Netanyahu in zadel Paus alleen nog held derde wereld Obama laat biljoenen over tafel vliegen Oostenrijkse (87): 'Ik baarde zoon van JFK' Leiderschap Ratzinger loopt uit op een ramp, aldus Vaticaan-kenners. PZC Woensdag 25 maart 2009 7 ren 2500 manschappen ingeschakeld om enkele tientallen betogers af te schermen van woedende tegenstariders, onder wie veel Arabische inwoners van de stad en vertegenwoordigers van linkse partijen, foto Pavel Wolberg/EPA rol in de oppositie boven deelna me aan een regering met extreem rechtse en ultraorthodoxe elemen ten. Zij vrezen dat het vredespro ces in het Midden-Oosten volledig ondersneeuwt. Het zou Barak vooral te doen zijn om behoud van zijn ministerspost. Toetreding tot het kabinet van Netanyahu 'zal catastrofaal zijn voor de partij', I** Likud-leider Netanyahu is het ge- lukt een coalitie te vormen met de centrumlinkse Arbeidspartij, de ultraorthodoxe Shaspartij en de rechtse Yisrael Beiteinu. voorspelde secretaris-generaal Ei- tan Cabel van de Arbeidspartij. Netanhayu heeft de centrumlink se Arbeidspartij nodig om zijn re gering een gematigder gezicht te geven, nadat hij al akkoorden had gesloten met de ultraorthodoxe Shas-partij en met Yisrael Beitei nu. Daarmee kreeg hij 53 van de 120 parlementariërs in de Knesset achter zich. Met de Arbeidspartij beschikt Netanyahu's kabinet over steun van 66 parlementariërs. Een meer gematigde regering zou ook eerder de goedkeuring wegdra gen van de Verenigde Staten. Was hington heeft grote moeite met een uiterst rechtse regering, die het vredesproces in het Mid den-Oosten kan blokkeren. De grootste partij in de Knesset, de Kadima van minister Tzipi Liv- ni van Buitenlandse Zaken, wei gert elke deelname aan een coali tie onder Netanyahu. Diens stand punten over het vredesproces met de Palestijnen zijn Livni een doorn in het oog. Netanyahu voelt niets voor de zogenoemde tweesta- tenoplossing, met een nog op te richten Palestijnse staat naast de Joodse staat Israël. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Na vier jaar dreigt het paus schap van Joseph Ratzinger uit te lopen op een regelrechte ramp. Niet dat dat in Rome zo wordt er varen. Na zijn bezoek aan Afrika en de bewering dat het versprei den van condooms schadelijk is voor de strijd tegen aids, kiest het Vaticaan voor de aanval: „De paus is op een vulgaire wijze belachelijk gemaakt en zwaar beledigd." De verontwaardiging van regerin gen, VN-organisaties, het IMF en de EU, maar ook van talloze katho lieken, lijkt geen effect te hebben gehad. Het idee dat de Duitse paus in een andere wereld leeft en geen boodschap heeft aan wat 'het Wes ten' vindt, inclusief katholieke poli tici als bondskanselier Angela Mer kel, wordt daarmee versterkt. Ratzingers verdediging wordt ge voerd door diens vertrouweling Angelo Bagnasco, leider van het Italiaanse episcopaat. De kardinaal stelt het uitoefenen van kritiek op de paus op één lijn met beledigen en respectloosheid, en bedient zich daarmee van een reflex die elk autoritair regime kenmerkt. Is Benedictus een dictator, die steeds meer zijn ware gezicht laat zien of wordt hij niet begrepen? De paus is ongetwijfeld een autori tair man met conservatieve denk beelden, een theoloog met een ob sessief geloof in de dogma's van de kerk. Leven, dood, gezin en seksua liteit zijn voor hem terreinen waar over hij claimt de wijsheid in pacht te hebben. De paus gaat hier ver in en is ook selectief Een campagne tegen de doodstraf krijgt weinig aandacht, maar een document van de EU om wereldwijd de vervolging van homo's te veroordelen, wordt ge boycot. Het argument van de paus is dat homo's zo een 'geprivile gieerde status' krijgen, waardoor landen die tegen het homohuwe lijk zijn, worden gediscrimineerd. Dit goochelen met woorden is ken merkend voor Ratzinger. Het leven is heilig volgens de paus. Zo heilig dat het Vaticaan een Bra ziliaanse aartsbisschop steunt in diens idee dat een negenjarig meis je dat drie jaar wordt misbruikt en zwanger is van een tweeling, niet had mogen abopteren. De moeder en de artsen worden daarom geëx communiceerd. Kille interpretatie van dogma's is belangrijker dan mededogen. De paus vindt dat een al zeventien jaar vegeterende comapatiënte, on danks een besluit van de rechter, 'De paus, overtuigd van zijn eigen gelijk, leeft hardnekkig door in een eigen wereld' niet uit haar lijden mag worden verlost. De vader wordt, wanneer het toch gebeurt, door hoge kardi nalen consequent 'moordenaar' ge noemd. Na vier jaar wordt Ratzinger door Vaticaan-waarnemers omschreven als een eenzaam man, dieniet communiceert met de curie, en de helft van de tijd achter gesloten deuren doorbrengt om te werken aan zijn geliefde geschriften. De paus, overtuigd van zijn eigen ge lijk, leeft hardnekkig door in een eigen wereld. De echte wereld is en blijft gewaarschuwd. De paus tijdens zijn Afrikareis. Het begrotingstekort in de Verenigde Staten loopt in tien jaar op tot 11,6 biljoen dollar. De prijs van de strijd tegen de economische crisis. Het werkelijk slechte nieuws is nagenoeg onopgemerkt gebleven. Amerika was te druk met de 168 miljoen dollar aan bonussen bij verzekeringsgi gant AIG. De volkswoede was nau welijks te temmen. Maar ondertus sen kreeg Obama er een probleem van 2,3 biljoen dollar (2300 mil jard) bij. Het onpartijdige begrotingsbureau van het Amerikaans Congres maakte bekend dat Obama te opti mistisch is geweest. Het begrotings tekort voor de komende tien jaar zal niet 9,3 biljoen zijn, maar eer der iets in de buurt van 11,6 bil joen dollar. 'Hoop' was het kernwoord van Obama's verkiezingscampagne, bil joen lijkt het sleutelbegrip van Obama's presidentschap. Er gaat geen dag voorbij of er vliegt wel weer ergens een biljoen over tafel. CNN berekende dat de regering al 8 biljoen beschikbaar heeft gesteld aan reddingsplannen voor de eco nomie. Het begrotingstekort zal dit jaar oplopen tot het niveau van de Tweede Wereldoorlog. „Een nieuw tijdperk van verant woordelijkheidsbesef', zo luidt de opmerkelijke titel van Obama's be grotingsvoorstel. De Republikeinse senator Judd Gregg, die zich op het allerlaatste moment terugtrok als minister van Handel, ziet dat anders. „Deze begroting zal Ameri ka naar een bankroet leiden. De schulden zijn onhoudbaar." Gregg wil dat Obama prioriteiten gaat stellen: geen investeringen in een nieuw gezondheidsstelsel, geen goedkope studentenlenin gen, een uitgavenstop voor alle mi nisteries, bezuinigingen op sociale zekerheid. Het Witte Huis wil daar niets van weten. „De agenda van de presi dent blijft intact", zegt Obama's stafchef Fiscaal conservatieve De mocraten in het Congres beginnen zich echter zorgen te maken. Hoe kan er een 'nieuw tijdperk van ver antwoordelijkheidsbesef zijn als de nationale schuld het komend decennium oploopt van 41 pro cent van het bruto nationaal pro duct naar 82 procent? Hoe kan Obama zijn voorganger George W. Bush bekritiseren voor de enorme begrotingstekorten, als hij het te kort zelf dit jaar verdrievoudigt? De astronomische tekorten zijn tij delijk, zegt het Witte Huis steeds. Over vier jaar zal Obama het te kort gehalveerd hebben, maar on vermeld blijft dat daarna de vergrij- zingkosten pas echt zullen toe slaan. „Obama is op weg om een enorme last voor de komende ge neratie te produceren", meent het blad Time. Het Witte Huis beweert dat er geen andere keus is. Nu bezuini gen zou desastreus zijn. Problema tisch is alleen dat ook Amerika's bankier, China, zich zorgen maakt. Premier Wen Jiabao is 'ongerust' over het biljoen dat China nu al heeft uitgeleend aan Amerika. „Ik vraag dat Amerika een garantie geeft voor de Chinese bezittin gen." „Amerika is de veiligste investe ring ter wereld", suste perschef Ro bert Gibbs. Nu maar hopen dat de Chinezen net zo veel vertrouwen hebben in Barack Obama als de Amerikanen. wenen - De 87-jarige Oostenrijkse Lisa Lanett beweert een kind te hebben gebaard van de Amerikaan se oud-president John F. Kennedy. Dat meldde de Franse krant Le Fi garo gisteren. Lisa was naar eigen zeggen 21 jaar toen zij zwanger werd van Kenne dy. Tijdens de Tweede Wereldoord log hadden Kennedy en Lanett vol gens de hoogbejaarde vrouw een twee jaar durende relatie. Zij zou den elkaar hebben leren kennen in de stad Phoenix in de Ameri kaanse staat Arizona. De Oosten rijkse kan haar verhaal niet bewij zen. Alleen een DNA-test, waarin het genetisch materiaal van haar zoon Anthony Bohler vergeleken wordt met dat van Caroline Kenne dy, een latere dochter van de presi dent, kan bevestigen of de vrouw de waarheid spreekt. De Kenne- dy-familie weigert echter mede werking aan DNA-onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7