Binnenland Beroepsgeheim arts blijft intact Reclame leidt tot snoepen 'Meneer in zwart' Kwart Nederlanders slaapt slecht 4 I Woensdag 25 maart 2009 PZC Minister Hirsch Ballin ziet geen noodzaak om wet aan te passen. Jongens zijn veel vatbaarder dan meisjes tijdens tv-kijken. Kinderen zijn getuige van drama op plein van scholen in Amsterdam. Actie voor erkenning van het Nedersaksisch Papoea laat vier journalisten vrij Geen vervolging na 'meesleuren' peuter 'Supersnelrecht alleen bij eenvoudige zaken' Man meldt zich na aanrijden regelaar Friese meisjes stappen over op de Gooise r DEN HAAG - Minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie verandert niets aan het beroepsgeheim van artsen. Hij heeft dat aan de Tweede Ka mer geschreven in antwoord op vragen over een moordonderzoek bij de psychiatrische instelling Par- nassia in Den Haag. De kliniek weigerde de politie inza ge te geven in het dossier van een patiënt die mogelijk betrokken was bij de niet-natuurlijke dood van vier mensen. De rechter be paalde dat Parnassia zich terecht beriep op het medisch beroepsge heim. De politie staakte noodgedwongen het onderzoek naar de dood van een moeder en haar zoon. Hun li chamen werden in december 2007 in een sloot op het terrein van Par nassia aangetroffen. De politie stuitte vervolgens op nog twee ver dachte sterfgevallen. De PW, het CDA en de WD vroegen de minister of het nodig is de rechter de mogelijkheid te ge ven het medisch beroepsgeheim te doorbreken als dat noodzakelijk is om een moord beter te kunnen on derzoeken. Volgens minister Hirsch Ballin zijn die mogelijkheden er al en is er dus geen noodzaak de wet aan te passen. De rechter kan nu al beoordelen of een arts al dan niet terecht heeft geweigerd informatie te ge ven die onder zijn beroepsgeheim valt. Dit zogeheten verschonings recht is niet absoluut, stelt de mi nister. Er zijn volgens hem situa ties denkbaar waarin een arts gege vens mag verstrekken. De arts moet per geval afwegen of het be lang van de opsporing en de veilig heid zwaarder weegt dan de be scherming van persoonsgegevens en de geheimhoudingsplicht. Het onderzoek naar de verdachte sterfgevallen bij Parnassia heeft uit eindelijk niet tot arrestatie van een verdachte geleid. Als er nieuwe aanknopingspunten in de zaak naar voren komen, kan de politie het onderzoek alsnog voortzetten. DEN HAAG - Een kwart van de Ne derlanders heeft slaapproblemen, aldus de Nederlandse vereniging voor slaaponderzoek (NSWO) gis teren. Het gros van de mensen met een slaapstoornis heeft al lan ger dan een jaar last van de proble men. Het gaat vaak om vrouwen, ouderen en zieken. Ongeveer een derde van de men sen met slaapproblemen gebruikt een slaapmiddel. Benzodiazepines zijn het meest gebruikt. Volgens het Centrum voor Slaap- en Waakstoornissen van het Haagse ziekenhuis MCH helpt langdurig gebruik (langer dan twee weken) van de middelen niet tegen slape loosheid. Vaak is gedragstherapie een beter geneesmiddel. Als mensen de slaapmiddelen te lang gebruiken, kunnen zij ont wenningsverschijnselen krijgen die erger zijn dan de oorspronkelij ke klachten. Het kan dan gaan om trillen, duizeligheid en onrust. J*»4:1 VAN STRAATEN NIJMEGEN - Jongens gaan meer snoepen en snacken tijdens het te levisiekijken als zij ondertussen re clames voor lekkere etenswaar zien. Meisjes zijn minder beïn vloedbaar, mogelijk omdat zij al vanaf jonge leeftijd rekening hou den met de slanke lijn. Dat heeft het Behavioural Science Institute van de Radboud Universi teit in Nijmegen gisteren bekend gemaakt. Volgens hoogleraar op- voedings- en gedragsproblemen Rutger Engels is voor het eerst ter wereld het snack- en snoepgedrag van kinderen tijdens het tv-kijken onderzocht. Engels noemt de bevindingen be langrijk voor de huidige discussie over snoepreclames op kindertele visie. Hij heeft de uitkomsten van het onderzoek onder de aandacht van de Reclame Code Commissie gebracht. Onderzoekers lieten 120 kinderen uit de groepen 3 tot en met 6 van de basisschool de film March of the Penguins zien. Elk kind zat alleen in een kamer met een glaasje wa ter en een schaal M&M's voor zich. De helft van de kinderen zag tussendoor twee keer een reclame blok met 'neutrale' onderwerpen. De andere helft zag behalve 'neu trale' reclame ook spotjes voor koekjes, snoep, hamburgers, chickenwings, muffins en toetjes. Jongens die de voedselreclames zagen aten anderhalf keer zoveel M&M's als jongens die geen snoep- spots te zien kregen. Jongens aten meer chocoladesnoepjes dan meis jes en meisjes gingen ook niet méér eten door 'lekkere' reclames, aldus Engels. „Jongens krijgen dus meer honger en willen ook gaan snacken." De wetenschappers den ken dat jongens gevoeliger zijn voor voedselprikkels. Ook zouden zij hun impulsen minder goed in bedwang hebben. Kinderen van de Willemsparkschool kijken naar het plaats delict. door Paul Vugts AMSTERDAM - Zij zagen een 'me neer in het zwart' wegrenrten, 'met een capuchon over zijn hoofd'. Een jongen heeft gezien hoe de man overblijfkracht Leo doodstak, vriendjes zagen hem op het schoolplein liggen, terwijl om standers voor zijn leven vochten. Opgewonden leerlingen doen hun verhaal als ze rond drie uur van school worden gehaald door ouders of oppasmoeders. Rond half één, in de middagpauze, heeft een onbekende de overblijfkracht vooralsnog om onduidelijke rede nen doodgestoken. Politiemannen hebben net een blauwe tent opgezet over het laken dat het lichaam van het 69-jarige slachtoffer tot dan aan het zicht onttrok. Om het onderzoek van de technische recherche niet te ver- Go£.d,H£ 7 AV\Aio. Niks tegen MAMMA zeggen,HoorS GRONINGEN - Provincie- en ge meentebesturen in het noordoos ten van Nederland willen meer Eu ropese erkenning van de Nedersak- sische dialecten. Hiermee willen zij de verloedering van streektalen tegengaan. Het Nedersaksisch om vat onder meer het Gronings, Drents, Twents en Achterhoeks. Drie miljoen Nederlanders wonen in het Nedersaksische taalgebied. JAYAPURA - Drie van de vier Neder landse journalisten die gisteren zijn aangehouden in de Indonesi sche provincie Papoea zijn onder voorwaarden vrijgelaten. Het vier tal werd opgepakt, terwijl het ver slag deed van een betoging voor onafhankelijkheid. Ikon-journalis- te Babette Niemel en haar camera man en geluidsman hebben hun paspoorten niet terug; NRC-corres- pondent Elske Schouten wel. DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren bepaald dat de automobiliste die eind 2007 in Maastricht een 8-jarige kind ki lometerslang onder haar auto meesleurde terecht niet strafrech terlijk is vervolgd. Het slachtoffer kwam om het leven. Volgens het hof is niet vast te stellen of er ver band is tussen het verkeersgedrag van de bestuurster en het ongeval. DEN HAAG - Het supersnelrecht, zo als dat is toegepast tijdens de afge lopen jaarwisseling, werkt alleen goed in eenvoudige zaken. Daarbij gaat het om zaken waarin het be wijs simpel is te leveren en de ver dachte bekent. In die gevallen gaat een snelle berechting niet ten kos te van de kwaliteit. Deze conclusies staan opgetekend in een evaluatie van de Raad voor de rechtspraak. ARNHEM - De automobilist die zon dagavond inreed op een verkeersre gelaar bij stadion Gelredome in Arnhem, heeft zich gisteren bij de politie gemeld. Het is een 31-jarige Arnhemmer, aldus de politie. De 50-jarige verkeersregelaar raakte ge wond aan een knie toen een auto mobilist na onenigheid op hem in reed. De Arnhemmer zegt de man niet opzettelijk te hebben geraakt. LEEUWARDEN - Friese meisjes ne men de Gooise r als standaard r op in hun taal. Tot die conclusie komt taalkundige Jessica Koppers na on derzoek naar het r-gebruik van meisjes in heel Nederland. „Vooral in Friesland bleken veel meisjes met een Gooise r te willen spre ken." Volgens haar associëren Frie se meisjes de Gooise r met betere uiterlijke verzorging, goede school resultaten en goede woningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4