Bevrijdingsfestival Pechtold spreekt over land op drift Brandweer moet tandje bijzetten PZC Crocs De krant 5 weken voor 15 euro! Tussenrapportage toont aan dat kwaliteitsnorm nog niet wordt gehaald. 2 j Woensdag 25 maart 2009 PZC ERNST JAN ROZENDAAL Afgelopen weekend Paul de Leeuw gezien? Hij droeg exact dezelfde Crocs als ik heb. Donkerblauwe. Alleen heb ik mijn rechter nog versierd met een rode smiley. Want dat is ook zo mooi. Je kunt deze plastic klomp opfleuren door speciaal gemaakte figuurtjes te bevestigen in een van zijn dertien gaten. Ik ben vorig jaar gevallen voor wat velen de lelijkste schoen ter wereld noemen. Tot afgrijzen van mijn vrouw droeg ik thuis nog steeds de grijze sloffen die ik kreeg toen ik in 1980 op ka mers ging wonen. Van die leren instappers. Onverslijtbaar. Dus waarom nieuwe kopen? Ik slofte er vrolijk mee door huis en tuin. Tot ik Crocs ontdekte. Ook on verslijtbaar, maar bovendien ve derlicht, comfortabel en ventile rend. En wat nou lelijk? Dat krijg ik dan te horen van mensen met een tatoeage. Die Crocs kun je tenminste nog uit doen. Of wat te denken van de alom geaccepteerde stropdas? Die glanzende, gestreepte strop die mannen dag in dag uit vrijwil lig om hun nek leggen? Wat is daar mooi aan? Alsof het nog niet erg genoeg was, liet ik me laatst op de redac tie ontvallen dat ik ook witte sokken bezit. En dat er dus da gen zijn dat ik daarmee thuis in mijn Crocs stap. Ik werd aan gestaard alsof ik een partij kinderporno probeerde te slijten. Witte sokken in Crocs, smakelozer kan het kennelijk niet. En nu dreigt de Amerikaanse schoenenfabrikant Crocs failliet te gaan. De stappers die alles in zich hadden om tijdloos te worden zijn over enkele decennia pure nostalgie. Crocs zal straks de Concorde onder de schoenen blijken te zijn. Of - vooruit dan - de Trabant. Dus wacht niet tot het te laat is. Doe als George W. Bush, Iggy Pop en ik. Koop een paar geheide collector's items. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Witte sokken in Crocs, smakelozer kan het kennelijk niet COLOFON t PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t'm vrijdag: 08.00 - 17 on iur Zci 08.00 - 1 i. PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening •e PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens in het colofon treft u nadere informatie Milow, Room Eleven, BZB, Typhoon - het zijn niet echt klinkende namen dit jaar op het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. Toch is het een interessant programma. door Rolf Bosboom De tijd dat op 5 mei bijna vanzelfsprekend Nederlandse en soms ook buitenlandse top acts naar Vlissingen kwamen, lijkt definitief voorbij. Fors krimpende budgetten en eveneens fors geste gen vraagprijzen van artiesten, die de teruglopende inkomsten uit de cd-verkoop willen compenseren, maken dat vrijwel onmogelijk. En dus kiest festivaldirecteur Frank van Iersel, noodgedwongen maar ook uit overtuiging, vooral voor de wat minder voor de hand liggende namen: bands die in opkomst zijn, acts die in bepaalde kringen een re putatie hebben opgebouwd of groepen waarvan hij weet dat ze het goed doen op een festival. Het publiek wordt dus niet alleen ver maakt maar ook verrast. Tekenend is dan ook dat op het hoofdpodium op het Bellamypark dit jaar maar liefst drie verse win naars van Zilveren Harpen (voor aanstormend talent) zullen ver schijnen: 's middags zowel reggae zanger Ziggi als hiphopact Ty phoon, die op 5 mei als 'ambassa deur van de vrijheid' per helikop ter langs diverse Bevrijdingsfesti val reist, en 's avonds Room Ele ven, met een combinatie van jazz en pop. Hoofdact én afsluiter is Mi low, de Vlaamse singer-songwri ter die bij de zuiderburen al langer bekend was, maar inmiddels ook in Nederland is doorgebroken dankzij zijn hitversie van 50 Cents Ayo Technology. Verder spelen op het hoofdpodium de dwaze band BZB, voorheen Band Zonder Ba naan, en twee Zeeuwse vertegen woordigers: Bluem als opening van het festival en aan het eind van de middag de plaatselijke hip hophelden Nul Elf Acht. Nog meer Zeeuwse inbreng is er te verwachten op het tegenoverge legen Culturepodium, met optre dens van Smout (nederpop), sin- ger-songwriter Jay Minor (de Zeeuwse Belofte 2008), Suck On This (covers), La Ventura (gothic- metal) en de Benoit Martiny Band (jazz-rock). Zoals gebruike lijk is er ook volop dance: 's mid dags lokaal talent in De Piek en 's avonds het grote werk in het Dijk- theater, met achtereenvolgens Sa- rien, Mason, Dada Life en Naka- dia achter de draaitafels. Onder de titel Reflexiönz of Freedom zijn er rond het Arsenaal diverse activiteiten, speciaal door en voor jongeren. Onder leiding van Lange Frans gaan zij in discus sie over vrijheid en politiek, afge wisseld met muziek, 's Avonds zijn er optredens van Rap-a-Noia, 111 Proceeja, Tim en Tommy, Nul Elf Acht, Hef, BDM Entertain ment en Winne. Ook La Molina, discussies in een mini-reuzenrad, keurt terug. In het Arsenaaltheater treedt One Big Family op, ge vormd door zo'n dertig Zeeuwse muzikanten. www.bevrijdingsfestivalzeeland.nl Pechtold door Ernst Jan Rozendaal D66-leider Alexander Pechtold ver zorgt op 5 mei in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen de tiende H.M. van Randwijklezing. De titel luidt: 'EenTand op drift. Over inte gratie, democratie en de mythe van de nationale identiteit'. De 43-jarige Pechtold is veruit de jong ste politicus die is uitgenodigd om de Van Randwijklezing te houden. Alleen prinses Mabel (in 2005) was jonger. De afgelopen jaren was het spreekgestoelte voor Henk Vonhoff Job Cohen en Max van der Stoel. Pechtold was onder meer burgemeester van Wagenin- gen (2003-2005) en minister van Bestuurlijke Vernieuwing (2005-2006). Sinds hij in novem ber 2006 aantrad als fractievoorzit ter van D66 in de Tweede Kamer is de partij aan een indrukwek kende opmars bezig. Ze bezet nu 3 Kamerzetels, maar volgens de pei lingen kunnen dat er op dit mo ment 19 zijn. Velen menen dat Pechtold D66 weer 'smoel' heeft gegeven. Hij weet Geert Wilders van repliek te dienen op hét the ma van de Van Randwijklezing: de vrijheid van meningsuiting. door Marcel Modde MIDDELBURG - Zes van de twaalf brandweerkorpsen in Zeeland vol doen eind dit jaar niet aan de ge maakte kwaliteitsafspraken. Van twee is dat nog ongewis, zodat in het huidige tempo van slechts vier met zekerheid kan worden gezegd dat ze de eisen van ministerie van Binnenlandse Zaken halen. Met name de investeringen van Sluis en de regionale brandweer blijven achter, stelt adviesbureau Twynstra Gudde vast. In opdracht van de Veiligheidsregio Zeeland is tussentijds de balans opgemaakt van de maatregelen die hier wor den genomen om de brandweer zorg naar een hoger niveau te til len. Hoewel wordt geconstateerd dat het duidelijk de goede kant op gaat, schiet het verwachte eindre sultaat binnen de huidige normen nog tekort. Twynstra houdt er ook rekening mee dat er straks onder de nieuwe Wet Veiligheidsregio ruimere opkomsttijden zullen gel den voor het platteland. In die si tuatie vallen alleen nog het korps van de gemeente Sluis en de regio nale brandweer over de rand. Gekeken is hoeveel geld en inspan ning de gemeenten het afgelopen jaar staken in de brandweer en nog op stapel hebben staan. Met name Reimerswaal en Kapelle zijn hard op weg hun achterstand in te lopen en eindigen in het huidige tempo bij één van de vier die hun zaakjes op 31, december goed voor elkaar zullen hebben. Dat geldt ook voor Tholen en Terneuzen. Uit de tussenrapportage blijkt dat de onderlinge verschillen tussen de in 2007 hoog en laag scorende korpsen, kleiner geworden. Opval lend is dat de stadsgewestelijke brandweer Vlissingen-Middelburg geen extra inspanningen heeft ver richt. In Middelburg bestaat grote weerstand tegen de vorming van één Zeeuws brandweerkorps. Twynstra benadrukt in z'n aanbe velingen het belang van intensieve re samenwerking. Het afgelopen jaar is fors geïnves- teerd in de brandweerzorg. Maar in het huidige tempo blijft de kwaliteit van de helft van de Zeeuwse korpsen ondermaats. Milow, vorig jaar tijdens Concert at Sea. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2