Wie heeft een vraag voor Marco? Tas bij herstel bezuinigen' Personeel NS beter beveiligd Gezondheidsraad wil dat medici druk kunnen uitoefenen op moeders. Word ook abonnee! Grienden gestrand in Australië Fransen woedend over toestaan mengen witte en rode wijn 13 Lance Armstrong breekt zijn sleutelbeen 31 'Dwang bij opereren foetus' DEN HAAG - Medici moeten druk kunnen uitoefenen op zwangere vrouwen om hun zieke foetus te la ten behandelen in de baarmoeder. Anders kunnen ongeboren kinde ren onnodig sterven of ernstig ge handicapt ter wereld komen. „Er moet meer discussie komen over de vraag of verdergaande vor men van drang of zelfs dwang mo gelijk zijn", schrijft de Gezond heidsraad vandaag in een advies aan het ministerie van Volksge zondheid. Afwijkingen van de foetus zijn met behulp van echo's steeds vroe ger op te merken. Via nieuwe tech nieken is het mogelijk dodelijke aandoeningen, zoals een verstopte piasbuis bij jongetjes, al in de baar moeder te operen. Eerder riep Jos Offermans van het Maastricht Universitair Medisch Centrum op om alle vrouwen stan daard een echo te geven bij twaalf weken zwangerschap. Hij denkt dat zo jaarlijks twintig tot dertig babylevens kunnen worden gered. Offermans is perinatoloog, een van de weinige chirurgen in Neder land die kinderen al voor de ge boorte opereert. Aan zulke ingrepen kunnen ethische en juridische bezwaren kleven, schrijft de Gezondheids raad. Een ingreep moet immers al tijd via het lichaam van de moe der plaatsvinden. Een foetus heeft bovendien geen zelfstandig recht op behandeling, schrijft de raad. Maar hoe ouder de foetus, des te meer die moet worden be schermd. Zo mag een ongeboren kind na 24 weken niet meer wor den geaborteerd. Afwijkingen aan foetussen zijn al vroeg op te sporen. De Gezond heidsraad wil dat medici druk op moeders mogen uitoefenen om foetussen te behandelen. Goed ouderschap begint echter al vóór de geboorte en de ouders mo gen daar volgens de raad aan wor den herinnerd. Wanneer zij een in greep weigeren die voor de moe der geen ernstig risico oplevert en waardoor zij hun ongeboren kind ernstig tekortdoen, mogen medici van de raad druk uitoefenen en hen op hun verantwoordelijkheid wijzen. juridisch is het op dit moment niet mogelijk een wilsbekwame vrouw tot eqn ingreep te dwingen. DEN HAAG - De coalitietop heeft gis teravond afgesproken om in 2011 te bezuinigen. Maar dit is wel af hankelijk van het economisch her stel op dat moment. Het zou gaan om een bezuiniging van vijf mil jard euro, aldus bronnen rond de onderhandelaars. Over andere onderdelen van het pakket aan maatregelen om de eco nomische crisis te bestrijden spra ken CDA, PvdA en Christenunie gisteravond laat nog verder in het Catshuis. Of de onderhandelaars vandaag kans zien om het totale pakket aan crisismaatregelen te presenteren, was onduidelijk. 31 STELLING Zeeuws-Vlaanderen voelt zich terecht achtergesteld reageer op www.pzc.nl EK? MENING reacties: 513 FNV moet poot stijf houden in overleg over crisis 70% ■32 VERDER Zeeland: 2, 3, 17 t/m 25; Binnen land: 4, 5; Buitenland: 6, 7; Achter grond: 10; Meningen: 11; Beurs: 12; Economie: 13; Weer: 14; Strips: 15; Buitengebied: 26, 27; Cultuur: 29; Sport: 31 t/m 33; Tele visie: 34, 35. Zie bon op pagina 2 of bel 088-013 9910 8 711688 555530 HAMELIN BAY - Tachtig grienden en tuimelaars zijn gisteren gestrand op de zuidwestelijke kust van Australië. Er werd geprobeerd de weinige overlevende dieren naar een beschermde baai te slepen. Vrijwilligers en reddingswerkers waren druk bezig om zeventien grienden te redden, die zeer te lijden hadden van het water in de ruige Hamelin Bay in de staat Western Australia. Dolfij nen en walvissen stranden nogal eens op de kus ten van Australië en Tasmanië. Tijdens de trek van en naar de Antarctische wateren raken de dieren de weg kwijt. foto Steve Mitchell/AP UTRECHT - De agressie op het spoor wordt harder aangepakt. Er komen twee landelijke teams die moeten toezien op een betere vei ligheid in treinen en op stations. Voor die mobiele brigades worden 54 extra mensen aangetrokken, bo venop de zeshonderd veiligheids medewerkers die de NS hebben. Vorige week nog werden twee NS-medewerkers op het station Al- Marco Borsato RENESSE - Met het oog op zijn ko mende optreden tijdens Concert at Sea krijgt de PZC binnenkort de gelegenheid Marco Borsato te inter viewen. Wij willen hem dan ook een aantal vragen van lezers voor leggen en zijn daarom op zoek naar originele, bijzondere en bran dende vragen. Borsato, die afgelopen weekeinde nog twee Edisons in de wacht sleepte, geeft vrijdag 26 juni een concert op de Brouwersdam, tij dens de openingsavond van Con cert at Sea. Vanaf ongeveer tien uur verzorgt hij met zijn band een compleet optreden. Bij wijze van voorprogramma spelen Racoon en VanVelzen. Zaterdag staan Blof, Golden Earring, Maria Mena, Ilse DeLange en Bertolf op het pro gramma. Wie heeft een vraag voor Marco Borsato? Stuur deze vóór komen de vrijdag naar kunst@pzc.nl. Modemaand Gekleed als papa en mama Voorbestemd als model Wit vormt basis in jongerenmode Kleedgeld is het toverwoord DINSDAG 24 maart 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 251e jaargang nr. 71 - los nummer 1,45, zaterdag 2,10 De beste Zeeuwse poster www.pzc.nl/poster WALCHEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1