Bolwerk bestormen Wisseltentoonstelling is terugkerend lokkertje Flatbewoners krijgen geld niet zomaar terug Recordopbrengst kledingbeurs Actie van Delta DELSCHER. De Waerachtighe Isendiker en de Isendiker Trompetter berichten Wisseltentoonstellingenlezingen, fietstochten en activiteiten voor over het politieke en gewone leven tijdens de Tachtigjarige Oorlog. de jeugd moeten bezoekers naar Ijzendijks museum lokken. Twee 'historische schrijvers' laten Staats-Spaans verleden in en om Isendike herleven Gratis proefrijden De 'Comfort' schoen PZC Woensdag 25 maart 2009 I 1 9 Het Bolwerk wil niet alleen museum zijn, maar ook cultureel centrum voor lezingen, discussies, fiets- en speurtochten over en langs de Staats-Spaanse linies door René Hoonhorst. Apollonius Deckerius en Chrispijn van de Passé brengen dit seizoen mu seum Het Bolwerk in IJ- zendijke extra onder de aandacht. De 'historische figuren' brengen om de week verslag uit over we tenswaardigheden uit de wereld en speciaal uit 'Isendike', in twee eigen kranten. Eerzaam burger Deckerius belicht geschiedkundige feiten en menin gen in De Waerachtighe Isendiker. Drukker Van de Passé houdt zich in de Isendiker Trompetter met tri vialere onderwerpen bezig. De te kenleraar van prins Maurits wil stad- en streekgenoten in de 21-ste eeuw laten weten hoe mensen in zijn tijd leefden. Hij schuwt daar bij het scabreuze niet; zo mogen moderne lieden best weten dat er ten tijde van de Spaans-Staatse twisten ook werk genoeg was voor beoefenaarsters van het oudste be roep ter wereld. Deckerius en Van de Passé willen zoveel mogelijk mensen een kijkje geven in het leven en gedachten- goed van vier eeuwen terug. Zij ga ven het museum bestuur tips om meer mensen meerdere keren naar Het Bolwerk te lokken. En zij deden concessies bij het schrijven en verspreiden van hun beider courant om hun epistels voor zo veel mogelijk mensen toegankelijk te maken. Zo zien zij af van Gothisch schrift en oud-Neder- landsche spelling; door zich te be dienen van hedendaags schrift en algemeen beschaafd 21-ste eeuws Nederlands denken beide verslag gevers de boodschap beter over te kunnen brengen. Geïnteresseerden hoeven niet we kelijks naar kiosk of sigarenboer voor De Waerachtighe of De Trompetter. Een mailtje naar info@museumhetbolwerk.eu en de krant valt wekelijks woensdag in de digitale brievenbus van de abonnee. Abonnementsgeld wordt niet geïnd. Tot het eind van deze week kunnen abonnees zich aan melden. Zij ontvangen dan ook nog het begin- en eindblad van de courant, zodat ze de twee kranten desgewenst kunnen uitprinten en bundelen. Het bestuur van het museum is heel blij dat ze twee prominente scribenten heeft gevonden, die Het Bolwerk een heel museumsei zoen -van 1 april tot 1 november- in de belangstelling houden. De omvorming van streekmu seum tot een speciaal aan de Staats-Spaanse linies gewijd heilig dom is Mauritsstad IJzendijke goed bevallen. Maar er moet voor Het Bolwerk wijdt zijn eer ste wisseltentoonstelling aan het Twaalfjarig Be stand, de lange 'pauze' tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Het bestand werd ingelast omdat zowel Staatsen als Spanjaarden even wat anders aan hun hoofd hadden dan hun onderlinge twist, omdat ze nog niet tot overeenstem ming konden komen over het slui ten van duurzame vrede. De Span jolen hadden hun aandacht nodig voor andere muiters aan de flan ken van het wereldrijk, zoals de Ita lianen. En in Nederland groeide de one nigheid tussen prins Maurits en raadspensionaris Johan van Olden- barnevelt over politieke en militai re zaken. Het bestand is bekend uit de geschiedenislessen, maar de meeste mensen weten weinig van de achtergronden. Een aan de Staats-Spaanse linies opgedragen museum kan daar op eigentijdse wijze verandering in brengen, hoopt bestuurslid Bert van Gelder. De wisseltentoonstelling wordt donderdag 9 april (precies vier eeu wen na de ondertekening van het bestand in 1609) geopend. Ruud van der Berg houdt die dag een le zing over het Twaalfjarig Bestand. Tijdens het museumweekeind op 4 en s april houdt Anita Tournois, voor mensen boven de 16 jaar een voordracht over 'prostitutie in de zeventiende eeuw'. Voorafgaand aan de lezing op 4 april is om 13.30 uur in Het Bolwerk een feestelijke ceremonie voorzien om het lid maatschap van de Nederlandse Museumvereniging te vieren. museumgangers voortdurend aan leiding zijn Het Bolwerk te bezoe ken, weet woordvoerder Bert van Gelder. „We hebben een prachtige collectie, waar we veel lof over ho ren. Maar het bezoekersaantal loopt langzaam terug, omdat we geen wisseltentoonstellingen heb ben. Vroeger kwamen belangstel lenden uit de streek en toeristen veel vaker, omdat er telkens iets nieuws was te zien. We willen mensen overhalen om Het Bolwerk vaker te bezoe ken", legt Van Gel der uit. Het be stuur hoopt ook een breder publiek aan te spreken. Naast de kranten moeten ook fiets tochten langs de Staats-Spaanse li nies, die bij het museum beginnen of eindigen, mensen naar de IJzen- dijkse Markt lokken. Een jaarlijkse wisseltentoonstelling, lezingen over allerlei onderwerpen en spe ciaal op de jeugd gerichte interac tieve en doe-activiteiten moeten daarnaast jonge gezinnen en de oudere jeugd ertoe brengen Het Bolwerk te bestormen. Een gravure van een 'speelhuis' waar een bezoeker aan de hand van schilde rijtjes van werkneemsters een 'poezelige meid' uitzoekt. www.dek.nl ZATERDAG 28 MAART I 1.00 - 16.00 UUR Olympiaweg I MIDDELBURG: Elektraweg I TERNEUZEN: Handelspoort I door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De huurders van de flat in de Van Diemenstraat in Ter- neuzen kunnen' niet collectief te veel betaalde servicekosten over het jaar 2005 terugvragen. Direc teur Nico Boussen van Witte Bous- sen Vast goed en Verhuur BV zegt dat naar aanleiding van een ver zoek daartoe dat door zo'n veertig huurders ondertekend is. Eén van de huurders legde de reke ning voor de servicekosten voor aan de huurcommissie. Die bepaal de dat de huurder over 2005 ruim 50 euro terugkreeg. Omdat ook de andere huurders die kosten teveel hebben betaald, werd een geza menlijke brief geschreven aan Wit te Boussen, die de woningen in de flat verhuurt namens de verschil lende eigenaars. Daar zit volgens Boussen ook het probleem. „Het zijn allemaal verschillende eigena ren. Huurders die servicekosten willen terugvorderen, moeten dus allemaal apart een procedure bij de huurcommissie volgen. Zo zijn nou eenmaal de regels. Wij mogen en kunnen die kosten gewoon niet collectief terugbetalen. Ook al om dat het geld is van de vereniging van eigenaren." Boussen wijst erop dat na de uit spraak van de huurcommissie de servicekosten wel meteen voor het jaar 2006 voor de betrokken huur ders zijn aangepast. TERNEUZEN - De vijftigste editie van de kinderkleding- en speel goedbeurs in Terneuzen bracht een recordbedrag van 2250 euro op voor het goede doel. Dat was dit keer de Stichting Buru Nyakwere Nederland uit Hulst. Deze stich ting verzorgt allerlei projecten in Kenia, waaronder onderwijs- en drinkwaterprojecten en aidsbestrij- ding. Met de opbrengst van de beurs wil de stichting een school tje opknappen. De schatting is dat zo'n 400 mensen de beurs in het Zeldenrust-Steelantcollege bezoch ten. AXEL - Sponsoractiviteiten van Sportcentrum Delta in Hulst en Terneuzen hebben 5800 euro opge bracht voor het bestrijden van neu- roblastoomkanker bij kinderen. Dat gebeurde met een spinningma- rathon, een judoles en groepsles sen bodyvive en 'pilates for life'. Een loterij bracht 500 euro op. DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 AH Goes www.delscher.nl foto Wim Kooyman Moie. ~utc 'rBrf- Cnrtifin.-j iCJVXGGi^ss ft C p%ir tirr7 Gc-tynu*-., -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85