10 14 biJ dB OUBrhBib 8 PZC Woensdag 25 maart 2009 I 3 De overheid is van ons en vóór ons, al wordt dat niet altijd zo beleefd. Maar wat hoort er nu wel bij en wat niet? En hoe zit het met al die vooroordelen? Is het eigenlijk een leuke werkgever? Deze Werken bij de overheid probeert antwoorden te vinden op deze vragen. 3"2 COLOFON Vormgeving Nicole Hoepelman Fotografie Thom van Amsterdam Robert van den Berge Kees Bennema Cartoon: Eric Elich Coördinatie/eindredactie Herbert Kats Sales Salesmanager: Johan van den Kieboom Productmanager: Björn Kamman l.s.m. PK Publishers Tweede Kamer, regering, Commissaris van de Konin gin, gemeentebesturen, poli tie en bra weet wel termen ziet die piramide van belang rijkheid eruit daar en wat valt er nou allemaal nog meer onder de overheid, be halve de Staten en gemeen teraden? noemd. De arm van de overheid reikt hier iets minder ver. Overigens is het vaak moei lijk een grens te trekken tussen overheid en semi-overheid. De begrippen lopen nog al eens door elkaar heen. Een semi-over- heidsinstelling valt in ieder geval door gaans niet rechtstreeks onder de regering of een gemeentebestuur. In Zeeland zijn het Zeeuws Instituut voor Sociale, Culturele Ontwikkeling Scoop, de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland se- mi-overheidsinstellingen, evenals SportZee- Iand. Het Roosevelt Study Centre is zelf standig, maar ontvangt subsidie van de Provincie Zeeland. De overheid is hiërarchisch opgebouwd. In Zeeland is het hoogste orgaan de Provin ciale Staten met aan het hoofd Commissa ris van de Koningin Karla Peijs. Het college van Gedeputeerde Staten is het dagelijkse bestuur van de provincie. De volgende laag zijn de dertien Zeeuwse gemeenten en de Waterschappen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws-Vlaanderen. Deze laatste instan ties dragen zorg voor bijvoorbeeld het schoonhouden van het oppervlaktewater en het bewaken van het waterpeil. Ook de plattelandswegen zijn onder de hoede van de waterschappen. De politie en brand weer vallen tevens onder de overheid. De Regionale Zeeuwse Brandweer is in 2006 opgegaan in de Veiligheidsregio Zeeland. Dit is een samenwerkingsorgaan voor vei ligheid, rampenbestrijding en crisisbeheer sing in de provincie. De Veilig heidsregio Zeeland werkt nauw samen met externe or ganisaties zoals de Politie Zeeland, Rijkswaterstaat, de waterschappen, defen sie, zorginstel lingen, ge meenten en de Provincie Zee land. Tot slot zijn er nog de rechterlijke macht, gezeteld in Middelburg en de ZBO's zoals de Kamer van Koop handel in Middelburg en Terneuzen en de Informatie Beheer Groep in Vlissingen. door Catlijne Akkermans Eerst maar eens kijken naar de overheid op landelijk niveau. Dat de overheid het land bestuurt, is iedereen wel duidelijk. De ze is opgebouwd uit politieke gezagsdra gers, zoals de Eerste en Tweede Kamer, de regering en de provincie- en gemeentebe sturen. Oök de ambtelijke orga nisaties die hier direct onder vallen, krijgen het stempel 'overheid'. Eigenlijk is hier bij de stelregel dat er een I- -gp. 1 formele gezagsrelatie gW moet zijn. Dat betekent 1 L dat de beslissingen van de overheid recht streeks van invloed zijn op de instellin gen. Daarnaast zijn er de 'ZBO's', de Zelfstandi- Bestuursorganen, die niet direct onder de gezags dragers vallen, maar wel tot de overheid behoren. Dit wordt dan semi-overheid ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43