'Prinsjesdag-plus' 'Als we dit niet doen, moeten we ook niet raar opkijken als de volgende keer Den Haag wordt overgeslagen en uiteindelijk ook Nederland' Jozias van Aartsen, burgemeester Burgemeester Jozias van Aartsen vindt de Afghanistan Conferentie van belang voor het imago van Den Haag als stad van vrede en recht. PZC Zaterdag 28 maart 2009 1 1 egoslavië-tribunaal (ICTY) erechting van oorlogsmisdaden i de Balkan in de jaren '90. Er zijn erdachten veroordeeld. Haag sinds: 1993 Churchillplein 1 medewerkersruim 1.100 Landen zonder militairen in Afghanistan Bahrein, Bangladesh, Brazilië, Brunei, Chili, China, Colombia, Cyprus, Egypte, India, Indonesië, Iran, Japan, Kazachstan, Kirgizië, Koeweit, Libië, Maleisië, Malta, Oezbekistan, Oman, Pakistan, Qatar, Rusland, Saudi-Arabië, Tadzjikistan, Turkmenistan, Wit-Rusland, Zuid-Korea, Zwitserland. Óverige organisaties Aga Khan Fonds, Aziatische Ontwikkelingsbank, Europese Unie (EU), Internationaal Monetair Fonds (IMF), NAVO, Organisatie van de Islamitische Conferentie, Wereldbank, Islamitische Ontwikkelingsbank, Verenigde Naties (VN), overkoepelende organisatie voor hulporganisaties in Afghanistan ACBAR, Europees Parlement, Rode Kruis, Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (oeso), Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), Zuid-Aziatische Associatie voor Regionale Coöperatie. bron: ministerie van Buitenlandse Zaken Iran-VS Claims Tribunaal (IUSCT) Op basis van een overeenkomst tussen Iran en de VS, handelt dit tribunaal de wederzijdse financiële eisen af die het gevolg zijn van de Iraanse revolutie en de nasleep daarvan; met name de claims wegens nationalisatie door Iran van Amerikaanse ondernemingen. In Oen Haag sinds: 1981 Locatie: Parkweg 13 Aantal medewerkers: ongeveer 45 Permanent Hof van Arbitrage (PCA) Bemiddelt bij meningsver schillen tussen staten, maar ook tussen staten en niet-gouvernementele organisaties. Er zijn 109 staten lid van het hof. Het Vredespaleis is oorspron kelijk voor dit hof gebouwd. In Den Haagsinds: 1901 Locatie: Vredespaleis, Carnegieplein 2 Aantal medewerkers: 22 NAVO NC3A Agentschap dat de NAVO ondersteunt bij het vergaren van wetenschappelijke informatie en de aanschaf van expertise op diverse terreinen. In Den Haag sinds: 1955 (Sinds 1998 onder huidige naam) i Locatie: Oude Waalsdorper- weg 61 Aantal medewerkers: 600 Europol Recherche-informatiedienst van de EU die criminele inlichtingen verwerkt. Oprichting als gevolg Verdrag van Maastricht. In Den Haag sinds: 1994, volledig operationeel sinds 1999 Locatie: Raamweg 47 Aantal medewerkers: 540 Eurojust Agentschap van de EU. Onder steunt samenwerking op het gebied van zware, grensover schrijdende criminaliteit in de Europese Unie. In Den Haag sinds: 2002 Locatie: Maanweg 174 Aantal medewerkers: 180 Internationaal Strafhof (ICC) Vervolgt verdachten van zaken als oorlogsmisdaden of genocide. Bijvoorbeeld personen uit Darfur en Uganda. Er zijn 108 staten aangesloten. In Den Haag sinds: 2002 Locatie: Maanweg 174 Aantal medewerkers: 587 door Floor Ligtvoet foto CPD Amsterdam, Noordwijk en Maas tricht waren ook in de race om de Af- ghanistantop te organiseren. Hoe heeft u die concurrentie afgetroefd? Jozias van Aaftsen: „Ik weet niet wie er nog meer in de race waren. Daarmee heb ik me niet bezigge houden. Toen minister Maxime Verhagen (Buitenlandse Zaken) vroeg of het in Den Haag zou kun nen, heb ik meteen positief gerea geerd. We hebben een bidboek ge maakt en laten zien dat de stad vol doende hotelcapaciteit heeft. New York is de politieke hoofdstad van de VN, Den Haag de juridische. Dus de keuze lag haast voor de hand." U weet nog niet wat de kosten van deze top voor Den Haag uiteindelijk zullen zijn. Heeft u een blanco che quegeschreven die de inwoners moe ten betalen? „Nee, zo onverstandig zijn we niet. Maar het levert de stad ook veel op. Natuurlijk, de kosten ko men voor de buit. De conferentie is van belang voor ons imago als stad van vrede en recht. Internatio nale organisaties weten zo dat ze hier welkom zijn. Dat heeft ons in het verleden al 14.000 arbeidsplaat sen opgeleverd en 2 miljard euro aan inkomsten. Als we dit niet doen, moeten we ook niet raar op kijken als de volgende keer Den Haag wordt overgeslagen en uitein delijk ook Nederland." Er komen politici uit 73 landen. De wereldpers is aanwezig om verslag te doen. Dat alles maakt Den Haag op de dag van de conferentie een ideaal doelwit voor terroristen. „Er is geen concrete dreiging, vol gens de NCTb. Rond dit soort con ferenties moet je natuurlijk altijd goed opletten. Ik heb het volste vertrouwen in de goede samenwer king tussen de politie Haaglanden en nationale instanties. Daarbij, we hebben al vaker grote evene menten gehouden. Ik zie dit als Prinsjesdag-plus."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11