Saucfl-Arabië 1 i 1 1 'Ik denk dat we moeten wachten op de generatie hierna' I 8 Woensdag 25 maart 2009 PZC Dooi in de woestijn De Saudische koning Abdallah heeft zijn kabinet opgeschud en een paar ultraconservatieven vervangen door 'gewone' conservatieven. De eerste stap op weg naar dooi in de woestijnstaat? door Harry Havekes k ben klaar om een auto te besturen. Ik heb een internatio naal rijbewijs en in alle landen waar ik naar toe reis, rijd ik auto." Opzienbarende woorden van prinses Amira al-Ta- weel in de Saudische krant Al-Wa- tan. Autorijden is voor vrouwen immers taboe in het land dat geba seerd is op het wahabisme, de ul traconservatieve stroming in de is lam. Niet alleen zouden de vrouwen dan zonder mannelijke familielid het huis kunnen verlaten als ze daar zin in hebben, ze zouden ook ongewild oogcontact kunnen ma ken met vreemde mannen, zoals Om het verbod te omzeilen, kun nen Saudische mannen voor hun vrouw of dochter voor 300 tot 400 dollar per maand een chauffeur in dienst nemen. „Maar ik heb liever mijn zus of een vriendin bij me in de auto dan een man die geen familie van me is", aldus de prinses. Niet alleen liet ze zich voor het interview met Al-Watan ongesluierd fotografe ren, de door de staat gecontroleer de krant drukte de foto ook nog af! Amira's man is prins Alwaleed bin Talal. Met een geschat vermogen van 21 miljard dollar staat hij vol gens Forbes Magazine in de Top 20 van de rijken der wereld. Een chauffeur voor zijn vrouw kan er dus wel van af Maar het was juist Alwaleed die zei dat zijn vrouw en dochter de eersten zouden zijn die zelfstandig in een auto zouden rijden zodra het verbod van de baan zou zijn. Of dat gebeurt, is nog maar de vraag. Tn 2008 is het zover', meld de vorig jaar een website voor ex- pats, buitenlandse werknemers die in Saudi-Arabië de kost verdie nen. 'Maar we leven hier nu in het jaar 1429, dus dat duurt nog wel even.' Veranderingen gaan moeizaam in het ultra-orthodoxe koninkrijk. Schoorvoetend maakte de abso luut monarch Fahd na de eerste golfoorlog een begin met een raad gevend parlement, maar de macht ligt nog steeds bij de koninklijke fa milie die gesteund wordt door de geestelijkheid. Het Huis Saud heeft met vriendjes politiek duizenden prinsen en honderden families aan zich ge bonden. Het regeert met onder drukking en het verlenen van gun sten. De vondst van olie zorgde voor ongekende rijkdom en maak te het mogelijk een welvaartsstaat te kopen. Er zijn subsidies voor voedsel, brandstof en leningen. De de. Deze mutaween houdt de scheiding der seksen in de gaten, kijkt of winkels wel vijf keer per dag sluiten voor het gebed, of vrou wen wel genoeg bedekt zijn en neemt verboden producten in be slag. Zo verbood het vorig jaar met Va lentijnsdag de verkoop van rode ro zen en moesten cadeauwinkels al het rood uit hun assortiment ver wijderen. Rood is namelijk de kleur van de liefde en zou aanzet ten tot ongeoorloofde relaties tus sen mannen en vrouwen. De agenten van de mutaween kre gen in 2002 een ongekende storm van kritiek over zich heen nadat veertien meisjes omkwamen bij een brand in een school in Mekka. De agenten hadden de deuren van de school op slot gedaan. De meis jes konden niet vluchten en brand weerlieden werd verhinderd hen te redden. Reden voor het opslui ten was dat de meisjes niet deugde lijk gekleed waren. Ook bestond het gevaar voor seksuele opwin ding als de brandweerlieden de meisjes zouden aanraken. De nieu- overheid zorgt voor werkgelegen heid, huisvesting, investeringen, ge zondheidszorg en onderwijs. Maar door de snelle groei van de bevolking zal dat uitdelen op den duur gaan wringen. De invloed van olie is bijna niet te overschat ten, maar volgens het instituut voor buitenlandse betrekkingen Clingendael lijkt het 'ontkennen van problemen, niets doen en han delen uitstellen een diep ingesle ten reactiepatroon bij de huidige machthebbers'. Toch vinden er wel veranderingen plaats. Koning Abdullah gooide on langs zijn kabinet overhoop. De ul traconservatieve leider van de Commissie voor de Verspreiding van de Deugd en Bestrijding van de Zonde werd vervangen. De man heeft de niet echt populai re religieuze politie onder zijn hoe we politiechef heeft aangekondigd zijn mutaween wat te laten op schuiven richting wensen van het volk. Een andere opmerkelijke stap van koning Abdallah was het vervan gen van de hoogste rechter. De man zag er eind 2008 geen pro bleem in de doodstraf te geven aan eigenaren van tv-stations die vulgaire programma's uitzenden. Een derde ongekende verandering vond plaats in de de Ulema, het hoogste religieuze rechtscollege. Daar verloren de wahabisten hun monopolie. Hoewel ze nog steeds de meerderheid vormen, is er nu ook plaats voor drie andere, meer gematigde, soennitische rechts scholen. Een afvaardiging van de sji'itische minderheid is voorals nog een brug te ver. Midden Oostendeskundige Bertus Hendriks is niet onder de indruk van de veranderingen. „Het zijn maar hele kleine stapjes. Op veel belangrijker gebied, zoals democra tisering, gebeurt helemaal niets. Een aantal jaren geleden waren er gemeenteraadsverkiezingen. Daar hoor je nu niks meer over." Hendriks verwacht niet dat er gro te veranderingen aan zitten te ko men. „Abdallah zal zijn resterende tijd gebruiken om op z'n Saudisch heel voorzichtig een bescheiden begin te maken met wat verande ringen. Maar verwacht geen grote omwenteling. Het zal meer van hetzelfde zijn. De rol van de geeste lijkheid blijft zeergroot. Die levert de ideologische rechtvaardiging voor het koningshuis. Hier en daar_ wordt een ultraconservatief ver vangen door een conservatief Zo wordt de greep van de traditionele geestelijkheid iets verminderd. Maar de relatie wordt niet opge zegd, hoewel het ook geen band voor de eeuwigheid is." Voor een lente op het Arabisch schiereiland denkt Hendriks dat er gewacht moet worden tot een af lossing van de wacht. „Koning Ab dallah is de meest hervormingsge zinde man in de regering, en hij heeft een bescheiden resultaat ge boekt, maar de man is al 85. Ook andere sleutelfiguren in het esta blishment zijn in de 80. Ik denk dat we moeten wachten op de ge neratie hierna. Hoewel dat geen ga rantie is dat er dan wel iets zal ge beuren." De grootste dreiging voor het ko ninkrijk zal volgens Hendriks ont staan als een nieuwe generatie op de arbeidsmarkt komt en niet krijgt wat ze verwacht. Ofwel om dat er geen werk is, of omdat dat werk op een veel lager niveau ligt dan waarvoor de nieuwe ploeg op geleid is. „Dat leidt tot spanningen en kan voor sociale onrust zorgen, maar dat het het koningshuis ten val zal brengen, is hoogst onwaarschijn lijk. De val van het Huis Saud is al vele malen voorspeld, maar de taai heid van het koningshuis is opmer kelijk. Het heeft een ongelooflijk vermogen om maatschappelijke onrust te kanaliseren en neutralise- 1744 Kiem van koninkrijk gelegd als prins Mohammed ïbn Saud steun verleent aan de sheik Mohammed ibn Abd al Wahhab om de islam te zuiveren. 1932 Vorming van het moderne Saudi-Arabië op basis van de sharia, de islamitische wetgeving. Het ultra-orthodoxe wahhabisme wordt de staatsgodsdienst 1938 Ontdekking van olie. Exploitatie door Aramco (Arabian American Oil Company). 1953 Koning Abd al-Aziz sterft. Opgevolgd door zoon Saud. 1960 Saudi-Arabië staat aan de wieg van de OPEC, de organisatie van olie- exporterende landen. 1964 Koning Saud afgezet en opgevolgd doorzijn broer Faysal (foto). 1970 Oprichting van de Organisatie van de Islamiti sche Conferentie in Jeddah. 1973 Saudi-Arabië leidt olieboycot tegen westerse landen die Israël steunen in de Jom Kippoeroorlog tegen Syrië en Egypte. Olieprijzen schieten omhoog. 1975 Koning Faysal vermoord door neef. Broer Khalid (foto) volgt hem op. 1979 Diplomatieke banden met Egypte verslechteren nadat dat land een vredesak koord met Israël sluit. Extremisten bezetten de Crote Moskee in Mekka. Na tien dagerr herovert het leger het complex. Bezetters terechtgesteld. 1744 1932 1938 1953 1960 '61 '62 '63 '64 '65 '66 '67 '68 '69 1970 '71 '72 '73 '74 '75 '76 '77 '78 '79 1980 '81

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8