reuma' 'Een steek helpt tegen Kreek en vesten Veere krijgen opknapbeurt Nederland moet niet meer netste jongetje spelen Vrijspraak voor seks met zestienjarige Afrika centraal in Weekend Amateurkunst Bijenhoudersvereniging maakt zich zorgen over afname aantal bijen. Oevers natuurgebied zijn ernstig verzwakt door water en vissen. Bijenhoudersvereniging »- De afdeling Schouwen-Duive- land van de Nederlandse Bijen houdersvereniging werd opge richt in 1924. De vereniging zet zich in voor promotie van de bijenhouderij, het verbeteren van de dracht en ondersteuning van imkers. De vereniging heeft 21 leden die bijen houden als hobby. Via cursussen voor beginnende im kers worden nieuwe leden ge worven en opgeleid. Voorzitter Rien Mol uit Noord- gouwe is bereikbaar via 0111-420585 of via marinusmol@zeelandnet.nl. kaar boodschappen te geven en kunnen agressief worden van bij voorbeeld parfum of alcohol." En van dieseloliegeur, zo bleek. „Ze staken zelfs door mijn broek heen. Toen heb ik wel even op de bank gelegen." Het weegt niet op tegen het ple zier dat Jac Rens beleeft wanneer hij zijn bijen af en aan ziet vliegen met hun pootjes vol stuifmeel. „Dat is voedsel voor de larven in de korf" Sinds de zon weer een beetje war mer is, gebeurt dat volop. „In de winter zitten ze dicht tegen elkaar gedrukt in de korf" In het voorjaar beginnen ook weer de activiteiten van de eilandelijke bijenhoudersvereniging, die 21 le den heeft. Op 16 april is de voor jaarsvergadering. In mei of juni staat een rondleiding op het pro gramma naar de bijenkasten in het duingebied van een vereni gingslid uit Renesse. Er is een cur sus voor beginnende imkers en in september wordt het leven van een bijenzwerm aan het publiek gepresenteerd in Ecoscope. Het is volgens Rens belangrijk om jonge mensen daarvoor te interes seren. „Als het aantal imkers terug loopt, komen er ook minder bijen. Want er is steeds minder natuur en er zijn daardoor minder holle bomen waarin ze kunnen neste len, terwijl ze uit schoorsteenpij pen meestal worden verjaagd." ZIERIKZEE - Nederland moet niet meer het netste jongetje van de klas spelen als het gaat om de toe passing van Europese natuurregel- geving. Een CDA-delegatie bestaande uit de Zeeuwse partijmedewerker ]o-Annes de Bat, partijvoorzitter Peter van Heeswijk en Europarle mentariërs Cornelis Visser en Lam bert van Nistelrooij hebben dit sig naal gisteren opgepikt tijdens een werkbezoek aan de Zeeuwse mos selsector. Nederland was laat met de uitvoe ring van de Europese vogel- en ha bitatrichtlijnen en werd daarvoor zo'n acht jaar geleden op de vin gers getikt door de Europese Com missie. Ons land is vervolgens erg hard van stapel gelopen, is het idee van de CDA-delegatie, met onder meer als gevolg dat de mos selsector vorig jaar in de proble men kwam. MIDDELBURG - Een 28-jarige inwo ner van Zuid-Beveland is gisteren door de Middelburgse rechtbank vrijgesproken van verkrachting van een zestienjarig meisje. Vol gens de rechters staat vast dat die twee anderhalf jaar geleden seks hebben gehad na een spontaan feest. Ook staat vast dat ze allebei het nodige hadden gedronken. Het staat echter niet vast dat hij haar gedwongen had om seks met hem te hebben. Twee weken geleden vroeg officier van justitie W. Suijkerbuijk ook al om vrijspraak. De aanklacht, ver krachting, kon hij niet bewijzen. Wel hield hij de man voor dat hij destijds moreel helemaal fout zat. Hij had nooit mogen kussen en friemelen met dat veel jongere meisje, aldus de officier. De man zei dat het buurmeisje hem de hele avond al had lopen uitdagen. Op Schouwen-Duiveland zijn veel verenigingen en clubs. De PZC be licht er een aantal in een serie. Van daag: de Bijenhoudersvereniging Schouwen-Duiveland. door Marijke Vael NIEUWERKERK - Hij eet dagelijks ho ning, drinkt af en toe een glas me de en creëert sfeer met honingraat- kaarsen. Zelf gemaakt uiteraard. De 66-jarige Jac Rens- is enthou siast over alles dat te maken heeft met bijen. Zelfs de steken die hij regelmatig krijgt van deze bruine insecten. „Een bijensteek be schermt tegen reuma en doet mij nauwelijks nog pijn. Ik voel de prik, maar krijg er geen dikke arm of bult meer van." Rens is al ruim dertig jaar gefasci neerd door bijen. Toen hij in 1982 van Rozenburg naar Nieuwerkerk verhuisde, werd hij dan ook 'als vanzelfsprekend' lid van de Bijen houdersvereniging Schouwen-Dui veland. „Ik heb graag contact met andere imkers om ervaringen uit te wisselen." Rens maakte als kind kennis met bijen doordat zijn grootvader een bijenkorf had. De fascinatie sloeg definitief toe toen hij in opdracht van zijn werkgever, de gemeente Rozenburg, een kinderboerderij opzette. „Daar hoorde ook een bij enkast bij. Daardoor ontdekte ik 'Ik kreeg eens tientallen steken. Toen heb ik wel even op de bank gelegen' weer opnieuw hoe prachtig zo'n bijenvolk is en hoe belangrijk ze in de natuur zijn voor de bevruch ting van struiken en bomen." Sindsdien heeft Rens eigen bijen kasten. Naar de kast in zijn tuin kijkt hij dagelijks en ook de twee bijenkasten, die hij aan de rand van de Nieuwerkerkse begraaf plaats heeft staan, bezoekt hij 's zo mers regelmatig. „Ik controleer of er koninginnendoppen in zitten. Dat zijn wat grotere cellen, waarin een werkbij wordt opgevoed tot koningin." Rens breekt dergelijke doppen af om te voorkomen dat zich een nieuw volk ontwikkelt, dat in de omgeving gaat zwerven. „Als ik ieder nieuw volk in een kast zou zetten, krijg ik er veel te veel." Hij draagt bij het werk aan zijn kas ten altijd een imkerskjp en hand schoenen. Want een paar bijenste ken zijn geen probleem, maar tien tallen is toch wat minder. „Ik kreeg er eens ruim vijftig, nadat ik op mijn werk bij de gemeentelijke plantsoenendienst met dieselolie had gewerkt. Thuis liep ik direct naar mijn bijenkasten, vergetend dat bijen heel gevoelig zijn voor geur. Ze produceren die zelf om el- Jac Rens bij de bijenkast in zijn tuin: „Je moet nooit in de vliegroute gaan staan." foto Ronald den Dekker GOES - Mensen en groepen die kunst beoefenen op amateurni veau kunnen zich aanmelden voor het Weekend van de Amateur kunst in Goes. Dat wordt vrijdag avond 15 mei en zaterdag 16 mei in de binnenstad gehouden. Omdat het festival in het teken staat van het Goese Afrikajaar, vraagt de organisatie deelnemers dat thema op te pakken. Ze zoekt muzikanten (groepen en solisten), beeldend kunstenaars, dansers en theatergezelschappen. In het Weekend van de Amateur kunst keert het thema Afrika terug in een poëziewedstrijd rond het onderwerp 'Onderwijs in Afrika'. Een concert zaterdagavond in de Grote Kerk staat ook in het teken van dat continent. Opgeven voor het Weekend van de Amateurkunst kan voor 12 april via het emailadres: l.theune@goes.nl door Maurits Sep VEERE - De oevers van de Veerse Kreek en de vesten buiten het stad je Veere zijn dringend aan herstel toe. Water en karpers hebben ja renlang hun vernietigende werk gedaan. Om het natuurgebied op te knappen en toegankelijk te hou den, is een groot plan in de maak dat in het najaar van 2010 wordt uitgevoerd. „We krijgen regelmatig klachten van wandelaars dat de paden langs de kreek zo drassig en slecht zijn. Dat heeft te maken met de oevers. In de kreek zitten heel diepe put ten van soms wel twaalf meter diepte. Daardoor kalven de oevers af', verklaart Linda van Dijke van waterschap Zeeuwse Eilanden. „Ook zitten er veel karpers in de Veerse Kreek. Die tasten de oevers ook aan." Hetzelfde probleem doet zich voor in de vesten buiten Veere. Van Dij ke: „Dit plan is begonnen met een baggerplan voor die vesten. Om dat de oevers daar ook slecht ble ken te zijn, kwam er een oeverher stelplan bij. Toen volgde de Veerse Kreek. Vervolgens wees de provin cie erop dat Walcheren een natio naal landschap is en dat de histo rie van de kreek bijzonder is om dat die een overblijfsel is van de bombardementen door de gealli eerden in de Tweede Wereldoor log. Zo is het een integraal project geworden, waar meer instanties bij betrokken zijn." Het waterschap krijgt hulp van de provincie, de gemeente Veere en Staatsbosbeheer. Behalve de oevers wordt ook de waterkwali teit verbeterd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71