effeweg.nl 'Rosé is anders dan een wit wijntje met een kleurtje' PAASACTIE supervoordelige busreizen Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Forse boete dreigt voor AkzoNobel Air France-KLM wil belang Czech Airlines 'Duitse economie kan met 7 procent krimpen' Europese Unie wil mengen toestaan tot woede van wijnboeren Ontslagen bij Corus HALFPENSION ALL INCLUSIVE 10 dagen Tirol, Kirch berg PZC Dinsdag 24 maart«2009 1 1 3 Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. isV. (ook groepsreizen mogelijk) m Ornovmde pnj/en gijn fier per won, exil reserveringakoiten ti f 15, |Xu ukWS entieetjelden en eventuele toeslagen, lonten voorbehouden W m i»ktTï AMSTERDAM - Een fikse boete dreigt voor verf- en chemiecon cern AkzoNobel. De Europese Commissie heeft een onderzoek naar mogelijke overtreding van de mededingingsregels door AkzoNo bel afgerond. Dat meldde het con cern uit Amsterdam gisteren. De zaak gaat om vermeende prijs afspraken voor 2001 bij het onder deel dat elementen maakt die wor den gebruikt voor de fabricage van plastic. Een eventuele boete kan oplopen tot tien procent van de to tale omzet van AkzoNobel. AMSTELVEEN - Air France-KLM wil een belang nemen in zijn Tsjechi sche branchegenoot Czech Airli nes. Dat maakte de Neder lands-Franse luchtvaartmaatschap pij gisteren bekend. Vorige maand liet het Tsjechische ministerie van Financiën weten zijn meerder heidsbelang te willen verkopen. Op dit aandeel heeft Air-France KLM nu een niet-bindend bod ge daan. Czech Airlines heeft een vloot van 51 vliegtuigen en vliegt vanuit Praag op bestemmingen in Europa en de VS. FRANKFURT - De Duitse economie kan dit jaar met zes tot zeven pro cent krimpen, zo maakte de Commerzbank gisteren bekend. De op een na grootste bank van Duitsland voorspelde eerder een veel kleinere economische terug gang. Hoofdeconoom van de Com merzbank Jörg Kramer ging eerder uit van drie tot vier procent krimp. Maar door de scherp afge nomen fabrieksorders en de sterk dalende industriële productie in Duitsland is hij nu een stuk pessi mistischer geworden. DEN HAAG - In de Franse Provence staan ze op hun achterste benen. De Europese Commissie wil het mengen van witte en rode wijn toestaan en het resultaat mag rosé heten. Tientallen reacties kwamen er binnen op de internetsite van het Franstalige blad Femmes d'Au- jourd'hui. 'Dit is compleet idioot', reageerde de een. 'Wat een gebrek aan goede smaak', noteerde een an der. En ook: 'Compleet debiel' en 'Alsof je een filet américain van kip maakt'. Het voorstel van de Europese Com missie om een mengsel van witte wijn met een scheut rode als rosé te mogen bestempelen, is met na me in de Provence verkeerd geval len. In deze Franse streek bij uit stek voor de meest verfijnde rosés, zijn ze uitgesproken. „Dit is ketterij", aldus plaatselijke wijnboeren. En: „De Europese Commissie speelt voor tovenaars leerling." Het mengen van witte wijn met rood was tot nu toe ta boe in de Europese Unie, behalve - paradoxaal genoeg - bij de pro ductie van Champagne rosé. Tradi tionele rosé vergt een minutieus rijpingsproces. Een rosé wordt ge maakt van rode druiven, waarvan schil en vruchtvlees kort na de per sing - na enkele uren tot hooguit een dag - worden verwijderd. „Ik snap niet wat het nut hiervan is", zegt wijnkenner en -schrijver Nico laas Klei over het rosé-voor stel. „Waarom een drupje rood in 'Compleet debiel. Alsof je een filet américain van kip maakt' witte wijn? Om het overschot aan witte wijnen weg te werken? Dit wordt zeker geen wijn die in het lekkere wijnsegment terecht zal ko men. Een goede rosé heeft tanni ne en een beet, omdat het produc tieproces als rode wijn begint. Dat is iets anders dan wit met een kleurtje." Het voorstel van de Europese Com missie is onderdeel van een pakket nieuwe regels voor wijnen in Euro pa om de export te bevorderen, met name naar de nieuwe markt die China heet. Bij een eerste stem ming in januari was de Franse mi nister van landbouw, Michel Bar nier, nog voor. Nu de officiële stemming op 27 april nadert, is hij teruggekrab beld. Als antwoord op het Franse protest overweegt de Commissie inmiddels wel om voor de traditio nele rosés bij wijze van bescher ming een specifieke etikettering in te voeren. „Wij willen hetzelfde kunnen doen als Australië, Zuid-Afrika en de VS, waar het mengen van witte wijn met rode allang praktijk is", aldus Commissie-woordvoerder Michael Mann in de Franse pers. „Maar we willen niet dat de repu tatie van de Europese wijnen eron der lijdt. We willen mensen ook niet verplichten om op deze ma nier rosé te maken. We willen ze alleen de mogelijkheid bieden." Ook de Internationale Organisatie voor Wijnbouw en Wijnbereiding OIV is voorstander van de meng- wijn. „Die biedt de wijnproducen ten veel meer armslag. En het ver mindert de productiekosten." VELSEN - De vakbonden FNV, CNV en De Unie hebben gisteren in Velsen een bijeenkomst gehouden voor werknemers van het staalbedrijf Corus. De bonden voeren actie tegen het reorganisatieplan voor de locatie IJmuiden. Corus schrapt hier dit jaar achthonderd banen. De ontslagen zijn onderdeel van een grootscheepse reorganisatie waarbij wereldwijd 3500 banen verdwijnen. De emoties onder de werkne mers liepen gisteren soms hoog op. foto Ade Johnson/ANP Vertrek: 10 april 2009 Hoogtepunten: stadswandeling beneden- en bovenstad Praag, boottocht Moldau, Praagse Burcht, het 'gouden straatje', St. Vituskathedraal, Tynkerk, het astronomisch uurwerk, Karelsbrug. GRATIS COMFORT CLASS GRATIS EXTRA BEENRUIMTE! Vertrek: o.a. 25 april, 25 mei, 22 juni, 24 augustus 3 hotelovernachtingen op 75 km van Praag, 3 maal ontbijtbuffet, 3 maal diner, vervoer per Tourist Class touringcar Hoogtepunten: Kufstein, Krimmler watervallen, stuwmeer Wasserfallboden, merentocht, Swarovski Kristalwelten, Rattenberg, muzikaal Alpenspektakel, Grossglockner, Zeil am See, Kitzsteinhorn, Kaprun. 9 hotelovernachtingen, 9 maal ontbijtbuffet, 9 maal diner, 7 maal lunch(pakket), diverse dranken in het hotel tot 22.00 uur, vervoer per Comfort Class touringcar 2, 3 of 4 hotelovernachtingen, 2, 3 of 4 maal ontbijtbuffet, vervoer per Tourist Class touringcar Hoogtepunten: stadstour Berlijn, Brandenburger Tor, Alexanderplatz, Checkpoint Charlie, Gedachtniskirche, Unter den Linden, Reichstag, boottocht rivier Spree, lichttour, Fernsehturm, Potsdam, park Sanssouci.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13