Zeeland Herstelplan Veerse Kreek 'Onuitvoerbaar' kunstwerk leidt tot vertrek De Nooijer uit commissie walky Crisisaanpak kan leiden tot opdrijven prijzen in bouw Buitenschoolse opvang bij VSV MODE Oevers natuurgebied zijn ernstig verzwakt door water en vissen. Slopen oude Sloelijn is 'een makkie' Kunstwerk Mortiere volgens gemeente onuitvoerbaar. Infoavond kanker De leukste merken kinderschoenen. Middelburgs college pleit voor geleidelijk inzetten maatregelen. w PZC Dinsdag 24 maart 2009 I 21 door Maurits Sep VEERE - De oevers van de Veerse Kreek en de vesten buiten het stad je zijn dringend aan herstel toe. Water en karpers hebben jaren lang hun vernietigende werk ge daan. Om het natuurgebied op te knappen en toegankelijk te hou den is een groot plan in de maak dat in het najaar van 2010 wordt uitgevoerd. „We krijgen regelmatig klachten van wandelaars dat de paden langs de kreek zo drassig en slecht zijn. Dat heeft te maken met de oevers. In de kreek zitten heel diepe put ten van soms wel twaalf meter diepte. Daardoor kalven de oevers af', verklaart Linda van Dijke van Waterschap Zeeuwse Eilanden. „Ook zitten er veel karpers in de Veerse Kreek. Die tasten de oevers ook aan." Hetzelfde probleem doet zich voor in de vesten buiten het stadje Veere. Van Dijke: „Dit plan is be gonnen met een baggerplan voor die vesten. Omdat de oevers daar ook slecht bleken te zijn, kwam er een oeverherstelplan bij. Toen volg de de Veerse Kreek. Vervolgens wees de provincie erop dat Wal cheren een nationaal landschap is en dat de historie van de kreek bij zonder is omdat die een overblijf sel is van de bombardementen door de geallieerden in de Tweede Wereldoorlog. Zo is het integraal project geworden, waar meer in stanties bij betrokken zijn." Het waterschap krijgt hulp van de provincie, de gemeente Veere en Staatsbosbeheer. Behalve de oevers wordt ook de waterkwali teit verbeterd. Dat is in het belang van vissers, die er graag hun hen gel uitwerpen. Het herstelplan wordt in het na jaar van 2010 uitgevoerd, kondigt lil Eind 2010 ondergaan de kreek en de vesten van Veere een ingrij pende opknapbeurt. Zowel de oevers als de waterkwaliteit van het natuurgebied zijn slecht. EINDEWECE - Achille Stoppelenburg van de Hollandse Aannemings Service uit Ter Aar moet er maandagoch tend hartelijk om lachen. „Het slopen van de oude, ne gen kilometer lange Sloelijn een grote klus? Ach, in Zwe den heeft onze compagnon, Fred Prinsen en Zonen uit Austerlitz, laatst nog veertig kilometer spoor wegge haald." Mannen in gele hesjes zijn bij Eindewege begon nen met het ontmantelen van de Sloelijn. De oude Sloe lijn wordt waarschijnlijk fiets- en wandelpad, van Einde wege tot 's-Heerenhoek. foto Willem Mieras door Theo Ciele MIDDELBURG - Kunstenaar Menno de Nooijer is per direct uit de Kunstcommissie Openbare Ruim te Middelburg gestapt. Hij is het oneens met het schrap pen van één van de twee ontwer pen voor de wijk Mortiere. Het gaat om een ontwerp van Jakob Kolding. Hij wilde een oude boom laten omvallen op een pad in het park. „Een prachtig ontwerp, dat ieder een direct aan het denken zet en veel emoties zal oproepen", aldus De Nooijer. Het past volgens hem niet dat de gemeente de keuze van een onafhankelijke commissie doorkruist. „Kunst móet emoties oproepen, maar die moeten niet door een ve to worden ontkracht. Dat is het einde van de vrije kunst", vindt De Nooijer. De gemeente Middelburg wil be woners van de wijken kunst in de openbare ruimte laten kiezen. De kunstcommissie van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg maakt een voorselectie van twee kunstwerken die aan de bewoners wordt voorgelegd. De Nooijer spreekt van een 'veto' van de gemeente Middelburg. Hier van is volgens een woordvoerder geen sprake. „Wij bemoeien ons niet met de kunstuiting. Wij heb ben over de kwaliteit van kunst geen mening. Uitvoerbaarheid is de enige randvoorwaarde die de ge meente stelt. En dit werk bleek niet uitvoerbaar. We mogen nu eenmaal geen bomen over paden leggen." Over het probleem van de uitvoer baarheid van Koldings ontwerp hebben wethouder Frank Streng en wijkmanager Karei van de Beek gesproken met SBKM-directeur Lo renzo Benedetti. Als de omgeval len boom als één vai\ de twee pro jecten was blijven staan, hadden de bewoners niets te kiezen gehad omdat één van de twee onuitvoer baar was, is de redenering van de gemeente. SBKM-directeur Benedetti vindt het ontwerp van Kolding 'heel mooi'. „Het is zonde dat het om technische redenen niet kan wor den gemaakt. Hij betreurt het dat de kwestie uitvoerbaarheid pas aan de orde kwam nadat de kunst commissie had gekozen. „Dat was een beetje te laat." Benedetti zal proberen om Menno de Nooijer terug te halen naar de kunstcommissie. „Hij is een be langrijk iemand die we er graag bij willen houden", aldus Benedetti. Van Dijke aan. „Maar dit najaar be ginnen we al met het voorberei dende werk, zoals het kappen van bomen. Dat hangt immers samen met de seizoenen." Omdat het zo'n groot project wordt, hecht het waterschap aan draagvlak onder belanghebben den. Daarom worden op donder dag 23 april (19.00 uur) en zaterdag 25 april (11.00 uur) rondleidingen van anderhalf uur gegeven in het gebied. Bovendien houdt het wa terschap op woensdag 1 april om 19.30 uur een informatiebijeen komst in Het Akkoord in de Oude straat 9 in Veere om de hoofdlij nen toe te lichten. De details wor den in overleg met betrokkenen uitgewerkt. VLISSINGEN - De landelijke kinder opvangorganisatie Stichting Proki- no opent in Vlissingen een nieu we buitenschoolse opvang (bso). De opvang komt bij de Vlissingse School Vereniging aan de Govert Flincklaan. Het lokaal dat momenteel ge bouwd wordt, biedt plaats aan maximaal zestien kinderen per keer. Op 6 april worden de eerste kinderen opgevangen. De buitenschoolse opvang bij de VSV is de derde opvanglocatie van Stichting Prokino op Walcheren. Vorig jaar werd Prokino eigenaar van kinderdagverblijf Baloe in de Vlissingse Badhuisstraat en van de bso bij de Theo Thijsse^ischool in Vlissingen. Langstraat 73 Arnemuiden tel. 0118-606200 Geopend wo. t/m zat. GOES - De Vereniging Ouders Kin deren en Kanker (VOKK) houdt morgen een gespreksbijeenkomst in het gebouw van de GGD aan de Westwal 37 in Goes. De bijeen komst duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Meer informatie bij Freddy de Burger via 0114-310435. Langstraat 7 - Arnemuiden www.walkyschoenmode.nl door Theo Giele MIDDELBURG - Als overheden in Ne derland met zijn allen bouwprojec ten naar voren halen, kan dat lei den tot 'prijsopdrijving', waar schuwt het Middelburgse college van burgemeester en wethouders. Dat geldt vooral voor de grond-, weg- en waterbouw. De Vereniging Nederlandse Ge meenten vroeg in het kader van de crisisbestrijding gemeenten om projecten aan te melden die eerder kunnen worden uitgevoerd. Ook Middelburg kwam met een lijstje met bouwprojecten. In een memo aan de gemeente raad onderkennen B en W dat de bouwsector een belangrijke sector is 'met een zekere aanjaagfunctie binnen de gehele economie'. „Daarom is het belangrijk deze sec tor aan het werk te houden en te ondersteunen." Het Middelburgs college heeft on der meer het naar voren halen van onderhoud aan wegen en waterwe gen, eerder vervangen van riolerin gen en versneld bouwen van on derwijs- en sportaccommodaties op zijn lijstje gezet. Maar het is zich ervan bewust dat ook andere lokale overheden het in dit soort projecten zoeken bij de aanpak van de crisis. Vooral in de grond-, weg- en waterbouw ligt hierdoor het risico van verhoging van de aanbestedingsprijzen op de loer. Het naar voren halen van dit soort projecten betekent dan dat de ge meente duurder uit is. Bovendien is het maar de vraag of de gemeen ten het opstarten van zoveel pro jecten aankunnen. Ook hierin schuilt het risico van hogere kos ten. Projecten die eerder worden uitgevoerd zijn ook eerder klaar. Mocht de recessie langer gaan du ren dan de uitvoering van de pro jecten, dan dreigt later een gat in de gemeentelijke bestedingen te vallen met ernstige gevolgen voor de werkgelegenheid. Tenslotte wijst het college erop dat de gemeente Middelburg zelf geen zak met geld heeft om crisis fors aan te pakken. Dan zal minister Bos met geld over de brug moeten komen. 1*1 Het naar voren halen van bouw- projecten is geen wondermiddel voor de aanpak van de economi sche crisis. B en W van Middel burg waarschuwen voor risico's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23