Zeeland je in het echt zien en voelen 'Het voelt toch wel een beetje als een afscheid' Oude Vaart Terneuzen Meerderheid inwoners Sluis wijst wint schoolschaken plan Waterdunen bij Breskens af 'Vroeger had je de populaire flippo's. Die verdwenen echter vrij 'Of een verzameling nu financieel waardevol is of niet, het is de emotionele snel. Zo zal het met de voetbalplaatjes ook gaan' waarde die telt, de binding die je hebt met de verzameling' 'Het verzamelen zit in de genen. Noem hormonale drijfveer' Ontpoldering heeft negatieve gevolgen voor de streek. Z PZC Maandag 23 maart 2009 1 5 foto Wim Kooyman De Sluise vereniging van verzamelaars De Collectie bestaat dertig jaar. Dat is zaterdag en zondag gevierd met een ruilbeurs en boekenmarkt. door Frank van Cooten Bij de ingang van het multi functionele centrum staan twee heren geluk kig te wezen. De ene heeft net die ene ontbrekende an sichtkaart bemachtigd. De ander kijkt bewonderend naar zijn al bum waarin talloze ansichtkaarten nauwgezet worden bewaard. Dat is waar het bij de jubilerende vereniging allemaal om draait. Al leen al het zoeken is een feest op zich. Die ene postzegel die je net nog zoekt, die ene munt die nog ontbreekt, een oude ansichtkaart vanuit een bepaalde hoek geno men, maar die er nog steeds niet is. „Het verzamelen gaat heel ver te rug", zegt voorzitter Guido Ver- donck. „Vroeger was het noodzaak toen eten werd verzameld om de winter door te komen. Vroeger moest het, nu hoeft het niet meer maar mensen blijven het doen. Het zit in de genen. Noem het een hormonale drijfveer." De landelijke grootgrutter greep die hormonale drijft/eer handig aan om de omzet te verhogen. Voetbalplaatjes. Duizenden gingen de supermarkten uit. Niet alleen kin deren, maar ook vaders, moeders, opa's en oma's pak ten nog even net het extra pak wasmiddel mee om aan een extra zakje voetbalplaatjes te komen. De Collectie houdt zich niet bezig met dit soort hypes die van voor bijgaande aard zijn. „Vroeger had je de flippo's. Ook die waren even populair maar verdwenen al weer vrij snel. Zo zal het met de voetbal plaatjes ook gaan. Postzegels, mun ten en ansichtkaarten. Die blij ven", zegt voorzitter Verdonck. Postzegels, munten en ansichtkaar ten zijn echter geen sexy items bij de jeugd. Verdonck beseft dat. De gemiddelde leeftijd van de 150 le den is dan ook vijftig-plus. „De jeugd is moeilijk te bereiken om tot verzamelen aan te zettten." Toch is het ledental van de vereni ging in al die jaren redelijk stabiel. De oprichtingsvergadering was op 22 december 1978 in café Eikenloo in Sluis. Dat bleef het clublokaal tot 1984. De volgende twintig jaar was dat 't Zoute Vestje aan de Hoogstraat. Op 24 september 2004 werd verhuisd naar De Keure aan de Kloosterstraat. De leden hebben in al die jaren met hun collecties als het ware ge schiedenis geschreven. De vereni ging beschouwt iedere verzame ling als een privémuseum. „Of dit nu financieel waardevol is of niet, het is de emotionele waarde die telt", stelt het bestuur in het club blad. Mooie anekdotes in al die ja ren. Leo Bliek, directeur van het postkantoor en lid van de vereni ging, regelde op 12 juni 1983 de zondagopenstelling van het post kantoor alwaar de vereniging meer dan tienduizend enveloppen ver kocht. Dit leidde onder meer tot Kamervragen van de SGP. Een ander hoogtepunt in de boe ken van de vereniging is novem ber 1985 toen De Collectie ter gele genheid van de wereldkampioen schappen Billiard Artistique in de raadzaal van het stadhuis envelop pen met een spe- het een ciale biljartstem pel verkocht. De toekomst van de vereniging lijkt onder druk te staan onder invloed van internet. Voorzitter Verdonck is daar echter niet bang voor. „Een postzegel, munt of ansichtkaart moet je in het echt zien en voelen. Is de voor- en achterkant en de tanding van een postzegel nog gaaf Dat zie je niet op internet. Daarnaast heeft onze vereniging door het persoonlijke contact tus sen de leden tijdens de maandelijk se clubavonden meer dan bestaans recht." SLUIS - De stand van Chris van Bommel (59) uit Koewacht valt op in De Keure. Bij hem geen postze gels, munten of ansichtkaarten maar Ferrari. De roemruchte Itali aanse fabrikant van race-auto's in miniatuur. Naast boeken en ande re gadgets. Met toch wel pijn in zijn hart neemt hij afscheid van zijn collec tie waar hij ruim dertig jaar mee bezig was. Hij is klaar met verza melen omdat hij alles wel heeft. „Het verzamelen op zich is het leukst. Veilingen afgaan, ook in Ita lië, en internet afspeuren. Dat heeft me bijzondere exemplaren opgeleverd. Deze komt uit Polen en deze uit Griekenland. Toch gaat de verkoop hem niet in de koude kleren zitten. Het voelt toch wel als afscheid nemen." Chris is uiteraard gehuld in een Ferrari-trui. Die droeg hij al zater dagmorgen toen hij vanuit zijn woonplaats in zijn Fiatje over de expressweg reed naar Sluis. „Voor het rode stoplicht stopte een Ferra ri naast mij. Ik wees op het logo van mijn trui. Hij vroeg of ik het schaalmodel had van zijn Ferrari. Maar die van jou is echt, zei ik la chend." Toch zijn enkele schaalmodellen niet van echt te onderscheiden. 'Die zijn in Italië met de hand ge maakt door het bedrijf dat recht te genover de fabriek zit. Dat bedrijf krijgt de oorspronkelijke bouwte keningen." Chris van Bommel heeft zijn eer ste schaalmodellen al verkocht. „Aan een oudere dame voor haar Chris van Bommel uit Koewacht neemt afscheid van zijn Ferrari's. Hij was neefje van 35. Leuk, he." daar ruim dertig jaar mee bezig. foto Wim Kooyman door Paul Begijn TERNEUZEN - Basisschool de Oude Vaart uit Terneuzen heeft afgelo pen zaterdag op eigen bodem de veertigste editie van het Zeeuws Kampioenschap Schoolschaken ge wonnen. Het team, bestaande uit Renzo Du- carmon, Veronique Hamelink, Evert Vermeeren, Yevkinie Wisse en Isa de Doelder, was met veer tien wedstrijdpunten en 24 bord- punten veruit de sterkste. De Oude Vaart is daarmee recht streeks gekwalificeerd voor het NK op 30 mei in Nijmegen. Ook de Warande uit Axel, met elf wed- strijdpunten en achttien bordpun- ten, plaatste zich voor het NK waar 36 teams aan deelnemen. Basisschool de Reuzenhoek vulde de top drie aan met negen wed- strijdpunten en zeventien bord- punten. In totaal deden twaalf teams mee uit de hele provincie. Deze had den zich geplaatst via de voorron des. Volgens Adrie Paauwe, voorzitter en jeugdleider van de Zeeuwse Schaakbond, was het deelnemers veld minder sterk dan andere ja ren. „Gelukkig zaten er enkele uit blinkers tussen, die het niveau om hoog tilden. Er was dit jaar min der jonge aanwas, wellicht omdat schaken minder populair wordt onder de jeugd." door Frank van Cooten BRESKENS - Een meerderheid van de inwoners van de gemeente Sluis wijst ontpoldering in het al gemeen en het plan Waterdunen bij Breskens in het bijzonder af Dit blijkt uit een representatief on derzoek onder vijfhonderd inwo ners van de gemeente Sluis ten aanzien van de herinrichting van het gebied tussen Breskens en Groede met nieuwe vooral zilte na tuur en recreatie. Het onderzoek is uitgevoerd door Trendview Market Research Consultancy uit Almere. Tien procent van de ondervragers is voorstander van de plannen. Het merendeel vindt dat de ont poldering negatieve gevolgen heeft voor de streek. Ook ziet men geen toegevoegde waarde in de nieuwe natuurprojecten die worden uitge voerd en vindt meer dan 85% van de inwoners dat de overheid grond niet onder dwang mag ont eigenen. Uit een onderzoek onder vijfhon derd inwoners van de gemeente Sluis blijkt dat Waterdunen bij Breskens geen draagvlak heeft in de streek. Het project Waterdunen zal vol gens de inwoners meer negatieve dan positieve gevolgen hebben voor de streek. Inwoners die wel positief zijn, zien vooral het voordeel in een mogelijke toename van het toeris me. Voor veel inwoners is vooral het verloren gaan van goede (land- bouwjgrond een belangrijk nega tief aspect. Ook hier vindt een ruime meerder heid (83,1%) dat de overheid voor het project Waterdunen grond niet onder dwang mag onteige nen. Een percentage van 48,8% is voor onmiddellijke en volledige stopzet ting van het project.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73