Zeeland op zijn Vlaamse inslag Officier pleit voor nieuw onderzoek Kortingen schaden crisishulp ■zeeu k/S MLWJW MLA& Overkanters 'Over Zeeuwse vrouwen kan ik dikke boeken vullen' Advocaat houdt vast aan dissociatief handelen bij doodslag Kanaaleiland. www.pzc.nl/zeeuwsevrouwen PZC Dinsdag 24 maart 2009 I 3 Geboden of verboden uit Middelburg liggen in Zeeuws-Vlaanderen altijd zeer gevoelig. Dat bleek vorige week toen gedeputeerde Harry van Waveren Terneuzen moest wijzen op een ongewenste invulling van de winkels in de skihal in de Koegorspolder. Men is dan snel verontwaardigd: we worden weer achtergesteld, boven van de Westerschelde was dit niet gebeurd. In een landsdeel dat er al veel te lang maar een beetje bij bungelt, is zo'n reactie begrijpelijk. Waar moet je nog steeds tol betalen om naar de rest van Nederland te kunnen gaan? Waar ligt krimp altijd op de loer? Waar moet je altijd maar weer naar België uitwijken omdat veel basisvoorzieningen in Nederland te ver weg zijn? Juist. In Zeeuws-Vlaanderen. Zachtjes piepen en dan maar hopen dat het beter wordt, heeft geen zin. De nieuwe Zeeuws-Vlaamse vlag mag nooit hulpeloosheid symboliseren. En van nog meer afstand tot de rest van Zeeland wordt de streek ook niet beter. Maar wat dan? Zoals Middelburg binnen de Nederlandse verhoudingen vaak aan de bel moet trekken omdat Zeeland anders wordt genegeerd, zo moet Zeeuws-Vlaanderen binnen de provincie onvermoeibaar en luid voor zichzelf opkomen. Nynke van der Ploeg, VW-directeur in Zeeuws-Vlaande ren is 'groot voorstander van Zeeuwse samenwerking'. „Als je Zeeuws denkt, kan daar alleen maar iets positiefs uitkomen. Dat betekent overigens niet dat je samenwer king met België moet uitsluiten. Regio's moeten hun krachten bundelen. Ik ben blij met de Zeeuws-Vlaamse vlag. Die is vanuit een positieve invalshoek ingezet. Hele maal niet om aan te geven dat we 'tegen' Middelburg zijn. Zeeuws-Vlaanderen hoeft geen Calimero-gevoel te hebben. We zijn economisch een belangrijke partner en tellen ook in het toerisme zwaar mee. Daar moeten we meer in geloven. 'Be good and tell it!'." Een Vlaamse staat, met Zeeuws-Vlaanderen als provin cie. Dat zou het beste zijn voor Zeeuws-Vlaanderen, zegt Hanny Thomaes, oud-wethouder van Oostburg. „Dat is natuurlijk een utopie", geeft hij direct toe. „In de rest van Zeeland en Nederland voel ik vaak min achting voor ons. Middelburg heeft te weinig aan dacht voor Zeeuws-Vlaanderen. Overheidsinstellingen worden hier weggehaald, terwijl we juist behoefte hebben aan banen voor hoogopgeleiden. We moeten de samenwerking met de rest van Zeeland niet losla ten, maar ik ben ervan overtuigd dat België ons meer oplevert, bijvoorbeeld op het gebied van havens." door Emile Calon MIDDELBURG - Officier van justitie G. van der Hofstede vermoedt dat een 56-jarige Sluiskillenaar leidt aan verdringing. Hij zou het uitde len van dodelijke slagen met een houten hamer verdrongen hebben waardoor hij tijdens de officiële verhoren door de politie niet meer kon vertellen hoe de 44-jarige Ro nald van Pelt is omgekomen. De Sluiskillenaar wordt verdacht van moord of doodslag op Van Pelt. Hij zou hem op 9 september 2008 op het Kanaaleiland tussen Sas van Gent eh Sluiskil om het le ven hebben gebracht. De twee had den een zakelijk geschil. Eind ja nuari stond de Sluikillenaar voor de eerste maal voor de Middelburg se rechtbank. De officier eiste toen zes jaar cel tegen de man. Advo caat B. Roodveldt vroeg om ont slag van rechtsvervolging omdat haar cliënt 'niet wist wat hij deed'. Hij was volgens haar zo teleurge steld in Van Pelt, zeker nadat deze in woede een klauwhamer naar hem had gegooid, dat hij in een dissociatieve toestand raakte. De rechtbank hoorde gisteren twee agenten die als eerste contact hadden met de verdachte. Zij ver klaarden dat de man hen in grote lijnen het verhaal deed. Zeker tij dens het 'niet officiële' gesprek met de recherchechef was hij vol gens hen vrij gedetailleerd. Toen zou hij ook verteld hebben dat hij Van Pelt met die houten hamer op het lijf had geslagen. De officier vroeg aan de rechtbank om de man nogmaals te laten on derzoeken door gedragsdeskundi gen om te kijken of er sprake is van verdringing. Roodveldt vindt dat niet nodig. Ze houdt vast aan wat de eerste des kundigen zeggen: „Hij wist niet wat hij deed." Uitspraak 6 april door Ben Jansen MIDDELBURG - Het kabinet moet zijn bezuinigingsplannen voor het provinciefonds in de ijskast zetten. Nu schrappen in de bedragen die de provincies van het Rijk krijgen, staat initiatieven van de provincies om de kredietcrisis te bestrijden al leen maar in de weg. De Raad voor de financiële ver houdingen heeft het kabinet gesug- geerd het mes te zetten in de be dragen die de provincies nu krij gen. Voor Zeeland zou dit een in komstenverlies van 24 miljoen eu ro betekenen. „Rampzalig", vond GL-Statenlid Leen Harpe gisteren in een com missievergadering over de krediet crisis. „Een deel van de oplossing van de economische problemen moet juist worden gezocht in mo gelijkheden om meer geld in de markt te brengen. Dan helpt het niet echt wanneer je geld bij de provincies weghaalt. Deze discus sie moet voorlopig maar eens in de ijskast." Gedeputeerde Toine Poppelaars (CDA, financiën) was het van harte eens met Harpes ver zuchting. „We dreigen onevenre dig te worden gekort." Hij riep de fracties in de Staten van Zeeland op deze boodschap over te breng en bij hun partijgenoten in de Tweede Kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3