Pas na tien jaar 'schoon' verklaard Jan Wijker had gelukkig een broer die beenmerg aan hem doneerde. Alleen bloeddonoren 'We zouden minimaal onze eigen patiënten van een donor moeten kunnen voorzien' Mirjam Fechter, arts bij stamceldonorbank Europdonor PZC Dinsdag 24 maart 2009 I 9 „Laten we hopen dat er snel een donor komt voor Jasmina. Het is verschrikkelijk", zegt Jan Wijker (54 jaar) uit Oosthuizen. Hij weet wat het is om leukemie, bloedkanker, te hebben. Twaalf jaar geleden kreeg hij een alarme rend telefoontje van zijn huisarts. Wijker had zijn knie laten onderzoeken, hij dacht aan een ontsteking. Uit het bloedmonster bleek dat het om bloedkanker ging. „Ik bleef er vrij rustig onder. Ik wist niet precies wat ik moest denken van leukemie. De specialist zei dat ik overlevingskansen had, als ik maar een beenmergtransplantatie zou krijgen." Het meest voor de hand lag om te kijken of de broer van Wijker geschikt zou zijn. „Ge lukkig was hij bereid. Maar dan was nog de vraagt of we zouden matchen." De kans daarop was 25 procent. Spannende weken volgden, wachtend op de uitslag van de onderzoeken. De uitslag bleek positief. De spannendste tijden zou den echter nog komen. Wijker onderging in twee dagen tijd twee maal een bestraling van het totale lichaam. „Ik was op sterven na dood. Mijn bloedwaarden wa ren nul. Als het beenmerg van mijn broer niet zou aanslaan dan was het einde oefening." Na twaalf dagen kwam er weer leven in Wijker. Het ge transplanteerde beenmerg sloeg goed aan, al waren er veel afstotingsver schijnselen. Na zes weken ziekenhuis mocht hij weer naar huis. Twee.jaar later zou de leukemie nog terugkeren; vorig jaar werd hij pas officieel 'schoon' verklaard. De band tussen Wijker en zijn broer is niet echt veranderd door de donatie. „Hij weet dat ik hem ontzettend dankbaar ben. Ik zou voor hem hetzelf de doen. Maar de deur bij el kaar platlopen deden we niet en dat doen we nog steeds niet." Europdonor in Leiden is de Nederlandse stamceldonorbank waar meer dan 37.600 stamceldonors en 3.650 navelstrengbloedeenheden staan geregistreerd. Sinds 1987 hebben bijna duizend Nederlandse donoren daadwerkelijk stamcellen afgestaan voor een patiënt ergens ter wereld. De afgelopen twaalf jaar zijn ruim tachtig keer bloedeenheden uit Nederlandse navelstrengen getransplanteerd. Vanwege de kosten kunnen alleen bloeddonoren zich aanmelden als stamceldonoren. Donoren moeten tussen de 18 en 45 jaar en gezond zijn. Europdonor bundelt de gegevens van alle stamceldonorbanken wereldwijd. Artsen kunnen die via internet waar ook ter wereld raadplegen. Hierin staan bijna dertien miljoen gevers geregistreerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9