Knutselen op een woonbeurs u Veel mensen zaten urenlang te mozaïken' llze Rike en haar gezin zijn bezig met de (voorbereidingen van) het bouwen van een eigen huis. In deze krant doet zij regelmatig verslag van wat daarbij komt kijken. In deze aflevering schrijft ze over een bezoek aan een woonbeurs. Ik heb een oude apeboom in de tuin. Kan ik de Hoe kom ik van die witte vlekken op mijn ramen pitten ervan zaaien om nieuwe bomen te krijgen? af? Vooral als de zon schijntzijn ze goed te zien. wonen@wegener.nl ~J wonen 1024-3650509 PZC Zaterdag 28 maart 2009 verder dan weer heel mooie, maar erg du re eetkamerstoeien. steeds. De organisatie had ze zelfs mooi verdeeld over het beursterrein. Er was een hoekje voor keukens, ergens anders stonden de badkamers centraal, een stuk je 'buitenkamer' en een groot deel dat onder de noemer 'luxury 8c design' valt. Heel handig, voor als je specifiek op zoek bent naar iets. Maar nadat wij 'onze' te gels hadden bekeken (en hadden be dacht dat we de lichte variant mooier vinden), hadden wij geen echt doel meer. Dus hebben we alles bekeken. Zo zagen we hoe honderden soorten worsten werden gepresenteerd. En we liepen langs zitbanken met daarop kus sens, gemaakt van met goudkleurig folie verpakte pakketten van de Voedselbank. Heel mooi gepresenteerde stands, maar ik zou ze niet snel verwachten op een woonbeurs. Het meest heb ik me verbaasd over al die knutselende beursbezoekers. In de jaren negentig kon je op sommige woon- of tuinbeurzen afspraken maken met ont werpers, die dan ter plekke je woonka mer of tuin gingen tekenen. Dat was im mers ook interessant om te zien voor an dere mensen. Verder ging de participatie van bezoekers niet. Nu waren er ontel baar veel stands met workshops. Veel mensen zaten urenlang te mozaïeken, met mooie papiersnippers een vuilnis bak te beplakken of een moodboard te maken van knipsels uit woonbladen. Heel handig, want je hebt alle materia len bij de hand. Bovendien lopen er des kundigen rond die je helpen als je het even niet meer weet. Maar ik zie mezelf nog niet knutselen terwijl er andere men- Art of Living (Alkmaar, van 2 april tot en met 5 april, www.art-of-living.nl) Salon Authentique (Apeldoorn, van 10 april tot en met 13 april, www.salonauthentique.nl) Fleurig 2009 (Haarzuilens, van 12 juli tot en met 19 juli, www.fleurig.nl) Woonbeurs (Amsterdam, 26 september tot en met 4 oktober, www.woonbeurs.nl) Excellent Leven Wonenbeurs (Eindhoven, 15 oktober tot en met 19 oktober, www.woonenleefgenot.nl) Dutch Design Week (Eindhoven, 17 oktober tot en met 25 oktober, www.dutchdesignweek.nl) Kreadoe (Utrecht, 11 november tot en met 15 november, www.kreadoe.nl) W Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Op diverse plekken op het beursterrein zaten bezoekers te knutselen onder deskun dige begeleiding. foto's llze Rike Het was al heel lang geleden dat we op een woonbeurs zijn geweest. De laatste keer zal zijn geweest vlak voor we ons huidige huis konden be trekken, ruim tien jaar geleden. We koch ten er onze eetkamerstoeien. Die moes ten wat hoger zijn dan normaal, omdat ze moesten passen bij de extra hoge ta fel. De stoelen moesten bovendien com fortabel zijn voor mensen met lange be nen. Afgelopen weekeinde was er weer een woonbeurs. We zijn er ideeën op gaan doen voor ons toekomstige huis. We had den entreekaartjes gekregen van een win kel in natuursteen, die toevallig net de te gel die wij overwegen voor de badkamer- vloer, had gelegd en daar zou showen. Ik moet zeggen, er is in al die jaren heel wat veranderd op het gebied van woon beurzen. Allereerst was het veel rustiger dan ik me herinner van mijn vorige be zoek. We stonden nergens in de rij (niet bij de kassa of de wc) en we hoefden niet tussen honderden andere mensen te schuifelen in de gangpaden. Misschien ook omdat we nu op vrijdag gingen en niet in een altijd druk week einde. Veel standhouders gaven de schuld van de lagere opkomst aan het mooie weer, maar ik schat zelf in dat de kredietcrisis ook een rol speelt. Als je zo veel negatieve gelui- den over je toekomstige inkomen hoort, ga je immers niet^ezellig kijken waar je allemaal geld aan uit kunt geven. Althans, ik had altijd het idee dat daar de beurs toch vooral voor was bedoeld. Be zoekers kunnen er ideeën opdoen, die ze in hun eigen huis kunnen toepassen. En standhouders verkopen er hun produc ten, waarmee de bezoekers hun huis mooier, sfeervoller en vooral 'anders' kunnen maken. Natuurlijk was dat soort stands er nóg llze heeft nog getwijfeld of ze dit schilde rij, dat een jaren-vijftigsfeertje in heden daags Cuba verbeeldt, zou meenemen. door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 In de tuin van lezer P. Nijs staat een apeboom, ook wel slangeden ge noemd. Vorig jaar kwamen er den appels in. „Plots lag het onder de boom bezaaid met onderdelen van deze denappels. Ik vond ook 'zefpil- vormige' pitten. Kan ik deze zaaien om nieuwe bomen te krijgen?" „De zaden vertonen inderdaad een frappante gelijkenis met een zetpil", zegt deskundige Romke van de Kaa. „Zaai het zaad zodra het rijp is in een koude bak. De optimale tempe ratuur is 15 graden, de kiemtijd twee maanden. Kan het zaad niet meteen na de oogst gezaaid wor den, bewaar het dan in een gesloten plastic zak in de koelkast. Zaai dan in februari. Begraaf het zaad niet, maar duw het voor tweederde in de grond, met de punt naar beneden. Gebruik goed doorlatende grond, zo als half potgrond/half scherp zand. Houd die vochtig, maar niet nat. Als de zaden kiemen, kunnen de jonge boompjes worden verspeend in een luchtig potgrondmengsel. Bescherm ze in hun eerste jaren tegen vorst." Meneer J. Hoogstra woont al een jaar of vijf in een nieuwbouwhuis. De laatste tijd heeft hij last van wit te vlekken op zijn ruiten. „Vooral als het zonnetje schijnt, zijn ze goed te zien. Het gaat er maar niet af. Ook niet met azijn of spiritus." Zelf denkt Hoogstra dat zouten van het metselwerk de boosdoener zijn. „Dat is mogelijk", zegt Rob Hinten van Endi Schoonmaak en Dienstver lening. „Het kan uitloop zijn van ce ment boven het raam." Hinten wijst ook op het bladlood, dat tussen ko zijn en cement zit. „Als daar regen water bij komt, kun je strepen krij gen." 'Achterstallig onderhoud' zou een laatste oorzaak kunnen zijn. Vol gens deskundige Hinten moeten ra men minimaal vier keer per jaar wor den gewassen. „Anders brandt het vuil erin. Dat noemen wij 'etsen'." Wat de oorzaak ook is: de ramen van meneer Hoogstra moeten wor den 'ontetst'. Hierbij wordt een heel klein laagje van het glas afgehaald. Hinten: „Dat kan hij niet zelf, maar is echt werk voor de vakman."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 123