Sport PZC Kredietcrisis treft betaald voetbal Armstrong voorlopig aan de kant 31 33 32 Veel profclubs moeten begroting bevriezen of terugschroeven. Kritiek op bolides van team Brawn CP Voormalig Oostenrijkse coach weer in opspraak Knappe zege Krajicek in kwalificatietoernooi Heitinga meldt zich iets later bij Oranje Arnautovic wordt niet gestraft door aanklager Stroetinga treft op het WK baanwielrennen ijzersterke Cavendish Duivenliefhebbers in Terneuzen maken zich op voor opleervluchten Dinsdag 24 maart 2009 Tip? sport@pzc.nl DEN HAAG - De zeis van de krediet crisis raakt ook de bedrijfstak be taald voetbal. Voor het eerst sinds mensenheugenis teren de prof clubs in op hun begrotingen. In de eredivisie loopt het totale budget van de achttien clubs terug van 401,1 naar 389 miljoen euro. Al leen FC Utrecht, FC Groningen, FC TXvente en SC Heerenveen mel den geringe verhogingen van hun begroting. De eerste divisie gaat te rug van 60 naar 57 miljoen. Op vier BVO's na (Cambuur, Telstar, VW en FC Zwolle) moeten alle clubs de broekriem aanhalen. De gegevens zijn afkomstig van een enquête onder alle 38 clubs in het betaalde voetbal door de pers dienst GPD, waarbij deze krant is aangesloten. AZ en Vitesse weiger den informatie te verstrekken. Ef fecten van het halen van de Cham pions League op AZ's begroting van 28 miljoen euro zijn daardoor niet bekend. Bij Vitesse wordt de begroting op 13 miljoen geschat en zou deze voor volgend jaar nu al een tekort vertonen. Sterkste daler qua begroting is PSV dat tien miljoen euro minder be groot door het missen van de Champions League. Dat heeft met de crisis niets van doen, meldt de directie in Eindhoven. De terug gang heeft dit jaar geen ernstige ge volgen voor de PSV-organisatie. Feyenoord daalt van 43 naar 40 miljoen euro en Willem II van 14 naar 12 miljoen. Bij Feyenoord heerst algehele zake lijke malheur, mede veroorzaakt door de slechte resultaten op het veld. Bij Willem II wordt rekening gehouden met sterk verminderde transferopbrengsten en licht dalen de sponsorinkomsten als gevolg van de financiële crisis. Feyenoord kondigde harde maatregelen aan, de Brabanders zullen gaan snijden in hun jeugdopleiding en het per soneelsbestand om tot besparin- Door de kredietcrisis teren de profclubs in op hun begrotingen. In de eredivisie loopt het totale budget van de clubs terug van 401,1 naar 389 miljoen euro. gen te komen. Volgens directeur Peter Bonthuis van Sparta blijft de crisis daar ook niet onopgemerkt. „We merken het aan faillissemen ten van bedrijven met wie we een relatie hebben. En ook zijn er be drijven die om gespreide betaling vragen of opzeggen. De gemiste in komsten door faillissementen be dragen momenteel ongeveer 60.000 euro." Ook Sparta, dat drie ton denkt in te moeten teren op een begroting van 11,3 miljoen euro, gaat op zoek naar bezuinigingsmogelijkheden. Bij Ajax denkt de directie volgend jaar net als dit jaar een begroting van 60 miljoen euro te kennen, maar verwacht zij wel meer moei te te moeten doen om (luxe) stoe len in het stadion te verkopen. Een verdieping lager vallen er ook stevige klappen. Zo schroeft Excel sior, vorig seizoen nog actief in de eredivisie, de begroting met liefst, 25 procent terug, van 2,9 naar 2,2 miljoen. RKC, RBC, MW, Go Ahead Eagles, Haarlem, Veendam en FC Den Bosch snijden er min stens tien procent vanaf. Van de twintig clubs in de Jupiler League is liefst de helft ingedeeld in de zogenaamde categorie 1. Dat houdt in dat ze onder curatele van de KNVB staan en financieel in zwaar weer zitten of dreigen te ko men. De situatie is zelfs zo zorg wekkend dat KNVB-preses Henk Kesler al filosofeerde over een eer- ste divisie met slechts twaalf clubs. In de eredivisie bevindt alleen ADO Den Haag zich in categorie 1. DEN HAAG - Lance Armstrong lag de afgelopen maanden al geregeld op het asfalt. Telkens bleef dat zon der gevolgen. Zijn val van gisteren, in de Ronde van Castilla en Leon, zet hem echter voorlopig buiten spel. De 37-jarige herintreder, ze venvoudig Tourwinnaar, brak op zestien kilometer van de aankomst in Baltanas zijn rechtersleutelbeen. Het herstel zal enkele weken ver gen en zijn deelname aan de Ron de van Italië komt in gevaar. Bij de crash waren zo'n dertig ren ners betrokken. De meesten kon den weer opstappen, Armstrong bleef achter in het gras. Met een ambulance werd hij afgevoerd naar het ziekenhuis in Valladolid. Het is voor het eerst in zijn car rière dat Armstrong zijn sleutel been brak. „In de zeventien jaar als prof heb ik een van de meest 'gewone' wielerblessures altijd we ten te voorkomen. Ik wist dus niet hoe het voelde. Maar ik kan je nu vertellen dat het flink pijn doet." De ritzege in de 176 kilometer lan ge eerste etappe ging naar de Span jaard Joaquin Sobrino. Sprinter Hans Dekkers uit IJzendijke (Gar- min) finishte als zesde. O zie ook: www.pzc.nl/blog/tourdezelande/ MELBOURNE - Red Bull Racing be reidt een officieel protest voor te gen Brawn GP. De bolides van het oude Honda-team zijn volgens Red Buil voorzien van een illegaal onderdeel. De zogeheten difïuseur zou er de oorzaak van zijn dat Bra wn GP tijdens de afgelopen testse ries vaak de snelste was. „Dat scheelt een halve seconde per ron de. Dit is illegaal", aldus manager van Red Bull Helmut Marko. WENEN - De voormalige coach van de Oostenrijkse skibond, Walter Mayer, is gearresteerd in het kader van een dopingonderzoek. Hij wordt verdacht van handel in het verboden middel epo. Mayer zou dat heb geleverd aan een Oosten rijkse wielrenner. Hij is al eerder beschuldigd van dopingpraktijken. Hij werd wegens manipulatie met bloeddope geschorst tot en met de Spelen van Vancouver in 2010. MIAMI - Michaëlla Krajicek heeft gisteren een knappe zege geboekt op de Russin Elena Vesnina. De Nederlandse tennisster versloeg de nummer 55 van de wereldranglijst in twee sets: 7-6 (7-5) 6-4. Ze be reikte daardoor de tweede ronde van de kwalificaties voor het toer nooi van Miami. Arantxa Rus is dankzij een uitnodiging van de or ganisatie al zeker van een plek in het hoofdschema. ZEIST - De aan zijn hoofd gebles seerde John Heitinga zal zich deze week later melden bij de selectie van het Nederlands elftal in Noordwijk. Heitinga kwam zon dagavond in de uitwedstrijd tegen Real Mallorca (2-0-nederlaag) hard met zijn hoofd in botsing met het hoofd van een tegenstander. Hij moest per brancard met een nek- brace van het veld. Heitinga bracht de nacht in het ziekenhuis door. ZEIST - De aanklager betaald voet bal van de KNVB heeft de straf zaak tegen Marko Arnautovic gese poneerd. De spits van FC Twente werd door tegenstander Ibrahim Kargbo (Willem II) beschuldigd van racisme. De Oostenrijker is^ vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Volgens Kargbo zou Ar nautovic hem onder meer voor „nigger" hebben uitgemaakt. Ar nautovic ontkende dat later. Lance Armstrong arriveert in een ambulance bij het ziekenhuis in Valladolid. De Amerikaan brak in de eerste etappe van de rittenkoers Castilla y Leon zijn sleutelbeen en staat zeker een maand buitenspel. foto Gabriel Villamil/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 87