Vangstverbod op paling is van tafel Zeelan De beste bolus is stroperig, super mals en mooi rond Kwik Fit Straat Hulst krijgt energieadvies in Vissers moeten in ruil voor besluit harde maatregelen nemen. Bakker Jan Dees uit Zaamslag heeft de beste van Zeeland. 3 (öntinentdl S PZC Woensdag 25 maart 2009 25 door Jeffrey Kutterink DEN HAAC - Het algehele vangstver bod dat palingvissers boven het hoofd hing is voorlopig van tafel. In ruil daarvoor moeten vissers on der zeer strenge voorwaarden meer aal over de dijk zetten. Minis ter Gerda Verburg (CDA, Visserij): „Ik hoop dat de sector dit waar kan maken." Onder grote druk van CDA, PvdA, WD, SGP en SP - een ruime Ka mermeerderheid - ziet Verburg vooralsnog af van het instellen van een vangstverbod op paling. Begin vorige week legde ze het plan op tafel om de palingvisserij in okto ber te sluiten. Tegelijkertijd zou den palingvissers in augustus en september 50 ton geslachtsrijpe aal over de dijk moeten zetten. Die vissen kunnen naar de Sargas- sozee zwemmen waar ze kunnen paaien. Alleen op die manier is de aal te redden, zei de minister. De Kamer keerde zich vorige week donderdag tegen dit plan. Want de Kamer ziet niets in een algeheel opgelegd vangstverbod. De stand PW Het algehele vangstverbod op pa- ling is vooralsnog van de baan. Maar vissers moeten dan wel meer paling over de dijk zetten om de vissoort te redden. HULST - Bewoners van de Van Sas- senstraat in Hulst hebben met be hulp van een infraroodcamera warmtelekken laten opsporen in hun huizen. Ze krijgen vrijdag energiebesparingsadvies van stu denten van de Hogeschool Zee land. Weerman Piet Paulusma pre senteert die dag ook zijn weerbe richt vanuit de Van Sassenstraat. De straat doet mee aan de campag- van de aal verschil per vangstge- bied en dus moeten verschillende maatregelen per gebied worden ge nomen, vindt de Kamer. Na veel onderhandelingen tussen vissers, partijen en de minister, diende Ad Koppejan (CDA) gister avond een alternatief voorstel in. Dat wordt ondersteund door Pv dA, WD, SGP en SP. Het vangstverbod is daarin van ta fel. In ruil daarvoor moeten vissers voor 1 juli waarborgen dat ze 157 ton gevangen babypaling over de dijk uitzetten, waarvan 50 ton ge zonde aal (gevangen in geselecteer de gebieden). Ligt dit plan er op 1 juli niet, dan gaat de visserij alsnog in septem ber en oktober volledig op slot. Verder moeten vissers voor 1 janua ri per regio aangeven hoe de aal er voor staat en welke maatregelen ge nomen moeten worden om de pa ling te redden. Vangstverboden, quota en uitzetten van schieraal kunnen noodzakelijke onderdelen van die plannen zijn. Uiterlijk een jaar later moet er per vangstgebied een plan liggen dat door onafhan kelijke deskundigen kan worden getoetst. Verburg: „De suggestie moet niet worden gewekt dat dit allemaal even kan. Europa moet het plan straks nog goedkeuren. De vissers zullen twee tandjes extra moeten bijzetten om dit alles waar te kun nen maken. Maar ik hoop dat de sector het lukt." ne het Nationale Klimaatstraat feest en dingt mee om dé klimaat straat van Nederland te worden. In Zeeland hebben zich tot nu toe 310 straten aangemeld. Zeeland staat daarmee landelijk aan kop. De milieuvriendelijkste straat wint een straatfeest op 16 mei. Aanmel den kan nog tot 31 maart. Kijk op www.klimaatstraatfeest.nl. door Cornelleke Blok KAMPERLAND - Voor de beste Zeeuwse bolussen moet je bij de bakkerijen Jan Dees in Zaamslag en Hoek zijn. Ze zijn mooi rond, lekker stroperig en super mals. Dees won gisteren in Kamperland de Zeeuwse Bolustrofee, die elk jaar uitgereikt wordt door de Ne derlandse Bakkers Ondernemers Vereniging (NBOV). Vier keurmeesters met witte jas sen bekeken de bolussen met se rieuze blik, voelden eens, snoven en proefden van elke bolus een plakje. Opperste concentratie. Henk Walraven schudde soms af keurend zijn hoofd. „Het brood moet een regelmatige structuur hebben. Geen gaatjes dus!" Hoe de perfecte Zeeuwse bolus er- dan wél uitziet? „Die is zacht, mals, een beetje klef zelfs. Hij moet mooi rond zijn en goed in de suiker zitten. De smaak moet lekker stroperig zijn én er hoort een beetje kaneel op, maar niet te veel", zegt Walraven. Te vierkante en te droge exemplaren of bolus sen met te veel klonten kregen minpunten van de keurmeesters. De NBOV bedacht dit jaar een nieuwe manier om de bolussen te beoordelen. Er is geen consumen tenjury meer, maar voor het eerst werden de bolussen ook 'blind' ge test. In het diepste geheim werden bolussen gekocht bij de 35 deelne- Zeeuwse bolustrofee De Zeeuwse bolustrofee werd dit jaar voor de tiende keer uit gereikt. Vier keurmeesters beoordeel den de bolussen op negen on derdelen: volume, korstgeaard- heid, korstkleur, bakaard, mo del en afwerking, structuur, malsheid, kruimkleur en aro ma. Daarnaast kregen de bolus sen een rapportcijfer voor alge mene indruk. De tweede en derde plaats wa ren gisteren respectievelijk voor de Bliek Meesterbakkers in Middelburg en bakker Van der Velde in Terneuzen. mende bakkerijen. De vijftien bes te bakkers mochten in de tweede ronde van gisteren meedingen naar de trofee. Keurmeester Rob van Dillen is blij met het nieuwe systeem. „Bakkerijen doen bij vak wedstrijden vaak extra hun best. Nu we 'mystery shoppen' krijgen we de bolus onder ogen, die de consument ook eet. Dat geeft een eerlijker beeld." En, er is nog meer veranderd. Vo rig jaar werd de bolustrofee uitge reikt in een nagenoeg lege zaal. De winnaar liet toen zelfs verstek gaan. Gisteren zat de zaal bomvol, alle deelnemers waren er. De NBOV had dit jaar namelijk van te voren gewaarschuwd: niet aanwe zig bij de prijsuitreiking betekende ook geen trofee. Ian Dees is apetrots op zijn prijs. „Dit is voor m'n zaak heel belang rijk. Mensen weten je naam. Je ver koopt echt een stuk meer bolus sen." En hij kan het weten, want Dees won de trofee in 2004 ook al eens. Over zijn geheime recept blijft hij schimmig. „Gewoon elke dag héél goed je best doen." Bekijk de video op www.pzc.nl. dl E c E£m cge q "2 c Hï •ij •ii êl 5 O 3 O) E dl 03 =•■0 ÏC CL 23 Henk Walraven (links) en zijn collega-keurmeesters beoordelen de Zeeuwse bolussen. foto Willem Mieras ItlllüUESTUIlE Adressen: www.kwik-fit.nl of bel 0900-8698(SE) OPENINGSTIJDEN: Maandag t/m vrijdag 08.00-17.30 uur Zaterdag 08.00-17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27