport. Royers. „Er waren twintig jaar geleden veel kickboksers met criminele banden actief Heftige za ken die nogal wat media-aandacht kregen. Die erfenis slepen we nu nog steeds mee. Bovendien verwar ren mensen Ki weieens met die kooigevechten. Maar dit is een gere glementeerde sport. Het beoefe nen vereist discipline, keihard trai nen, strategie en respect voor el kaar. Ik geef les aan kinderen, be jaarden, vrouwen. Die mensen wil len het ook op tv zien." Volgens Remi Bonjasky is het ni veau in Nederland zo hoog, omdat de sport razend populair is. „Elk weekeinde zijn ergens in Neder land wel een paar gala's met wed strijden. Als sporter kun je dus veel ervaring opdoen. Daarbij zijn we een gedreven volk. Schaatsen, voetbal, hockey, zwemmen: we presteren heel goed." In Japan en Korea, waar de Neder landse Ki-vechters beroemd zijn, blijft iedereen thuis als er een wed strijd is, zegt Bonjasky. „Het is wat kijkcijfers betreft te vergelijken met een Champions League-wedstrijd. Inclusief analyses vooraf en achter af en veel aandacht voor de spor ters." Nog twee, hooguit drie jaar zal hij vechten. Zijn loopbaan hoopt hij af te kunnen sluiten met een vierde en vijfde wereldtitel. „De sport zal ik blijven promoten, daar is Kt veel te mooi voor." Belgische vechtmachine Jean-Clau- de van Damme. Ook Fred 'Le Gladiateur' Royers, in het verleden negen maal Neder lands kampioen karate en oud-we reldkampioen kickboksen, ver wacht dat zijn spórt eindelijk de aandacht krijgt die het in zijn ogen World Grand Prix, vandaag vanaf 9.00 uur live op de Eurosport Player of later terug te kijken. player.eurosport.com Reageren? redactie.media@wegener.nl In Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. foto CPD In de Engelse stad Oxford is een Inspector Morse-wande ling uitgezet. Het is een ont dekkingstocht door deze prachtige, oude universiteits stad aan de hand van locaties uit de tv-serie. Een feest der herken ning voor fans van de nukkige, maar briljante politieman. Bijna ne gen jaar na de laatste aflevering wandelen jaarlijks nog duizenden toeristen in de voetsporen van Morse. Het zegt iets over de popu lariteit van de BBC-serie. Tussen 1987 en 2000 ging Morse 33 keer op jacht naar de man of vrouw die de ogenschijnlijke rust in de kringen van de upper class in Oxford verstoorde door aan het moorden te slaan. Uiteraard von den de misdaden vaak plaats in het universiteitsmilieu, waar briljante geesten bevattelijk bleken voor het grote geld of de vleselijke verlok kingen van jonge studenten. Morse is minstens net zo slim als de knapste koppen op de universi teit, maar hij is zeker niet één van hen. Integendeel: de Oxford-elite kijkt neer op de politieman. Morse zelf walgt van hun arrogantie en de misplaatste mening dat ze door hun bijdrage aan cultuur en weten schap boven de wet staan. Toch zou hij er graag bij horen. Die vreemde spagaat geeft het karakter van Morse iets tragisch. Morse heeft, op zijn hondstrouwe assistent Lewis na, geen vrienden. Ook in de liefde zit het hem niet mee. Als er al eens een vrouw valt voor zijn onbehouwen charmes, dan blijkt ze vaak iets van doen te hebben met de moorden. Aan het einde van elke aflevering heeft Morse weliswaar een moordenaar in de cel gezet, maar blijft hij zelf alleen achter met een fles drank. Behalve een tragisch geval is Morse ook een behoorlijke snob. Hij ver plaatst zich in een oude MK2 Ja guar, luistert alleen naar klassieke muziek, leeft op drank en sigaret ten en vertelt niemand zijn echte voornaam. Niet zo gek, want hij luistert naar de ietwat buitenissige naam Endeavour. Vroeger had ik een haat-liefdever- houding met Morse. De afleverin gen zijn lang en er worden in het verhaal zo veel dwaalsporen ge legd, dat de echte killer vaak pas in de laatste vijf minuten ontmaskerd kan worden. Sinds ik de complete serie op dvd zag, weet ik hoe bril jant Morse is. Hoe goed het ver haal in elkaar zit en hoe sterk in de serie wordt geacteerd. Met name door Morse-vertolker John Thaw. Over tragiek gesproken: Thaw stierf amper twee jaar na het einde van de tv-serie. Stefan Dölcken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 127