Rutten verliest kansloos gevecht Van Marwijk wil geen dissidenten Lucius moet weg bij Feyenoord Schalke 04 zet trainer opzij onder druk van publieke opinie. Ook Greene krijgt geen nieuw contract bij Rotterdamse club. de ndernemer Spelers-van-naam moeten reserverol kunnen accepteren. investeren, juist nu PZC PZC Vrijdag 27 maart 2009 3 5 Fred Rutten kon niet voldoen aan de hoge verwachtingen bij Schalke 04. foto Achim Scheidemann/EPA door Leon ten Voorde DEN HAAC/CELSENKRICHEN - Het was eigenlijk niet meer dan de be vestiging van het onvermijdelijke. Na een samenwerking die nog geen seizoen heeft geduurd, zette Schalke 04 gisteravond trainer Fred Rutten op non-actief. Hoe wel de clubleiding nog geen reden heeft gegeven, zijn de slechte resul taten de oorzaak van het gedwon gen vertrek van de oefenmeester. Ook Rutten wilde gisteravond nog geen commentaar geven. Wie bij Schalke in dienst treedt als trainer weet een ding zeker: vroeg of laat word je de laan uitgestuurd. In het geval van Rutten is dat dus rijkelijk vroeg. De oefenmeester is nog geen jaar in dienst geweest bij de club die te boek staat als de meest turbulente van Duitsland. Toen Rutten na twee succesvolle seizoenen in de voorbije zomer in dienst trad van Schalke wist hij als geen ander dat de club een kerk hof voor trainers is. Rutten diende bij de Traditions- verein het topsportklimaat te ver beteren en daarnaast moest hij de ploeg aantrekkelijker laten voetbal len. Rutten had de pech dat Schal ke vorig seizoen met heel veel ge luk als derde was geëindigd, waar door de verwachtingen zoals van ouds hooggespannen waren. Dat gevoel werd nog eens gevoed na het aantrekken van Jefersson Far- fan (tien miljoen euro) en Orlan do Engelaar (zes miljoen euro). Maar al snel werd duidelijk dat de ambities niet strookten met de aanwezige kwaliteit. De resultaten vielen tegen, zowel in de competi tie als in Europa, waardoor Rutten al vrij snel onder druk kwam. En omdat ook 'zijn aankopen' Engel aar en Farfan een fletse indruk ach terlieten, bleef de oefenmeester in dat spervuur van kritiek liggen. De pers miste de hand van de trainer, die werd verweten dat hij ondanks Trainer Fred Rutten mag het sei zoen bij Schalke niet afmaken. Zijn ploeg presteert tegenval lend in de Duitse competitie. Cis teren werd hij aan de kant gezet. alles bleef vasthouden aan zijn ei gen voetbalvisie. Het opvallende was dat de spelers en de clubleiding zijn werk juist roemden. Intern had Rutten ook al in een vroegtijdig stadium aan gegeven dat de selectie verjongd moest worden. De clubleiding on dersteunde die visie, maar worstel de tegelijkertijd met de resultaten van dit seizoen. Rutten besefte dan ook als geen ander dat hij met een kansloos gevecht bezig was. Ei genlijk is het een wonder hoe lang Rutten het nog heeft uitgehouden bij de club, die wordt gedreven door emoties. Maar gisteravond be zweek de clubleiding, die zijn trai ner tegen de verdrukking lang heeft gesteund, alsnog onder de druk van de publieke opinie. ROTTERDAM - Theo Lucius is aan zijn laatste maanden bij Feye noord bezig. De verdediger (32), kreeg gisteren van de directie de mededeling dat zijn aflopende con tract niet wordt verlengd. Feye noord hoopt rechtsback Dani Fer nandez van NEC als zijn opvolger te contracteren. Lucius komt niet voor in.de plan nen van de nieuwe trainer Mario Been en technisch adviseur Leo Beenhakker. Hetzelfde geldt voor Serginho Greene, die door blessu res lang buitenspel stond. Dat de verdediger transfervrij vertrekt is een financiële tegenvaller voor Feyenoord, omdat Greene (26) sa men met onder anderen Ron Vlaar en Andwele Slory in Talent Pool II was ondergebracht. Inves teerders zouden bij verkoop 25 pro cent van de netto-opbrengst ont vangen. Dat Lucius en Greene mo gen vertrekken is onder meer een gevolg van de slechte financiële po sitie van de Rotterdamse club. Feyenoord kondigde vorige week forse bezuinigingen aan onder het kantoorpersoneel. „Nu het water ons tot de lippen staat, hun con tracten aflopen én de nieuwe tech nische leiding heeft laten weten een andere weg in te willen slaan, kunnen we niet anders dan af scheid van hen nemen", liet alge meen directeur Eric Gudde weten. Eerder werd al bekend dat het con tract van doelman Henk Timmer niet verlengd zou worden. Michael Mols vertrekt ook aan het eind van dit seizoen. Rob van Dijk heeft wel een nieuwe aanbieding gekregen. De 40-jarige reservedoel man kan één seizoen bijtekenen. NOORDWIJk - Een reservespeler van Oranje mag boos en teleurge steld zijn, nee, móét boos en te leurgesteld zijn. Maar hij zal altijd zijn rol moeten accepteren, anders heeft hij straks niks te zoeken op een WK. Met dit credo hoopt bondscoach Bert van Marwijk, aan de vooravond van het tweeluik te gen Schotland en Macedonië, zijn duurbetaalde internationals te smeden tot één homogene groep. Van Marwijk sprak voor de eerste training in Katwijk zijn selectie toe en maakte daar duidelijk dat hij geen dissidenten zal accepte ren. Niemand heeft een uitzonde ringspositie, of je nu bij Liverpool, Real Madrid of AZ speelt. „Het incasseren van teleurstellin gen hoort bij het vak", benadrukte de bondscoach gisteren op de pers conferentie in Huis ter Duin. „Als je dat niet kunt opbrengen, win je nooit wat op een WK." De bonds coach had alle reden om even in de rol van psycholoog te kruipen. Met een grabbelton aan topaanval- lers zal hij straks minimaal één ge vestigde waarde op de bank moe ten posteren. Dirk Kuijt, in topvorm bij Liver pool, lijkt het kind van de reke ning te worden, nu Klaas-Jan Hun- telaar, ook in topvorm, wellicht de positie van diepste spits zal op eisen. Ook Rafael van der Vaart moet voor het trainingsjack vre zen, nu Van Marwijk de toplinie Robben-Sneijder-Van Persie kan opstellen. Van Marwijk: „Ik zie het niet als een luxeprobleem, maar als een luxe. Spelers kunnen het Bondscoach Van Marwijk: 'teleurstellingen incasseren hoort bij het vak' mij moeilijk maken door in vorm te zijn bij hun club. Voor vier aan vallende posities heb ik acht spe lers. Ik kan nu een keuze maken op basis van details." Van Marwijk denkt dat het mor genavond tegen de stugge Schot ten vooral eenrichtingsverkeer zal worden. „Ze zullen vermoedelijk één spits opstellen en vijf midden velders. Het spel zal zich groten deels op één helft afspelen. De ruimtes zullen klein zijn, dus moe ten we heel zorgvuldig zijn met balbezit." André Ooijer is vrijwel hersteld van zijn blessure en trainde giste ren weer volledig mee. Ibrahim Af- ellay (last van teen) en Dirk Kuijt (hamstrings) hadden even wat pijntjes, maar zijn op tijd weer fit. Bij de Schotten neemt het blessu releed steeds grotere vormen aan. Stephen McManus moet ook afha ken voor de wedstrijd zaterdag te gen Oranje. Hij heeft te veel last van een enkelblessure. McManus is de vijfde speler die vanwege een blessure niet beschikbaar is. Lees er alles over op www.deOndernemer.nl y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91