Pumps 'P Janssens O Er komt een dag dat je puber het vertikt nog langer met je naar de stad te gaan om zijn kleding uit te kiezen, Kindlief wil zijn eigen stijl ontwikkelen en dat lukt het best zonder dat mama of papa over de schouders meekijkt. Kleedgeld is het toverwoord dat pubers hun eigen verantwoordelijkheid geeft en wellicht veel ruzie voorkomt. I PZC - dinsdag maart 2009 Is het opruiming is, struint Alie Naus (14) door de stad. Ze koopt, zodra ze iets leuks ziet en de prijs in orde is. „Ik koop liever veel voor weinig, dan een ding dat heel veel kost", vertelt ze. Grote kans dat ze op haar tochten Anna Chatelion Counet (14) tegen het lijf loopt. Voor haar is het ook geen straf op zoek te gaan naar mooie kleding. Soms shopt ze samen met vriendinnen. Maar wil ze echt haar slag slaan, dan winkelt ze alleen. „Dan heb je alle tijd aan jezelf en hoef je niet steeds rekening te houden met de winkels waar de anderen naartoe willen." Als het zo uitkomt, gaat moeders mee. „De grote dingen zoals jassen en schoenen kopen we vaak samen", vertelt haar moeder Margreet Sanders. „Da's gezellig en die betaal ik ook nog voor haar." Zowel Anna als Alie krijgen kleedgeld. Alie zeurde er al om sinds ze op de basisschool zat. „Als je in de brugklas zit, dan krijg je het", beloofde haar moeder Jennie van Kampen. Bij Anna was het niet anders.„Ze vroeg erom sinds ze alleen naar de stad kon, en dat was in groep acht", vertelt Margreet. „Sinds ze naar de brugklas gaat, is het zover." Maar hoeveel kleedgeld geef je? Anna krijgt 25 euro, Alie krijgt 50 euro kleedgeld. Beide jongedames moeten hier heel andere dingen van doen. Anna koopt er enkel basiskleding van, zoals T-shirts, broeken en accessoires. Alie daarentegen koopt er al haar kleding van. Bij het vaststellen van het bedrag hebben de ouders van Anna rondgevraagd bij andere ouders wat zij hun kinderen gaven. De ouders van Alie schreven een tijd lang op hoeveel geld ze uitgaven aan kleding voor hun kinderen en baseerden het bedrag daarop. Ook keken ze op de site van het Nibud. In beide gezinnen loopt het vlekkeloos wat betreft het kleedgeld. „Alie mag alles kopen wat ze wil. Ik zal nooit commentaar leveren", zegt moeder Jennie van Kampen. „Maar het is ook nog nooit nodig geweest." Bijkomend voordeel van het kleedgeld vindt zij dat haar kinderen hier heel zelfstandig van worden. ,,Het wordt gestort op hun eigen rekening en zo leert ze ook hoe ze moet internetbankieren." Ook Anna mag kopen wat ze wil. Ze is dol op pumps en heeft hier maar liefst drie paar van. „Ik vond één paar pumps eigenlijk ook wel genoeg", vertelt moeder Margreet Sanders. Maar ja, daarom heeft ze nu haar eigen geld." «aftap Klas brugklas havo-vwo 'De brugklas.' Hoeveel? 'Ik krijg in totaal 60 euro per maand, 40 euro is bedoeld voor kleding, 15 euro is zakgeld en 5 euro om te bellen.' je 'Die heb ik niet echt.' 'Powerhouse, H&M, Mint.' 's 4?: r=-'";c? 'Ik kom dik uit en heb al heel veel geld gespaard. Ik denk dat mijn zus slechter uitkomt, omdat ze veel meer belt en sms't. Van het geld dat ik overhoud, koop ik andere dingen dan kleding.' Naam Klas 2 vwo 4, zus van Thieu) Kleedgeld Je brugklas' euro per maand, 50 euro kleedgeld, 20 euro zakgeld en 5 euro om te bellen. Daarnaast verdien ik bij met oppassen. Ik moet hier alles van kopen, ook jassen en schoenen.' 'Die verschilt. Ik heb niet één stijl, ik koop wat ik H&M. Hier koop ik het meeste, ook dingen als sokken. Ook kom ik graag bij Vero Moda, Only, Mint, Zara en Mango en de hippere oulets zoals Zipper in Amsterdam. Voor heel hippe kleren kijk ik bij de duurdere merken. Daar ga ik ook wel eens voor naar Arnhem of Amster dam.' "s c-s-csj? 'Het is genoeg. Maar ik merk wel dat het Kleedgeld Hoeveel? Lievelingsv is het genoeg? 'H&M, Zara, Only.' Klas 4 vmbo-t 'Sinds ik een jaar of 12 ben. Mijn broer en ik hebben daar toen allebei om gevraagd.' 'We zijn begonnen met 35 euro per maand. Dat is inmiddels opgehoogd tot 60 euro. Mijn broer en ik vonden dat we te weinig kregen. Dat hebben we mijn ouders aangetoond door met gegevens van het internet te komen en toen hebben ze er geld bij gedaan. Ik koop hier geen jassen en schoenen van. Dat betalen mijn ouders.' Ik hou van veel verschillende stijlen, niet van één. Er mag wel kleur inzitten en het moet niet te saai zijn. Als ik wat ouder ben, koop ik een mooi pak in de stijl van het begin van deze eeuw. 'Mint, Men at Work. Als ik in het buitenland op vakantie ben, koop ik ook graag iets.' Is het genoeg? 'Ja hoor, ik kom goed uit.' door Moniek Hüsken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49