Politie wil wapen met rubberkogels steekt overblijfkracht dood Karla Peijs wil WN Groningers en op de kaart zetten kerncentrale Meer vermogen, minder verbruik. m Minder snel een gratis tolk 1 Drenten voor Kamerleden waaien bijna uit hun hemd Arrestatieteams testen 'spouncheball' met een bereik tot 50 meter. Werk van Veilig Verkeer Nederland is bij publiek onvoldoende bekend. VT Lees de blog De Zeeuwse Zetel op www.pzc.nl/blog PZC Woensdag 25 maart 2009 5 DEN HAAG - De politie wil arresta tieteams uitrusten met meerdere nieuwe wapens voor de langere en korte afstand. Behalve de elektri sche Taser waarmee vanaf 1 mei wordt proefgedraaid, heeft het mi nisterie van Binnenlandse Zaken ook toestemming gegeven voor tests met de 'spouncheball', een rubberkogeltje van 30 gram met een bereik tot 50 meter. De politietop heeft al in 2005 aan gegeven te willen experimenteren met nieuwe geweldsmiddelen, blijkt uit een advies van de com missie Bewapening en Uitrusting van de Raad van Hoofdcommissa rissen. Voor de korte afstand, tot 10 meter, wordt de Taser vanaf 1 mei een jaar lang uitgeprobeerd. Voor afstanden tussen- 20 en 50 meter is de spouncheball nodig volgens de politieleiding. De rub berkogel kan verdachten of ernstig verwarde mensen 'zonder een groot risico op ernstig of fataal let sel' uitschakelen. „Als hij op je rug of ribben terechtkomt, loop je echt even naar adem te happen", aldus een woordvoerder van de Raad van Hoofdcommissarissen. Het wapen zou volgens hem het vuurwapengebruik kunnen terug dringen. Een alternatief voor de spounche ball is de beanbag: een niet-dode- lijk 'zakje' met kogeltjes. Maar de beanbag is nu alleen geschikt tot 20 meter. De Raad van Hoofdcommissaris sen pleit ook voor de aanschaf van een meerschots beanbag-geweer. Dat heeft een grotere vuurkracht dan het enkelschots geweer waar over de arrestatieteams al beschik ken, en het is preciezer. Leden van de arrestatieteams wor den deze week getraind in de om gang met de Tasergun, die een ver lammende stroomstoot afgeeft. De Nederlandse Politiebond twijfelt aan de noodzaak van de Taser en wijst op het bestaan van andere middelen, zoals de hond, de pep- perspray en de beanbag. De politietop stelt dat die wapens niet voldoen. Zo zorgt de hond voor bijtwonden, kan de beanbag niet op korte afstanden worden in gezet en heeft de pepperspray niet altijd voldoende effect. De Raad van Hoofdcommissaris sen wil meer nieuwe wapens en munitie voor arrestatieteams, zoals de Tasergun, 'spouncheball' en 'beanbags'. DEN HAAG - De inzet van duizen den tolken voor vreemdelingen moet worden teruggedrongen. Dat heeft minister Eberhard van der Laan van Integratie gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Het meeste vertaalwerk vindt plaats in de gezondheidszorg en de rechtsbijstand. Dagelijks wor den enkele duizenden keren tol ken op kosten van de staat ingezet voor vreemdelingen die het Neder lands niet machtig zijn. Een aantal dat blijft groeien. De PVV riep de minister op te stoppen met de subsidiëring van de tolken. Vreemdelingen zouden zelf hun tolk moeten betalen. storen, blijft de dode de hele mid dag liggen. Midden op het geza menlijke schoolplein van de Am sterdamse Montessorischool, de Willemsparkschool en de 2de Dal- tonschool - aan de Willem Witsen- straat, pal naast het Hilton Hotel aan de Apollolaan. De schoolbesturen houden de kin deren binnen tot het eind van de schooldag, tegen drie uur, om on rust zoveel mogelijk te voorko men. Bij vertrek krijgen alle kinde ren een briefje met de eerste infor matie mee. Slachtofferhulp vangt op school de kinderen en ouders op die daar behoefte aan hebben. Rechercheurs in witte pakken zoe ken de tegels af tot in de voetbal doeltjes voor de Montessorischool, waaraan Leo als uitzendkracht ver bonden was. Een politiehelikopter ronkt in de lucht Commissaris Leen Schaap van de politie in Amsterdam-Zuid doet de pers de eerste mededelingen. Toen de politie kort na de melding rond half één bij de scholen arri veerde, overleed het slachtoffer al snel. De dader, een man met een getinte huidskleur en donker kort krullend haar, was weggerend. De paar kinderen die de steekpar tij hebben gezien, worden op het hoofdbureau verhoord door gespe cialiseerde rechercheurs. De politie heeft nog geen idee van het motief van de dader. Alle opnames van de camera's van de scholen en de bedrijven in de buurt, worden vei liggesteld en zullen worden beke ken, meldt Schaap. foto Evert Elzinga/ANP door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Over een jaar moet iedereen niet alleen weten waar de afkorting WN voor staat, maar ook wat Veilig Verkeer Nederland allemaal doet. Uit onderzoek blijkt dat het publiek niet weet dat VVN de drijvende kracht is achter acties als 'We gaan weer naar school', brommobiel-curssussen of de BOB-activiteiten bij Concert at Sea. WN-voorzitter Karla Peijs, en commissaris van de koningin, wil dat veranderen. „Als er in Den Haag een verkeersmaatregel geno men werd, wist niemand hoeveel tijd WN daar in had gestoken. Achteraf denkt niemand: dat heeft WN gedaan." De organisatie moet weer 'met het gezicht naar het publiek' gaan staan. „Binnenkort verhuizen we naar Amersfoort, waar we beter be reikbaar zijn. Dat moet echt een verenigingshuis worden dat regio nale en lokale afdelingen onder steunt door bijvoorbeeld admini stratieve werkzaamheden uit han» den te nemen. Onze publieksfunc tie moet beter. Als er iets speelt waarvan wij kunnen verwachten dat ons om commentaar gevraagd wordt, moeten we aanspreekbaar zijn. Het mag niet zo zijn dat ie mand ons opbelt en dan steeds doorverbonden wordt, of dat de persoon die je spreken moet steeds uit huis is." Verder wil Peijs de banden aanha len met voor de hand liggende partners als het SWOV (Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid), de ANWB en de Vereniging Verkeersslachtoffers. GRONINGEN - Een ruime meerder heid van de inwoners van Gronin gen en Drenthe vindt een kerncen trale in de Eemshaven aanvaard baar. Dat blijkt uit een enquête van het Dagblad van het Noorden. Van de ondervraagden zegt 57 pro cent dat kerncentrales noodzake lijk zijn voor de energievoorzie ning van Nederland. Het kabinet wil de optie kernenergie open hou den, omdat de voorraad gas en ko len, waarmee ruim 87 procent van onze elektriciteit wordt opgewekt, opraakt, en zonne- en windener gie en biogas te weinig opleveren. Er zijn drie locaties voor een nieu we kerncentrale: Borssele, de Maas vlakte en de Eemshaven. Borssele maakt de meeste kans. Daar staat nu de enige kerncentrale van Ne derland. Naast de huidige centrale wordt dan een nieuwe gebouwd. Het radioactief afval wordt opgesla gen in een depot in Vlissingen. ixxwtwvwwoji Distributeur: Louwman Parqui B.V. Meer info: bel gratis 0800-0369 of kijk op www.toyota.nl Today Tomorrow Toyota VICKI's TEST»> Toyota Optimal Drive op de Yaris. Optimaal profiteren van betere prestaties en lagere kosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5