Zeeland Borsele baalt een beetje van PZC 17 Delta BEVELANDEN-THOLEN 26 Keer op keer weigert bedrijf mee te doen aan duurzame projecten. 18 en 19 Slopen oude Sloelijn is 'een makkie' Jongerenraad Borsele stopt met Movie Tour Tapijttegels en boeken verbrand in Grote Piet Uitbreiding stalling bij NS-station in Kapelle Afspraak söBST: Middelburgse bedelaar was aan penning herkenbaar Dinsdag 24 maart 2009 door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Keer op keer wei gert Delta mee te doen aan duurza me energieprojecten en daar heeft de gemeente Borsele langzamer hand genoeg van. De maat is vol. Burgemeester Jaap Gelok en wet houder Jan Zandee (SGP/CU, mi lieu) hebben een onderhoud aan gevraagd met Delta-directeur Peter Boerma. „Is Delta nog wel een Zeeuws be drijf?", vraagt Zandee zich af, van wege de grote investeringen die Delta - al dan niet via dochterbe drijven - doet in onder meer een afvalverwerkingsfabriek in Ierland en een zonnecellenfabriek in Lim burg. De druppel die de emmer heeft doen overlopen bij het college van B en W van Borsele, is de weige ring van Delta om mee te werken aan het zeer milieuvriendelijk bou wen van een nieuwe basisschool in Ovezande. Delta was gevraagd het duurzame deel van de investe ring in de school voor te financie ren. Dit geld zou in de loop der ja ren worden terugbetaald via de energierekening. Van de Ithaka- school in Goes lag eenzelfde ver zoek bij Delta, maar dat is ook afge wezen. „Het is niet de eerste keer dat dit gebeurt", stelt wethouder Jan Zan dee. „Bij de verbouwing van De Stenge in Heinkenszand is dit ons ook overkomen. En toen wij Delta vroegen of het bedrijf wilde deel nemen in de proef met een getij- dencentrale bij Borssele, gaf het eveneens niet thuis. Maar Delta was wel geïnteresseerd in de uit komsten van de proef Zo werkt het niet." Woningstichting R&B Wonen, die actiefis in Reimerswaal en Bor sele, heeft een vergelijkbare erva ring met Delta. Het idee was in nieuwbouw rond De Zwake in 's-Gravenpolder met een warmte pomp te werken, maar, meldt pro jectleider Theo van Driessche, Del ta vond het te kleinschalig. „We hebben het hele ontwerp toen moeten aanpassen." Woordvoerder Peter Kouwenberg laat in een reactie weten dat Delta Krasse knarren karren naar Santiago de Compostela Tip? bevelanden@pzc.nl/tholenü>pzc.nl de aandacht met name richt op in vesteringen om duurzame energie technologieën betaalbaar te krij gen. „Tot nu toe moet er nog altijd subsidie bij." Delta is volgens Kou wenberg wel degelijk duurzaam be zig. Hij wijst op het plan voor een grote getijdencentrale in de Brou- wersdam. Gelok, burgemeester van Borsele, toont enig begrip voor Delta. „Del ta moet als bedrijf op het rende ment letten. De aandeelhouders, de provincie en de gemeenten, wil len ook genoeg dividend binnen krijgen." 4-É .-1 r" EINDEWECE - Achille Stoppelenburg van de Hollandse Aannemings Service uit Ter Aar moet er maandagochtend hartelijk om lachen. „Het slopen van de oude, negen kilometer lan ge Sloelijn een grote klus? Ach, in Zweden heeft onze compagnon, Fred Prinsen en Zo nen uit Austerlitz, laatst nog veertig kilome ter spoor weggehaald." Mannen in gele hesjes zijn 's ochtends bij Eindewege begonnen met het ontmantelen van de afgelopen najaar bui ten bedrijf gestelde Sloelijn. Om de tien me ter branden ze de spoorstaven door. Een kraan tilt later op de dag de stukken spoor staaf met houten bielzen in één keer uit het spoorbed. Stoppelenburg denkt dat de Sloe lijn over zes weken schoon opgeleverd kan zijn. Een deel van de spoorstaven gaat naar de Stoomtrein Coes-Borsele voor hergebruik. De bielzen krijgen, vertelt Stoppelenburg, 'een groene bestemming'. Ze worden vermalen om als biomassa te worden opgestookt in een elektriciteitscentrale. De oude Sloelijn wordt waarschijnlijk fiets- en wandelpad, van Einde wege tot 's-Heerenhoek. foto Willem Mieras HEINKENSZAND - De Movie Tour in Borsele stopt. Nog maar vijf a tien jongeren reden elke maand met de bus mee naar de bioscoop in Vlis- singen. In 2005 begon de jongeren- raad met de service. Reimerswaal, dat in 2007 het idee overnam, gaat er komende winter wel mee door. Maandelijks gaan er 30 tot 35 Rei- merswaalse jongeren mee. Zij beta len inclusief filmkaartje 7,50 euro. In Borsele was dat tien euro. ARNEMUIDEN - In natuurgebied De Grote Piet bij het Veerse Meer zijn zondag onder meer met lijm be smeurde tapijttegels en boeken in brand gestoken. Dat is gebeurd op de hoek Oranjepolderseweg-Mui- denweg. De schade is groot. Lijm is in de grond getrokken. Water schap Zeeuwse Eilanden heeft de troep gisteren laten opruimen en zoekt eventuele getuigen. Die kun nen zich melden via 0118-621.000. KAPELLE - Het aantal onbewaakte plaatsen voor het stallen van fiet sen bij het NS-station Kapelle-Bie- zelinge wordt uitgebreid van 208 naar 304. De 24 fietskluizen wor den opgeknapt. Spoorwegbeheer der ProRail doet de investeringen vanwege een groei van het aantal reizigers. In 2006 werd het station Kapelle-Biezelinge nog met slui ting bedreigd, omdat er te weinig reizigers zouden zijn. 83 jaar is hij en hij heeft nog zijn eigen tanden. Zijn tandarts stuurt hem elke keer een kaart om hem er aan te herin neren dat het weer tijd is voor de halfjaarlijkse controle. En elk halfjaar rijdt hij trouw naar de tandartsenpraktijk in Tholen. Vorige week viel het kaartje van Tip? redactie@pzc.nlTip? redactie@pzc.nl de tandarts weer op zijn deurmat. Hij las de tekst aandachtig en bel de naar de tandarts. „Ik weet niet of ik dit jaar wel kan komen", liet hij de tandartsassisten te weten. „Want ik lees hier op jullie kaart je: 'Vraag je ouders om een af spraak te maken. Ik ben bang dat dat niet zal lukken.'"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79