Achtergrond Vallejo in Californië letterlijk failliet De ene bonus is de andere niet Stad kan economische tegenspoed niet langer bolwerken. Discussie is vertroebeld omdat alle bonussen op één hoop zijn gegooid. 1 0 Dinsdag 24 maart 2009 PZC Te dure ambtenaren, kelde rende belastinginkomsten, grootschalige leegstand: Val lejo in Californië kan de economi sche tegenspoed niet langer bol werken. De gemeente met ruim 115 duizend inwoners is als eerste stad in de VS failliet verklaard. De inwoners van Vallejo sloffen het gemeentehuis binnen. Het col lege van bestuur van de failliete stad aan de baai van San Pablo geeft vanavond inzicht in de finan ciële stand van zaken. Er is volop cynisme. „Kom je uit Nederland?", vraagt computerexpert Sam Kurs- han.„Dan kost jouw reis waar schijnlijk meer dan het hele bud get van onze stad." Vallejo heeft de primeur: de eerste stad in Ame rika die tijdens deze crisis failliet is verklaard. Eind vorig jaar was het geld op na jaren van wanbeleid. De salarissen konden niet meer be taald worden. Het stadsbestuur on derhandelt sindsdien 'met de vak bonden over nieuwe arbeidsvoor waarden. Met weinig succes. De brandweer en het onderhoudsper soneel vechten het faillissement aan. „Dit zou een precedent kunnen worden", zegt Dean Gloster, advo caat van de vakbonden. „Als Valle jo slaagt, gaan straks veel meer ge meentes faillissement aanvragen om de arbeidsvoorwaarden te ver lagen. Dat willen we voorkomen." Zeker is dat tal van Amerikaanse steden het water aan de lippen staat. Californië is het ground zero van de fiscale crisis. De achtste eco nomie ter wereld heeft een werke loosheid van ruim tien procent, ver boven het landelijk gemiddel de. Er moeten minstens twintig duizend ambtenaren worden ont slagen, 276 infrastructuurprojecten zijn al gestaakt en ruim vijfdui zend overheidsprogramma krijgen geen geld meer. De staat en lokale overheden hebben amper manoeu vreerruimte. De vakbonden zijn machtig en pogingen om de salaris sen te matigen lopen steevast stuk. In Californië mogen bovendien al Een huis staat te koop in de stad Vallejo in Californië. Vallejo kan de economische tegenspoed niet langer bolwerken. De gemeente met ruim 115 duizend inwoners is als eerste stad in de VS failliet verklaard. foto Eric Risberg/AP leen de belastingen verhoogd wor den als tweederde van de bevol king instemt in een referendum. „Veel succes!", zegt horlogemaker Mark Garman, tevens hoofdredac teur van de plaatselijke nieuwssite in Vallejo. „Burgers gaan in dit kli maat niet stemmen voor hogere belastingen. Heb je onze stad wel eens goed bekeken? De halve win kelstraat is dichtgetimmerd en de straten zitten vol gaten. Toen ik hier tien jaar geleden aankwam, voorzag ik een gouden toekomst. Met het pondje ben je binnen vijf tig minuten in San Francisco. Hier vlakbij ligt de Napavallei met de mooiste wijngaarden. Inmiddels ben ik moedeloos. Vroeger was het slecht, toen werd het slechter, nu is het verschrikkelijk. Ik denk er wel eens over om weg te gaan, maar ik heb hier twee huizen. Die raak ik nu niet meer kwijt." In de raadszaal klinkt gezucht en ge steun als financieel directeur Rob Stout duidelijk maakt dat Vallejo volgend jaar nagenoeg alle publie ke dienstverlening moet opdoe ken. „Zelfs als we alleen de brand weer en politie overhouden, ko men we geld te kort", zegt Stout bijna opgewekt. De stad met ruim 115 duizend in woners zal straks nog maximaal tachtig agenten hebben. En er blij ven waarschijnlijk nog maar vier brandweerkazernes over, een hal vering in twee jaar tijd. „Eerste hulp kunnen we niet meer bie- 'Er wordt voor mijn huis in drugs gehandeld en gehoereerd' den", zegt Stout. „De politie zal al leen nog het verkeer kunnen rege len en de ergste misdaden vervol gen." Het zevenkoppige college krijgt er genadeloos van langs. „Er wordt voor mijn huis in drugs ge handeld en gehoereerd", zegt een van woede trillende man. „De he le buurt is volgespoten met graffi ti. Ik heb de politie gebeld, maar die doen niets. Ik heb de burge meester gebeld. Ook geen gehoor." De lokale zwemcoach klaagt dat Vallejo straks geen enkele vorm van recreatie meer heeft voor jon geren. Een leraar klaagt over het ge brek van politietoezicht op de door bendes geteisterde scholen. Een zieke man vreest dat hij straks geen eerste hulp meer krijgt. Bur gemeester Osby Davis lijkt over donderd. „Ik wist ook niet dat de cijfers zo slecht waren." Het is voor Vallejo bijna ondoenlijk om onder de huidige omstandigheden uit het faillissement te komen. De belastinginkomsten lopen alleen maar terug en bedrijven willen niet investeren. „Vallejo kan alleen gered worden als president Obama een grote berg geld over ons heen gooit", zegt horlogemaker en acti vist Garman. De machtige vakbonden voor over heidspersoneel hebben de afgelo pen decennia in Californië riante arbeidsvoorwaarden afgedwongen. Vallejo is daar bij uitstek een voor beeld van. De twee chefs van de brandweer verdienden vorig jaar zelfs meer dan 280 duizend dollar, exclusief secundaire voorzienin gen. Er is geen brandweerman of politieagent die minder dan een ton in dollars verdient. Lokale poli tici zijn vaak met huid en haar overgeleverd aan de vakbonden, die optreden als de belangrijkste geldschieters voor verkiezingscam pagnes. Eenmaal op het pluche stemmen de bestuurders in met al le eisen van de werknemers. Amb tenaren krijgen daardoor na pen sionering negentig procent van hun hoogste salaris mee. Ook moet de lokale overheid voor de rest van hun leven opdraaien voor de ziektekosten. Een bankroete stad als Vallejo heeft op die ma nier ongedekte verplichtingen op zich genomen van 170 miljoen dol lar. „Ik verwacht nog veel werk", zegt advocaat Gloster, die gespecia liseerd is in faillissementen. „Veel steden in Californië zullen bezwij ken onder de kosten van de vergrij zing." door Jasper van de Kerkhof De publieke verontwaardi ging over bonussen bij door de Staat gesteunde banken kent geen grenzen. Maar de discussie is vertroebeld doordat alle bonussen op een hoop wor den gegooid. Prestatiebeloning is dezer dagen een vies woord, vooral als het woord 'bank' in dezelfde zin staat. Publiek en politiek spreken schan de van elke bonus die de met staatsgeld overeind gehouden ban ken en verzekeraars uitkeren. Het steekt dat kwakkelende banken 'onze' belastingcenten verkwanse len om falend personeel in de wat ten te leggen. Het scheve beeld ontstaat dat ban ken zijn verworden tot een grab belton waaruit het personeel naar hartenlust kan graaien. „Het debat over de topbeloningen is volledig vertroebeld", vindt Ieke Wiersin- ga, bestuurder bij CNV Diensten bond. „De excessieve bonussen voor de top worden in een adem genoemd met de prestatiebeloning voor gewone medewerkers. Maar er is echt een groot verschil." Dat vindt minister Wouter Bos van Fi nanciën ook: „Doen of elke bank medewerker een boef is die zich zelf verrijkt, is ongepast", doceerde hij vorige maand in een verhit de bat met de TXveede Kamer. Die had de minister op het matje ge roepen om tekst en uitleg te geven over de bonussen die staatsbank ABN Amro had uitgekeerd aan een groot deel van zijn twintigdui zend werknemers. „Het gaat om gewone medewerkers die heel hard werken", sprak een boze Bos. Pakweg vijf jaar geleden gingen de cao's in bankenland op de schop: personeel leverde zijn veertiende maand (ABN Amro) of winstde ling (ING) in en kon in ruil daar voor een prestatiepremie verdie nen. Bij ABN Amro, waar de rege ling voor alle medewerkers geldt, kan die oplopen tot 20 procent van het salaris. Bij ING ligt het maximum bij 15 procent en is de bonus alleen bestemd voor verko- 'Ze worden in één adem genoemd met prestatieloon voor gewone medewerkers' pers, leidinggevenden en mede werkers in sleutelfuncties. Ook Ra bobank kent een vorm van presta tiebeloning. De invoering van prestatiebelo ning bij banken en verzekeraars paste destijds in het streven naar meer flexibiliteit op de werkvloer. Prestatiebonussen namen een ho ge vlucht nadat de bonden hun verzet tegen de variabele beloning meer en meer lieten varen. Volgens onderzoek van FNV Bond genoten worden intussen circa twee miljoen Nederlanders varia bel beloond. Dat kan via een per soonlijke beoordeling, maar ook door winstdeling voor een divisie of het hele bedrijf. Variabel belonen mag dan gemeen goed zijn, bij de banken ligt elke vorm van extra belonen nu uiterst gevoelig. Niet alleen omdat de ge dachte terrein wint dat de bonus cultuur bij de banken mede geleid heeft tot de kredietcrisis. Maar vooral ook omdat vrijwel de gehe le financiële sector aan het staatsin- füus ligt en dus met belastinggeld aan de gang wordt gehouden. Bovendien keren de banken, nog steeds, 'discretionaire' bonussen uit, extraatjes die niet door de cao worden voorgeschreven. Zo zitten de twaalfhonderd topmanagers van ING die een bonus kregen uit gekeerd te hoog in de boom om onder de cao te vallen. ABN Amro keerde na de overna me door het consortium rond For- tis aan vijfhonderd sleutelmede werkers een 'retentiebonus' uit. Die moest voorkomen dat ze zou den opstappen en dat met hen es sentiële kennis uit het bedrijf zou wegvloeien. Nogal wat cao's in het bankwezen lopen begin volgend jaar af, onder meer bij ABN Amro en ING. „Dat is een goed moment om na te gaan of variabele beloning ook ge bracht heeft wat we ervan ver wacht hadden", zegt Wiersinga. „Ik kan me zo voorstellen dat het vaste salaris belangrijker wordt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10