Afghanistan-conferentie Deelnemers aan de Afghanistan-conferentie Ministers uit meer dan zeventig landen, met in hun kielzog honderden delegatieleden en zeshonderd journalisten, komen volgende week naar de 'juridische hoofdstad van de wereld'. De internationale conferentie over Afghanistan stelt Den Haag voor een 'megaoperatie'. „Het wordt schrapen." 1 0 Zaterdag 28 maart 2009 PZC Landen met ISAF-militairen in Afghanistan (totaal aantal manschappen 61.960) Albanië 140, Australië 1.090, Azerbeidzjan 90, België 405, Bosnië 2, Bulgarije 470, Canada 2.830, Denemarken 700, Duitsland 3.640, Estland 140, Finland 110, Frankrijk 2.780, Georgië 1, Griekenland 140, Hongarije 370, Ierland 7, Italië 2.350, Jordanië 4, Kroatië 530, Letland 160, Litouwen 200, Luxemburg 9, Macedonië 170, Nederland 1.770, Nieuw-Zeeland 150, Noorwegen 490, Oekraïne 10, Oostenrijk 1, Polen 1.590, Portugal 30, Roemenië 900, Singapore 20, Slovenië 70, Slowakije 120, Spanje 780, Tsjechië 580, Turkije 690, Verenigde Arabische Emiraten 25, Verenigd Koninkrijk 8.300, Verenigde Staten 29.820, IJsland 8, Zweden 265. Vesting Den Haa door Jan Salden Harry Groen is wel wat gewend, maar zoveel uniformen bij elkaar had de burgemeester van Noord- wijk nog nooit gezien. Hij heeft het over oktober 2007, een paar da gen voor de aftrap van de Navo-top in de kust plaats, toen hij samen met de politie, de mare chaussee en Defensie de veiligheidsmaatregelen besprak. „Een paar uur lang werd mijn tolerantiegrens op de proef gesteld", zegt Groen. „Ze vuurden het ene na het andere scenario op me af 'Wat als er een vrachtwagen waarin mogelijk explosie ven zijn verstopt, het beveiligde gebied binnen rijdt?' 'Meteen neutraliseren', was mijn ant woord. 'Interesseert me niet hoe'." Noordwijk was tijdens de conferentie van 34 mi nisters van Defensie over Afghanistan een paar dagen hermetisch afgesloten. Het gebied rond conferentieoord Huis ter Duin werd tot militair terrein verklaard. Voor de kust lag een mijnenve ger om verdachte objecten vanaf zee te detecte ren. Die top was een slag kleiner dan de internatio nale conferentie over Afghanistan die volgende week in Den Haag plaatsvindt. Daar komen mi nisters uit ruim zeventig landen, onder wie Hil lary Clinton, bijeen om de toekomst van Afgha nistan te bespreken. Aanvankelijk was Noordwijk ook dit keer eerste kandidaat, zegt Groen. Een dag nadat minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken in Brussel het verzoek van zijn Amerikaanse ambtsgenoot had gekregen de top te organise ren, stonden diens ambtenaren al bij Groen op de stoep. Al gauw werd duidelijk dat de confe rentie net een maatje te groot was voor Noord wijk. Groen: „De delegaties hadden we nog kunnen onderbrengen. Maar voor zeshonderd journalis ten ontbrak ons simpelweg de ruimte." De organisatie van de 4 miljoen euro kostende Afghanistan-conferentie is een 'mega-operatie', zegt terrorisme-expert Edwin Bakker van insti tuut Clingendael. „Reken maar dat er nu dag-en nacht wordt doorgewerkt." Vooral de Algemene- en de Militaire Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst maken overuren. Zo wordt van elke delegatie een risicoanalyse ge maakt en worden radicaal-islamitische websites nauwlettend in de gaten gehouden. Daarnaast wordt het personeel gescreend van het World Forum Convention Center en van de hotels waar de ministers verblijven. In Noordwijk onderwierp de AIVD ook de om wonenden van Huis ter Duin aan een check, zegt Groen. „Ze gingen op zoek naar verdachte verhuisbewegingen: zijn er mensen die zich een paar weken of maanden voor de top in Noord wijk hebben gevestigd?" Een dag voor de confe rentie werd Huis ter Duin helemaal leeg opgele verd. „Vervolgens ging er een 'bomb squad' doorheen", vertelt Groen. „Dat zocht in alle hoe ken en gaten naar explosieven." Het vervoer van de ministers en hun gevolg wordt waarschijnlijk de grootste beproeving, denkt Bakker. Hij betwijfelt of de Nederlandse politie voldoende gepantserde limousines heeft. ^0) Organisatie voor het verbod op chemische wapens (OPCW) Wil gebruik chemische wapens voorkomen, liefst deze wapens overal vernietigd krijgen. Gelieerd aan de VN, maar geen orgaan hiervan. 186 landen zijn aangesloten. In Den Haag sinds: 1998 Locatie: Johan de Wittlaan 32 Aantal medewerkers: 500 Het Internationaal gerechtshof (ICJ) Het hof behandelt rechtsgeschillen tussen staten en adviseert de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. In Den Haag sinds: 1946 Locatie: Vredespaleis, Carnegieplein 2 Aantal medewerkers: ongeveer 130 I! l, IlllJM II II Hetzelfde geldt voor de observatiecapaciteit: zijn er voldoende agenten om de aanvoerroutes in de gaten te houden? „Het wordt echt schra pen", zegt Bakker. „Alle korpsen zullen bijstand moeten verlenen." Het plaatst het ministerie van Buitenlandse Za ken ook meteen voor dilemma's, zegt Bakker. „Moet de minister van Estland ook politiebege leiding krijgen? Vanuit ceremonieel oogpunt misschien wel, maar vanuit beveiligingsoogpunt niet. Daarover ontstaat vast en zeker gedoe." Met de dreiging valt het bij deze top mee, stelt de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding (NCTb). Concrete aanwijzingen voor aanslagen zijn er niet. Daarbij speelt mee dat de conferen tie geen militair karakter heeft en het geen sa menzijn is van alleen Westerse landen. De aan wezigheid van landen als Iran en Pakistan kan 'dempend' werken, zeggen bronnen rond inlich tingendiensten. Toch krijgt het korps Haaglanden voor de con- ferertie ondersteuning van 1.500 agenten uit het hele land, naast de tweeduizend dienders die het zelf levert. Bij de Dienst Koninklijke en Di plomatieke Beveiliging (DKDB) worden alle ver loven ingetrokken. Deskundigen en honden van de Explosievenopruimingsdienst moeten aan de bak. En ook de leden van de Dienst Speciale In terventies (DSI), de elite-eenheid die in actie komt bij gijzelingen en terreurdreiging, zal pa raat staan. Drie delegaties, waaronder de Ameri kaanse, nemen daarbovenop nog hun eigen be veiliging mee. Duidelijk wordt het zekere voor het onzekere genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10