Improvisatie op geluidscollages This Beautiful Mess in tweede leven bij De Spin Drempelen in 't Beest Wij zijn verhuisd! Herkent u de locatie en maker van het kunstwerk? Jeroen van Veen mixt klassieke composities in met fantasieën Drie jongemannen op zoek naar de kern in familievoorstelling we zitten nu VnaastdeTube y www.pzc.nl/cultuur/kunstbuiten PZC Woensdag 25 maart 2009 I 27 AGENDA op pad Wereldvrouwen Lucie Siroka vertelt tijdens een bijeen komst over haar jeugd. Zierikzee, MFC, 14.00 uur. Lezing Esoterische visie op meditatie. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 19.30 uur; Wings to Victory Lezing over bombardementen. Restaurant vliegveld Midden Zeeland. Aanvang 20:00 Podium Rob de Nijs Theaterconcert.Middelburg, Stadsschouw burg, 20.00 uur; Van Houts en De Ket Vlissingen, Arsenaaltheater, 20.15 uur; Cordua Magnus Heinkenszand, De Stenge, 14 uur. Drempelen Beumer Drost brengen jeugdtheater. Goes, 't beest, 15.00 uur. \'t swingt en \'t zingt!! Jazzorkest uit Rotterdam. Kapelle, ge meentehuis, 20.00 uur. BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Bolt (nl): 13.45 en 16.00 uur; Confessions of a shopaholic: 20.00 uur; Kikkerdril: 13.45 uur; Marley Me: 16.00 en 20.00 uur; Spion van Oranje: 13.45 uur; The curious case of Benjamin Button: 19.45 uur: Despereaux de dap pere muis: 13.45 en 16.00 uur; Oorlogs winter: 16.00 uur; Watchmen: 19.45 uur; GOES Merral, Confessions of a shopaholic: 16.00,19.00 en 21.30 uur; Marley Me: 13.45,16.30,19.15 en 21.45 uur; Spion van Oranje: 18.45 uur; The curious case of Benjamin Button: 20.45 uur; Watch men: 18.30 en 21.30 uur; Bolt (nl): 14.00 en 16.15 uur; Hondenhotel: 14.15 en 16.15 uur; Kikkerdril: 14.30 uur; MIDDELBURG Schuttershof, L' empreinte de I' ange: 20.00 uur; OOSTBURG Ledeltheater, De maanprinses en het geheim van het witte paard: 13.30 en 15.30 uur; Entre les murs: 20.00 uur; TERNEUZEN View, Confessions of a shopaholic: 19.15 en 21.45 uur; Marley Me: 19.00 en 21.30 uur; Watchmen: 20.45 uur; Spion van Oranje: 19.00 uur; The curious case of Benjamin Button: 21.00 uur; Despe reaux, de dappere muis: 14.30 uur; Bolt (nl): 14.30 uur; Kikkerdril: 14.30 uur; Ma dagascar 2(nl): 14.30 uur; VLISSINGEN CineCity, Confessions of a shopaholic: 16.45, 19.00 en 22.00 uur; Defiance: 16.00, 19.15 en 22.00 uur; Despereaux, de dappere muis: 13.45 uur; Gran Tori no: 16.15,19.30 en 22.00 uur; Madagas car 2(nl):14.00 uur; Hondenhotel: 13.45 en 16.15 uur; Kikkerdril: 14.00 uur; Mar ley Me: 16.00, 19.00 en 21.45 uur; Oorlogswinter: 14.00 uur; The curious ca se of Benjamin Button: 21.00 uur; Valky rie: 19.30 uur; Role models: 19.00 uur; Slumdog Millionaire: 16.15, 19.00 en 21.45 uur; Australia: 13.30 uur; Bolt: 14.00 en 16.15 uur; Watchmen: 21.15 uur; ZIERIKZEE FiZi, Madagascar 2: 14.00 uur; door René de Dreu MIDDELBURG - This Beautiful Mess heeft van eind jaren negentig tot 2005 een wezenlijke bijdrage gele verd aan de vaderlandse popge schiedenis. Vreemd genoeg is de groep buiten Zeeland veel beken der dan hier. Vreemd, want alle le den komen uit deze provincie en dat maakt This Beautiful Mess dus net zo'n Zeeuwse band als bijvoor beeld Racoon of Blof. „Het kan de muziek zijn met de combinatie van emo, uitgesponnen nummers en alternatieve pop waarvoor bui ten Zeeland blijkbaar een groter publiek is", veronderstelt Arjen van Wijk, zanger van de band. Na een adempauze en het schrijven van nieuw materiaal is This Beauti ful Mess toe aan een tweede leven. „Dat nieuwe werk blijft herken baar onze muziek, maar wel wat steviger, rauwer en feller. Eind dit jaar komt de nieuwe cd uit, eerst werken we nog met wat try-outs aan die nummers. Kleine optre dens meestal in besloten kring." Klein, maar wél openbaar is het optreden van This Beautiful Mess zaterdag om 16 uur in cd platen winkel De Spin aan het Damplei- nin Middelburg. Van Wijk: „Voor alle bandleden is muziek maken een passie waarin je een ontwikkeling doormaakt. Daar komt een muzikale richting uit voort die daarop aansluit en waaruit je als muzikant voldoe ning put. De band bestaat naast Arjen van Wijk uit Lydia van Mau- rik-Wever, gitarist Axel Kabboord, bassist Stefan van Maurik en drum mer René de Vries. door Mischa Beckers MIDDELBURG - Pianist en compo nist Jeroen van Veen is van vele markten thuis. Zijn oeuvre en re pertoire omvatten veel klassieke stukken maar hij begeeft zich net zo makkelijk richting minimal mu sic of maakt een bewerking van Mike Oldfield's Tubular Bells voor vier piano's. Samen met Elizabeth en Marcel Bergmann en Sandra van Veen vormt hij het Piano En semble dat begin maart furore maakte'tijdens het Multiple Piano Festival in Middelburg. Sinds enige jaren treedt hij ook op mett>J PJA, Paul Adriaanse, onder de naam DJ Piano. Dit gezelschap speelt mor genavond in de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg. De term DJ staat in dit geval niet voor iemand die de juiste num mers aan elkaar draait of bestaan de hits ter plekke remixt. De al bums die Adriaanse gebruikt bevat ten voornamelijk muziek uit de ex perimentele hoek. „Dat is voor vrij wel iedereen onherkenbare mu ziek. Van sommige cd's die hij ge bruikt zijn er maar enkele in om loop. Prachtige geluiden zitten er tussen, variërend van hoge clicks tot een geluid dat doet denken aan een zwerm bijen, die mooi combi neren met akoestische instrumen ten", legt Van Veen uit. Dat resulteert in golvende geluids collages voorzien van minimale rit mische structuren en 'clicks and cuts' van Adriaanse. „Paul heeft drie CD-spelers en daarmee maakt hij zijn geluidscollages door maxi- jmaal drie lagen te stapelen. Daar overheen improviseren wij." Het resultaat is een mix van be staande klassieke composities en melodieuze improvisaties van Van Veen. De pianist toont zich daarbij op het podium een DJ van klassie ke muziek. Hij zet in op een door Adriaanse gecreëerde ondergrond DJ Piano met: Jeroen van Veen (piano), Paul Adriaanse (DJ) en speciale gasten: Tom Groenendaal (gitaar) en Peter Elbertse (percussie). foto Sandra Mol en put daarbij uit eigen ervaring. „Ik neem bijvoorbeeld een klein fragment uit een bestaande prelu de en herhaal dat steeds ofwel maak daar een loop van, zoals een DJ in feite ook doet. Soms beperk ik me niet tot een fragment maar speel een compleet stuk. Als het nodig is, moduleer ik het zodat het klinkt bij wat Paul heeft ge maakt." Van Veen put niet alleen uit de klassieke muziek maar citeert wel licht ook uit werk van Steve Reich of Philip Glass. „Misschien speel ik een stukje uit Douwe Eisinga's oeuvre, al zal die het niet zo leuk vinden als ik zijn muziek op deze manier gebmik. Ik kan het ook stiekem ergens in verstoppen." Omgekeerd is eveneens mogelijk. Dan zoekt de DJ een sfeerverster- kende track bij de gespeelde mu ziek. Ook het gebouw zelf is van invloed op het muzikale proces. In een oud gebouw met balken en krulletjes kiest Adriaanse eerder warme klanken dan in een bunker met laag plafond. Natuurlijk is de sfeer in de zaal belangrijk. Als het publiek weg kabbelt bij Bach dan 'Misschien verstop ik er wel een stukje uit Douwe Eisinga's oeuvre in'. schroomt Van Veen niet om een gepassioneerd stuk van Beethoven of Rachmaninoff in te zetten. „Een vooraf opgestelde setlijst kan door al deze factoren al verande ren tijdens het inspelen. Setlijst is overigens een groot woord. We leg gen van te voren een basislaag vast van ideeën. Daarbij moeten we soms secuur te werk gaan want bij voorbeeld de toonhoogte van be paalde stukken op de albums van Paul wijkt af van wat gangbaar is." In de Zeeuwse Concertzaal verge zellen twee speciale gasten Van Veen en Adriaanse, te weten Tom Groenendaal op gitaar en eerste paukenist van het Nederlands Phil- harmonisch Orkest Peter Elbertse. Hij speelt op vibrafoon, hang en ander percussie. „Dat maakt het leuker en tastbaarder voor het pu bliek, twee extra improvisatoren." DJ Piano is Paul Adriaanse (DJ) en Jeroen van Veen (piano); speciale gasten zijn Tom Groenendaal (gi taar) en Peter Elbertse (percussie). Q DJ Piano, donderdag 26 maart, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur. GOES - Het woord 'drempelen' is bedacht door de theatermakers van Beumer 8c Drost. Zij gebrui ken het als titel voor hun familie voorstelling die vanmiddag vanaf 15 uur te zien is in Podium 't Beest in Goes voor iedereen vanaf 8 jaar. Met 'drempelen' bedoelen ze let terlijk over drempels heen stappen als je van de ene verdieping naar de ander gaat. Maar zij gebruiken het ook figuurlijk voor het over winnen van problemen. Het ver haal speelt zich af in een gebied diep in de polder, waar de winden hard waaien en waar gedachten diep zijn. Waar bij hoog en bij laag beweerd wordt en waar men weg zinkt in zoete dromen. In dat ge bied zoeken drie mannen zich een uitweg door van de ene in de ande re verbazing te vallen en van daar uit weer op te staan. En dat is nog maar het topje van de nog net niet gesmolten ijsberg. MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29