Cultuur Schrijven van liedjes blijft handwerk voor JW Roy Populaire plasstoelen N S T Kies de beste Zeeuwse poster van 2008 Singer-songwriter én hitcomponist speelt in Theater De Wegwijzer. buiten P Stefan Knuijt in finale van Christina Concours Swiss^7Senseq www.swisssense.nl www.pzc.nl/poster PZC Dinsdag 24 maart 2009 I 29 AGENDA ■H JW Roy: „Die Amerikaanse folk en rootsmuziek zit gewoon in mij." foto Martijn Lieffers door Marius Roeting NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Van sin- ger-songwriter met Engelstalige Americana tot hitcomponist in het Nederlandstalige: Zo ziet de carrière van JW Roy er in een no tendop uit. Maar niets gaat van zelf. „Het schrijven van liedjes blijft handwerk", zegt Roy. Vrijdag geeft hij met zijn groep een con cert in De Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland. Halverwege de jaren negentig ver scheen Round here, het verrassen de debuutalbum van Jan Willem Roy. Engelstalige songs met muzi kale Amerikaanse rootsinvloeden. Na vier aansprekende en hoog ge waardeerde cd's in die taal, gooide Roy het over een andere boeg. Laagstraat 443 bevat liedjes in het Brabants. De titelloze opvolger uit 2008 is geheel Nederlandstalig. Wat blijft is de aanstekelijke muzi kale mix van pop, country, folk en Americana als basis voor de tek sten. Ook wanneer die in dialect of in het Nederlands zijn geschre ven. „Ik vind dat muziek en taal een kloppende combinatie moet zijn. Dat is het voor mij op deze manier. Die Amerikaanse folk en rootsmuziek zit gewoon in mij." De verandering naar het Neder lands ging geleidelijk, maar inmid dels heeft Roy een reputatie opge bouwd. Zo schreef hij vrijwel alle nummers mee van Guus Meeu- wis' laatste album en scoorde dus als componist hits met Tranen gela chen en Proosten. Als je ooit nog eens terug kan, met zang van Ra coons Bart van der Weide, stond vorig jaar nog op de eerste plaats in de hitlijsten. Dat hij onder zijn eigen naam nog geen hit scoorde, deert de Brabant se zanger niet. „Vanzelfsprekend trekken mensen met wie ik samen werk, zoals Guus Meeuwis, Gerard 'Het Nederlands is minder romantisch. In het Engels ligt meer sfeer en gevoel' van Maasakkers en namen uit het Ticket for Tibet-project, een bre der publiek dan ik. Het is fijn om voor die grote winkel te schrijven en daar doe ik ook wel voordeel mee. Maar ik zit niet te vlassen op een nummer ï-hit met mijn eigen liedjes. Ik streef niet naar de over treffende trap van groot. Mijn car rière volgt een natuurlijke ontwik keling. Uiteraard is het prettig dat er meer mensen komen naar je concerten. Maar het doel van die samenwerkingen is louter creatief Het inspireert en levert nieuwe in zichten en ideeën op." PODIUM Matthaus Passion Uitgevoerd door het Bach Orchestra Sr Choir of the Netherlands. Goes, Grote of Maria Magdalenakerk, aan vang 19.00 uur. Zeeuwse Vrouwen Muziektheater, gebaseerd op het boek Zeven Zeeuwse Vrouwen van Kees Sla- Onlangs verscheen de live-cd JW Roy leeft, een doorsnee van het Brabantse materiaal van Laag straat 433 en het Nederlandstalige op JW Roy. „Inmiddels breng ik toch weer een enkele song in het Engels. Ik ben blijven schrijven in die taal en het is zonde die liedjes te laten liggen." Roy geeft enkele beperkingen aan van het schrijven in de moederstaai. „Het Neder lands is minder romantisch. In veel Engelse woorden ligt meer sfeer en gevoel. Dan kan je iets met één woord treffen, daar waar het in het Nederlands net niet klinkt. Er zijn ook minder metafo rische zinnen." Het componeren is volgens Roy geen vanzelfsprekendheid. „Je krijgt het niet voor niets. Het is net werken. Je begint met een wit, leeg vel papier en uiteindelijk na veel zwoegen en slijpen staat er een lied op. Ik heb twaalf jaar in de slagerij van mijn vader gewerkt en weet wat werken is. Maar dit vind ik veel leuker. Een slagerij staat stil. Hier kan je veranderen en dat heb je zelf in de hand. Je kunt met iejs komen waar je iets aan hebt. Alles verandert in de mu ziek, m,aar het schrijven van lied jes blijft handwerk en daar ben ik heel blij mee." JW Roy, vrijdag 27 maart, Theater De Wegwijzer, Nieuw- en St Joosland. Aanvang: 20.30 uur. FILM BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Confessions of a shopaho lic: 20.00 uur; Marley Me: 20.00 uur; Watchmen: 19.45 uur; And when did you last see your father: 20.30 uur. GOES 't Beest, Brief encounter: 20.30 uur; Merral, Confessions of a shopaholic: 19.00 en 21.30 uur; Marley Me: 19.15 en 21.45 uur; Spion van Oranje: 18.45 uur; The curious case of Benjamin But ton: 20.45 uur; Watchmen: 18.30 en 21.30 uur. MIDDELBURG Schuttershof, Revolutionary road: 20.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater, Entre les murs, 20.00 uur. ger. Angelique de Bruijne, Astrid van Eck, Gonny Gaakeer en Julia van de Graaff - ac trices met Zeeuwse roots en een passie voor muziek - schetsen een beeld van de Zeeuwse samenleving in de twintigste eeuw. Middelburg, Stadsschouwburg, 20.00 uur meer agendanieuws op www.pzc.nl TERNEUZEN View, Confessions of a shopaholic: 19.15 en 21.45 uur; Marley Me: 19.00 en 21.30 uur; Watchmen: 20.45 uur; Spion van Oranje: 19.00 uur; The curious case of Benjamin Button: 21.00 uur. VLISSINGEN CineCity, Buddenbrooks: 14.00 en 19.30 uur; Confessions of a shopaholic: 17.00 en 19.00 uur; Defiance: 16.00,19.15 en 22.00 uur; Despereaux de dappere muis: 13.45 uur; Gran Torino: 16.15, 19.30 en 22.00 uur; Hondenhotel: 13.45 en 16.15 uur; Kikkerdril: 14.00 uur; Marley Me: 16.00, 19.00, 21.45 uur; Oorlogswinter: 14.00 uur; Curious case of Benjamin But ton: 21.00 uur; Role models: 19.00 uur; Slumdog Millionaire: 16.15,19.00 en 21.45 uur; Bolt: 14.00,16.15 uur; Watch men: 21.15 uur; Yes man: 14.00 uur. De nieuwe opgave: waar staat dit kunstwerk en wie is de maker? De opgave van twee weken geleden kon niet missen. De 'fontein' voor het stad huis op de Markt in Middelburg is een van de bekendste buitenkunst werken in Zeeland. Het werk is van de Russische kunstenaars Ilya en Emilia Kabakov. Als iemand op de stoelen gaat zitten, begint on der de zittingen water te lopen. De sculptuur werd in april 2000 in gebruik genomen door de toenma lige wethouders Visser en Luitwie- ler. Sindsdien zijn de 'plasstoelen' een kleine toeristische attractie, vooral populair bij kinderen. Op de foto de nieuwe opgave. Waar staat het beeld en van wie is het? Stuur uw antwoord, maar ook uw mening, verhalen en foto's van het werk vóór za terdag 4 april naar kunst@pzc.nl of Postbus 91, 4330 AB Middel burg. Onder de inzenders wordt een halfjaarabonnement op de Kunstuitleen verloot. De winna res van de vorige keer is Elly van der Weel uit Middelburg. 1 Zie ook www.pzc.nl/kunstbuiten NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Stefan Knuijt (16) uit Nieuw- en Sint Joos- land heeft zich zondag in Rotter dam geplaatst voor de finale van het Prinses Christina Concours. Hij schreef 12 Epigrammen voor piano en voerde deze compositie zelf uit. De finale is op 4 april in het provinciehuis in Den Haag. Stefan Knuijt studeert piano en J euphonium aan de Zeeuwse Mu ziekschool en is lid van muziekver- eniging ONDA uit Nieuw- en Sint Joosland. Hij zit in 5 vwo van de CSW in Middelburg. BOXSPRINGS MATRASSEN Middelburg: Woonboulevard de Mortiere 18a Aanbieding exclusief in Breda, Den Bosch, Deurne, Middelburg, Oisterwijk, Son en Uden Houten hoofdbord 2 elektrisch verstelbare boxsprings 2 luxe pocketveren matrassen QQAfl m 2 matrasbeugels 1 latex topdekmatras met split Normale prijs €£909",- nu voor uObllj"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31