r'i i i i i i 'De val van het Huis Saud is al vele malen voorspeld' Bertus Hendriks, arabist PZC Woensdag 25 maart 2009 I 9 foto Hassan Ammar/AFP Aramco volledig in gnuiilgSoljl Sataii Aramco J', 1982 Koning Khalid sterft aan hartaanval. Zijn broer Fahd (foto) volgt hem op. 1990 Iraakse invasie van Koeweit. Saudi-Arabië vraagt om interventie - van de VS. 1992 koning Fahd kondigt de basiswet aan waarin de taken en verantwoorde lijkheden van het staatshoofd staan. I 1993 Instelling van raadgevend parlement: Koning wijst 60 leden aan en houdt als premier en staatshoofd het vetorecht. i 1 r Sharia is de basis van de staat Er is maar één god en Mohammed is zijn profeet. Dat is de tekst die op de vlag van Saudi-Arabië boven een sabel prijkt. Het tekent de staat die haar grondvesten vindt in de sharia, de islamitische wetgeving. De tekst op de vlag is een geloofsbelijdenis en daarom is het verboden de vlag halfstok te hangen als teken van rouw. Het is ook taboe om de vlag af te beelden op bijvoorbeeld kleding. Toen Amerikaanse troepen in Afghanistan hearts minds wilden winnen door aan kinderen voetballen uit te delen delen, ontstond een rel. Op de ballen stonden de vlaggen van alle deelnemende WK-landen, waaronder Saudi-Arabië. Daarmee werden de kinderen uitgenodigd om te schoppen tegen een heilige tekst. Het land heeft ruim 25 miljoen inwoners. Een kwart daarvan is buitenlan der. Aan het begin van de 20e eeuw telde het land nog 1,5 miljoen inwo- Strenge regels Voor buitenlanders die Saudi-Arabië bezoeken is het van groot belang de plaatselijke gebruiken en gewoonten in acht te nemen. Alcohol, drugs, varkensvlees, pornografisch materiaal en bijbels zijn ten strengste verboden. Voor het invoeren, gebruiken of verhandelen van deze producten worden zware (lijf)straffen opgelegd. Drugshandel kan de doodstraf tot gevolg hebben. Zowel mannen als vrouwen dienen zich te houden aan geldende kleding voorschriften. Mannen wordt geadviseerd geen korte broek of T-shirts zonder mouwen te dragen. Vrouwen moeten buitenshuis een zogenaam de abaya - een zwarte jas met lange mouwen - over hun kleding dragen. Het besturen van een auto is voor vrouwen verboden. t- In het openbare leven bestaat een strikte scheiding tussen mannen en vrouwen. Openbare gelegenheden zoals restaurants, banken, hotels en sportclubs kennen veelal een aparte mannen- en een vrouwenafdeling. In restaurants is vaak een familiesectie ingericht voor vrouwen en gezinnen. Naast de gewone politie bestaat er ook de religieuze politie - de muta- ween -, die toeziet op de naleving van de islamitische leefregels in het openbare leven. Flet komt soms voor dat de mutawwan buitenlandse vrouwen vraagt het hoofd te bedekken of dat echtparen een huwelijks- bewijs dienen te tonen (een kopie hiervan kan nuttig zijn). Openbare gelegenheden sluiten vijf maal per dag voor het gebed. Tijdens de vastenmaand Ramadan is het niet toegestaan tussen zonsop gang en zonsondergang in het openbaar te drinken, te eten of te roken. De steden Mekka en Medina zijn niet toegankelijk voor niet-moslims. 'Bron: Reisadvies voor Saudi-Arabië van het ministerie van Buitenlandse Zaken) 2000 Amnesty International noemt de behandeling van vrouwen in Saudi- Arabië, met name van buitenlands huispersoneel, moreel en juridisch 'onhoudbaar'. 1994 Osama bin Laden (foto) verliest Saudische nationaliteit. 1995 Flersenbloe- ding Koning Fahd. Kroonprins Abdallah neemt waar. 1997 Parlement krijgt 90 leden. 2001 Aanslagen 9/11.15 van de 19 kapers hebben de Saudische nationaliteit. Tot 2007 verschillende aan slagen van Al Qaida dat Saudi-Arabië wil zuiveren van Amerikanen en hun gastheer, het huis Saud. 2002 Herziening strafrecht schrapt marteling en geeft verdachten recht op juridische bijstand. 2003 Demonstraties voor meer politieke vrijheid. Parlement krijgt meer bevoegdheden. 2004 251 doden na paniek tijdens de hadj, de bedevaart bij Mekka. 2005 Eerste gemeentever kiezingen. Koning Fahd sterft. Opvolger is kroonprins Abdallah (foto). 2006 363 doden bij paniek hadj. 2007 Koninklijk decreet tot herzie ning juridisch stelsel. 2009 Vrouw (Noura al-Fayez, foto) benoemd tot onderminister van Onderwijs. '83 '84 '85 '86 '87 '88 '89 1990 '91 '92 '93 '94 '95 '96 '97 '98 '99 2000 '01 '02 '03 '04 '05 '06 '07 '08 '09

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9