Binnenland Velen melden geheime spaarrekening bij fiscus beste band naar Bief Nederlander weet weinig over bloed CDA-leden geven hun leiders alle ruimte in crisisoverleg Conclusie na proef: 'doorbraak van dijk valt te voorspellen' 4 Maandag 23 maart 2009 PZC In zes weken wenden 121 spijtoptanten zich tot Belastingdienst. EdiSOll Tientallen arrestaties bij luchtmachtbasis Ook onderscheiding voor Alain Clark en Ilse DeLange. Partijleden: rekening van crisismaatregelen niet vooruitschuiven. -Ü DEN HAAG - De Belastingdienst heeft het druk met mensen die als nog hun geheime spaarrekening in het buitenland opgeven bij de fis cus. In zes weken tijd meldden zich ut zogeheten inkeerders die samen bijna 24 miljoen euro aan nahefïïng en rente moeten beta len. Dat heeft het ministerie van Finan ciën gisteren bekendgemaakt. Vooral de afgelopen paar dagen is het topdrukte met ongeveer twin tig inkeerders per dag, tegenover gemiddeld twee per dag voor die Wie geld buiten het zicht van de fiscus houdt en dat uit eigen be weging alsnog aangeeft, mag ge bruik maken van een inkeerrege- ling die hen een boete bespaart. tijd. Op 13 maart kondigde staatsse cretaris De Jager (Financiën) aan de Fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst (FIOD-ECD) in te scha kelen in belastingparadijzen. Dat deed hij toen bekend was gewor den dat onder meer Zwitserland, Liechtenstein, Luxemburg en An dorra hun bankgeheim zouden versoepelen. Mensen die geld bui ten het zicht van de fiscus houden en dat uit eigen beweging alsnog aangeven, mogen gebruik maken van de inkeerregeling. Dan moe ten zij een naheffing betalen maar krijgen geen boete. De hoogste in dividuele aanslag van de laatste, groep inkeerders bedroeg 3,9 mil joen euro. Drie anderen kwamen uit op ruim 1 miljoen euro. Sinds de invoering van de inkeerregeling in 2001 hebben zich nu in totaal ruim vijfduizend spijtoptanten aangemeld. Het totaalbedrag dat de fiscus daardoor kon innen, be draagt 181 miljoen euro. HAMDIJK - Een dijkdoorbraak is vroegtijdig te voorspellen met ge avanceerde apparatuur. Dat is de conclusie van een proef met de IJkdijk in het Groningse Hamdijk. Een doorbraak van de met gevoelige sensoren uitgeruste dijk, in september vorig jaar, bleek 42 uur van tevoren al voorspel baar. De sensoren en monitoren gaven aan dat de dijk begon te ver zakken. Dat gebeurde precies op de plaats die de sensoren hadden aangegeven. In de proefdijk werd water gespoten om de doorbraak te bespoedigen. Dit is een belangrijke stap om in de toekomst mensenlevens te red den en schade te voorkomen bij grootschalige overstromingen, zegt directeur Wouter Zomer van de stichting IJkdijk. „De kunst is de meetresultaten te vertalen naar de praktijk. Kunnen we straks dijken bouwen die niet meer bezwij ken?" De komende jaren wil de stichting technieken om de sterkte van dij ken te bepalen verder ontwikke len. Nog dit jaar worden sensoren op verschillende plaatsen in ande re waterkeringen geplaatst om kwetsbare plaatsen snel te kunnen vinden. PETER AN STRAATEN ROTTERDAM - De Zeeuwse band Blof heeft gisteravond in Rotter dam een Edison ontvangen als bes te band van Nederland. De groep was samen met De Dijk en De Jeugd Van Tegenwoordig genomi neerd. Blof streed ook mee in de catego rieën beste album (Oktober) en beste single (Oktober), maar die prijzen gingen allebei naar Marco Borsato. De Edison geldt als een van de be langrijkste Nederlandse muziek prijzen. Blof had al zes Edisons in de prijzenkast staan, waaronder vier als beste band van Nederland (2000, 2001, 2004, 2005). Zanger Paskal Jakobsen nam de prijs in ontvangst. De groep zou aanvankelijk niet aanwezig zijn we gens optredens, gisteravond en vanavond, in Groningen. Deze zijn afgelast wegens een bles sure van toetsenist Bas Kennis. De Edison voor beste mannelijke artiest ging naar Alain Clark, die voor beste vrouwelijke artiest naar Ilse DeLange. Sabrina Starke werd tot beste nieuwkomer uitgeroepen. Al eer der was bekend dat de oeuvreprijs ging naar Krezip. NIEUW MILLIGEN - Een demonstrant houdt het bij een ludiek protest en speelt fluit voor leden van de Mobie le Eenheid die het terrein van de luchtmacht in Nieuw Milligen be schermen. De politie heeft zaterdag 35 demonstranten aangehouden die actie voerden bij het terrein. Het AMSTERDAM - Een kwart van de Nederlanders denkt dat kunst- bloed bestaat als alternatief voor echt bloed bij bloedtransfusies. Dat is een van de uitkomsten van een representatief onderzoek on der 1.189 Nederlanders dat bloed- voorzieningsorganisatie Sanquin heeft laten uitvoeren. Sanquin zegt dat er veel onweten- heid is onder Nederlanders over het geven van bloed. Zo dacht een derde van de respondenten dat er niet voldoende bloed beschikbaar is bij een ramp. Ten onrechte, zegt de bloedbank. Van de respondenten zei 45 pro cent bereid te zijn om bloed te do neren. Volgens Sanquin is de werkelijk heid heel anders. Slechts 2,5 pro cent van de Nederlanders is mo menteel bloeddonor. Ook werd in het onderzoek ge vraagd naar redenen die mensen aanvoeren om geen donor te wor den. De belangrijkste zijn: angst voor bloed en naalden, een gebrek aan tijd en vermeende medische ongeschiktheid. Sanquin gelooft dat mensen met juiste kennis over het bloeddonorschap eerder be reid zijn om donor te worden. De bloedbank start daarom van daag een campagne om meer do noren te krijgen. "Al- 5 Jt ONStHuL-PIc; BÊTKJT MOETJE tc.Hr UTRECHT - In de wereld van de uit keringen is niets meer te halen, stelt CDA-lid Arend Jansen. „De partij moet niet in de oude reflex vervallen om in tijd van nood te bezuinigen op uitkeringen en zorg", doet lansen, voorzitter van de basisgroep sociale zekerheid binnen het CDA, een beroep op zijn partijgenoten minister Don- ner en fractievoorzitter Van Geel. Dat duo lichtte zaterdag voor een enthousiast gehoor op het CDA-partijcongres in Utrecht af en toe een tipje van de onderhan delingssluier op. De twee overleg gen al weken met PvdA en CU over crisismaatregelen. Donner ontkent dat sprake is van een 'oude reflex'. Maar maatregelen om de economie te stimuleren, moeten wel betaald worden, waar schuwt hij. „Het gaat erom: wie be taalt de rekening?", zegt ook Van 'De staatsschuld neemt toe met 1.000 euro per seconde' Geel. „Het CDA wil het verlies ne men op het moment dat je het hebt. Niet naar achteren schuiven. De staatsschuld neemt toe met 1.000 euro per seconde." Donner vergelijkt de stroperige onderhan delingen met dansen: „Als je niet vloeiend met de andere partner meebeweegt, voelt het stug aan." En passant hint Donner op een ho gere AOW-leeftijd. Zijn dansstijl spreekt aan: de leden geven later op de dag hun onderhandelaars al le ruimte om de crisis aan te pak ken zoals het hen goeddunkt. Re soluties die geld kosten, halen het niet. Een congres maakt het CDA-leiders nooit moeilijk. Premier Balkenende kondigt een Crisis- en Herstelwet aan. Daar mee kunnen 'regelvrije gebieden' worden aangewezen. Vergunnings procedures voor aanpak van onder meer wegen en dijken kunnen zo flink worden bekort. Met de wet kunnen overheden in vesteringen naar voren halen, is het idee. Hij roept bestuurders ook op tot een 'morele Balkenen de-norm'. Hierbij is niet de hoogte van zijn salaris het ijkpunt, maar het ne men van de verantwoordelijkheid voor de taak die jou is toebedeeld. „Dat je niet wegloopt als het moei lijk wordt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4