u reizen Het geheim van Lissabon Lissabon kent veel bezienswaardigheden, maar volgens Sarris Hos zijn er nog genoeg onbekende schatten. Altijd lekker weer reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 28 maart 2009 Lissabon laaft zich aan een uitbundig zonnebad. Pri ma weer om te flaneren dus, en daar leent de Rua Augusta zich bij uitstek voor. Het is de belangrijkste voet gangerspromenade van de stad en de koningin van de kaarsrechte straten in de benedenstad, de Baixa. Dat stratenpatroon 'dankt' Lissabon aan de verwoestende aardbeving van 1755, die vooral dit deel van de stad teisterde. Een com pleet stadsdeel met smalle, kronke lende straatjes, zoals nu bijvoor beeld nog in de wijken Alfama en Mouraria, lag in puin. De toenmalige premier, Markies van Pombal, was het brein achter de huidige, Manhattan-achtige structuur van de Baixa. Wandelen door de Rua Augusta is een goede manier om kennis te maken met Lissabon. Ga van het belangrijkste plein van de stad, het Rossio (offici eel Praqa Dom Pedro IV, maar zo noemt niemand het) naar het weidse Pra^a do Comércio, met de fraaie Arco Monumental als toe gangspoort. Nog een stukje doorlo pen en je staat aan de noordoever van de Taag. Lissabon pronkt met tal van be zienswaardigheden die je niet mag missen. Maar nu even geen Toren van Belém of Castelo Sao Jorge, vandaag vooral aandacht voor za ken waar je als onwetende bezoe ker achteloos voorbij sjokt. Daar is geen sprake van als Helena Ribeiro van Turismo de Lisboa je gids is. Zou dat merkwaardige barretje A Ginginha, even bezijden het Ros sio, ons ooit zijn opgevallen? Ver moedelijk niet. In de piepkleine ge legenheid schenken ze uitsluitend PORTUGAL een kersenlikeur met of zonder he le kersen erin. We zouden waarschijnlijk ook dat eigenaardige winkeltje in de Rua dos Bacalhoeiros (Straat van de Ka beljauwvissers) niet hebben ont dekt. De planken aan de wanden in de Conserveira de Lisboa wor den van vloer tot plafond in beslag genomen door een ongelooflijke hoeveelheid blikjes vis. Hier moet je zijn om je een beeld te kunnen vormen van een winkel anno 1850 of daaromtrent. Hogerop in de stad, waar we door de wijken Chiado en Bairro Alto slenteren, wijst Helena in de Rua Carmo de kleinste winkel van Lis sabon aan: Luvas Ulisses. Er wor den handschoenen verkocht en vervaardigd. Van elk gewenst de sign maken ze er een paar voor je en ze zijn gegarandeerd binnen tweê dagen klaar. In de Bairro Alto maakt de shop pende mens in de latere uurtjes plaats voor het uitgaanspubliek. Een geliefde uitvalsbasis is het be faamde koffiehuis A Brasileira in de Rua Garrett, met een prachtig interieur. Een van de beroemdste Portugese schrijvers, Fernando Pes- soa (1888-1935), was er stamgast. Dat is hij in feite nog steeds; in bronzen uitvoering zit hij op een terrasstoeltje. Wie graag in het oudste restaurant van de stad wil eten, moet naar Tavares (uit 1784) in de Rua da Misericordia, de Straat van de Barmhartigheid. Het schitterende weer weet van geen wijken en dus lonkt de Atlan tische kust, waar de bekende weste lijk gelegen badplaatsen Cascais en Estoril steeds meer concurrentie krijgen van de Costa Azul, ten zui- Wat geen enkele bezoeker mag missen, is een ritje met de authentieke tram. den van de stad. Vooral de circa 15 kilometer lange strook strand die Caparica heet, krijgt steeds meer zonaanbidders te verwerken. In dit gebied, met Setubal als belangrijk ste centrum, heeft het toerisme een stormachtige groei doorge maakt. Overtuigend bewijs daar van is Sesimbra, ooit een dromerig vissersplaatsje met een enorm fort. Dat fort is er nog, maar dromerig is Sesimbra niet meer. Op de vroe gere kale hellingen wemelt het er van de vakantieaccommodaties. Het schiereiland je Troia, waar je vanuit Setubal met een bootje naar toe kunt, is van een nagenoeg onge repte zandvlakte omgetoverd in een modern vakantieparadijs. Wat foto Héctor de Pereda verder naar het zuiden, richting Santiago do Cacém, is er voor hen die de neus optrekken voor strand- vertier het nationaal park Serra da Arrabida, een lieflijk bergruggetje waarvan de toppen de 500 meter niet overstijgen. Een gewilde uitstap vanuit Lissa bon is die naar Sintra, ten westen van de hoofdstad. Het prima gecon serveerde stadje, vroeger de zomer residentie van de Portugese konin gen, is prachtig. Maar vooral in het hoogseizoen is het er waanzinnig druk. Sintra, sinds 1995 op de lijst van cultureel werelderfgoed, is so wieso al populair. In de warmste maanden koesteren heel veel Portu gezen zich extra graag in het mil- de(re) microklimaat van de stad en zijn ömgeving. Tijd voor slechts één bezienswaar digheid? Kies dan het op een heu vel gelegen Palacio de Pena. Het is een even curieuze als indrukwek kende constructie met onder meer tal van rijkgevulde vertrekken in de meest uiteenlopende stijlen. Terug in Lissabon brengen we een bezoek aan de Confeitaria de Belém. Hier worden de vermoede lijk bekendste versnaperingen van Lissabon gemaakt, de pastéis de Belém. Het zijn taartjes van blader deeg, gevuld met room, waar je ka neel en suiker overheen strooit. De lekkernij wordt bereid naar een re cept dat al sinds de jaren dertig van de negentiende eeuw in han den is van de familie Clarinha. Het is bij nooit meer dan drie mensen uit de familie bekend. De drie uit verkorenen - ze mogen nooit geza menlijk op reis, want stel je voor - hebben een dure geheimhoudings plicht. Dagelijks worden rond de 30.000 pastéis gemaakt. Om ze voor iedereen betaalbaar te hou den, is de prijs per stuk bespotte lijk laag: 85 cent. In de confeitaria, de enige plaats waar de taartjes kunnen worden genuttigd of ge kocht, is plaats voor 560 lekkerbek ken/Denk niet dat er dus altijd wel plaats is. De mensen staan vaak in de rij, en die rij kan lang zijn. Als we de zaak verlaten, stoot gids Helena ons aan en knikt discreet in de richting van een man die als een veldheer staat uit te kijken over de smullende massa. „Dat is één van de drie mensen van Het Geheim", fluistert ze. Bofkont. www.visitlisboa.com Lissabon O Cascais Estoril Atlantische Oceaan Serra da Arrabida nationaal park Sesimbra Dankzij de invloed van de Atlantische Oceaan heeft Lissabon het hele jaar door heerlijk weer. Als het 's zomers tussen de 25 en 30 graden is, zorgt de Taag voor verkoeling, 's Winters is zo'n 15 graden. De zon schijnt bijna het hele jaar door. Ideale reisperiodes zijn voor- en najaar met gemiddeld 22 graden. In circa 2,5 uur vlieg je van Schiphol naar de luchthaven van Lissabon. Behalve dagelijkse lijnvluchten zijn er vanaf onder meer Schiphol, Brus sel, Keulen, Düsseldorf, Dortmund en Munster ook goedkope maat schappijen die naar Lissabon vliegen. Lissabon heeft een uitgebreid netwerk van busroutes dat de hele stad dekt. Maar een van de snelste manieren om te reizen, is per metro. Hoogtepunt van het openbaar vervoer zijn de trams door het authen tieke Lissabon. Stap op lijn 28 of lijn 12. Met de Lisboa Card is het openbaar vervoer gratis en krijg je vrij entree óf korting bij bezienswaardigheden en musea. www.askmelisboa.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 101