Sfamceidonafies Amerikanen in de rij voor zieke Jasmina Nederland telt relatief weinig donoren voor stamceldonaties. Er is genoeg aanbod, maar te weinig geld om alle gevers te onderzoeken. Het buitenland moet daarom hulp bieden aan mensen met ernstige bloedziektes. Nederlandse moeder mobiliseert VS om die ene geschikte donor te vinden. Bloedvormende stamcellen Wereldwijde zoektocht Drie manieren voor transplantatie 8 Dinsdag 24 maart 2009 PZC achten. Iets an ders zit er niet op voor men sen die dringend toe zijn w aan een donorhart, -lever of ander or gaan. Er zijn domweg niet genoeg org aandonoren beschikbaar in ons land. Bij donoren van bloedvormende stam cellen doet zich het omgekeerde voor. Er zijn veel mensen bereid om deze stamcellen af te staan, maar er is niet genoeg geld om ze allemaal te kunnen onderzoeken en registreren. En dus zijn mensen die lijden aan bloedziek tes als leukemie en lymfklierkanker, en geen familielid hebben die kunnen doneren, afhankelijk van het buiten land. Bij de Nederlandse stamceldonorbank staan 37.600 donoren geregistreerd, maar dat zouden er makkelijk duizen den meer kunnen zijn. Het onderzoek dat bij registratie van een donor nodig is, is duur. „Die kost zo'n driehonderd euro per persoon. Per jaar kunnen we 2.500 mensen inschrijven, dan is ons budget op", zegt Mirjan Fechter, arts bij Europdonor in Leiden, de Neder landse stamceldonorbank in Neder land. Vorig jaar heeft Europdonor 188 Ne derlandse patiënten die op zoek waren naar een onverwante donor van bloed vormende stamcellen kunnen helpen. Fechter: „Zo'n zeventig donoren kwa men uit Nederland, de rest uit het bui tenland. Met name uit de Verenigde Staten en Duitsland. Dankzij een uit wisselingsnetwerk gaat dat gelukkig heel'makkelijk. Maar als rijk Westers land zouden we minimaal zelf die 188 patiënten van Nederlandse donoren moeten kunnen voorzien, vind ik." Europdonor doet zijn best om Den Haag te wijzen op de noodzaak om het budget voor de donorbank te ver groten. Meer geld is ook nodig om Nederlan ders met een niet-Europese achter grond over te halen donor te worden. Bij bloedvormende stamcellen speelt afkomst een grote rol. De registers van Europdonor zijn vooral gevuld met blanke mensen van West-Europese af komst. Turkse, Marokkaanse en Afri kaanse mensen met een ernstige bloed ziekte hebben in ons land slechts 35 procent kans een geschikte donor te vinden. Voor West-Europeanen ligt dat op 75 procent. „In Afrikaanse lan den registreren ze dit soort donoren niet. Ze hebben ook geen geld voor zo'n transplantatie. Die kost ongeveer een half miljoen euro. Dan spelen er andere afwegingen. Turkije heeft wel een speciale donorbank, maar die is heel klein", aldus Fechter. Om meer donoren met een allochtone achtergrond te krijgen, moeten deze Helpen met beenmerg door Niek Opten foto Ton Poortvliet/HH mensen actief benaderd worden. „Dat gebeurt nu niet, omdat we toch niet ie dereen kunnen registreren." Donoren moeten goed Nederlands of Engels kunnen spreken, is een van de eisen van Europdonor. „Omdat dona tie een grote impact heeft. Mensen moeten zich daarvan bewust zijn. Tot nu toe wordt de informatie tijdens het hele proces alleen in die twee talen ver strekt. Gelukkig is taal tot nog toe geen reden geweest voor donoren om af te haken. Mocht dat in de toekomst wel het geval zijn, dan zouden we tol ken kunnen inschakelen." Wellicht biedt bloed dat uit de navelstreng is ge haald hoop voor de wachtenden. Deze stamcellen, die direct na de geboorte worden gewonnen, zijn nog wat mak kelijker aan te passen aan de patiënt. Daardoor is de kans op een match gro ter. De techniek is echter duurder, om dat het bloed moet worden ingevro ren. „Bovendien kun je maar een klei ne hoeveelheid uit een navelstreng ha len. In de meeste gevallen kun je al leen mensen tot vijftig kilo er mee hel pen, vooral kinderen dus." Door de aandacht voor het Neder lands-Amerikaanse meisje Jasmina dat aan leukemie lijdt, staat de donorpro- blematiek in de schijnwerpers. Hoe veel Jasmina's ons land telt durft Fech ter niet te zeggen. Maar dat ook hier mensen overlijden omdat ze niet op tijd een stamceldonor kunnen vinden is volgens haar duidelijk. En ook als er wel een geschikte gever is gevonden, dan ligt de dood op de loer. „Slechts 30 tot 50 procent van de mensen die zo'n transplantatie ondergaat, over leeft de ziekte." Zes jaar oud en misschien nog maar kort te leven. Jasmina Ane- ma, een Nederlands meisje dat in New York woont, lijdt aan een zeldzame vorm van leukemie. Ze moet binnen twee maanden beenmerg van een donor hebben, anders zal ze overlijden. Onder tussen heeft ze al diverse chemokuren ondergaan. Jasmina zou het meest geholpen zijn met een familiedonor, maar die is niet voorhanden. Ze is zes jaar geleden ge adopteerd door de Nederlandse Theodo ra Anema. Het meisje is van Afro-Amerikaanse af komst en heeft het meeste baat bij een donor met dezelfde achtergrond. Die zijn echter nauwelijks voorhanden. Er zijn vaker jonge meisjes die overlijden aan bloedkanker, maar Jasmina heeft de harten gestolen van veel Amerikanen. Het uitgebreide netwerk van moeder Theodora, een kledingontwerpster die be- roemheden tot haar kennissen mag rek- eken, is daar mede de oorzaak van. Aller lei zwarte beroemdheden, van popster ren Rihanna en Kelly Rowland tot de NBA-basketballers Paul Pierce en Chris Wilcox, stonden de afgelopen weken aan haar ziekenhuisbed. Ze roepen mensen met een Afrikaanse achtergrond op zich te laten testen of ze een geschikte donor zijn. Al meer dan 5.000 Amerikanen heb ben daaraan gehoor gegeven, maar zon der succes. Jasmina heeft een Nederlands paspoort en spreekt volgens haar moeder vloeiend Nederlands. Moeder Theodora, geboren in Friesland, emigreerde in 1985 naar New York. I Bij een stamceldonatie worden bloedvormende stamcellen uit bloed of beenmerg gehaald. Ze worden gebruikt bij de behandeling van bloedkanker, lymfklierkanker en andere bloedziekten. Deze stamcellen zijn de moedercellen van alle bloedcellen en zorgen voor een voortdurende aanvoer van nieuwe bloedcellen. Daarnaast bestaan er embryonale stamcellen, die nog in allerlei soorten cellen kunnen veranderen. Over de toepassing hiervan lopen veel (ethische) discussies. Je zou er cellen en weefsel mee kunnen kweken voor de genezing van een breed scala aan ziekten, zoals Parkinson, Alzheimer en beroertes. Behandeling van bloedziektes als leukemie kan soms louter met chemotherapie en bestraling. Soms is stamceltransplantatie noodzakelijk. Bij bloedvormende stamceltransplantatie moet het weefseltypering, de zogenoemde HLA-typering, tussen gever en ontvanger identiek zijn. Bij broers en zussen is de kans daarop het grootst, namelijk 25 procent. Soms zijn ouders of andere familieleden geschikt. Voor ongeveer 70 procent van de patiënten is er geen geschikte stamceldonor binnen de familie. Er bestaan miljoenen HLA-typeringen. De kans dat twee mensen, die geen familie van elkaar zijn, wat HLA-typering betreft bij elkaar passen is heel klein. Door wereldwijd te zoeken wordt vaak toch een match gevonden. Er zijn drie manieren om bloedvormende stamcellen te transplanteren. De meest gebruikte zijn beenmergdonatie en bloeddonatie. Bij de eerste worden de cellen met stevige naalden uit de achter- en bovenrand van het bekken gezogen. De donor gaat daarvoor onder volledige narcose. Bij bloeddonatie komen de stamcellen met behulp van groeifactoren in de bloedbaan terecht. De nieuwste methode van doneren is via bloedeenheden uit de navelstreng. De stamcellen zijn nog jong en passen zich daardoor makkelijker aan de ontvanger aan. Voordeel is dat deze cellen direct beschikbaar zijn, maar slechts in kleine hoeveelheden. Daardoor is deze manier vooral geschikt voor jonge patiëntjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8