'Op het schooltje in Schore Politie onderzoekt dood van fietser Politie Tholen houdt stenengooiers aan Voorronde Kunstbende in teken van macht Boswachter bij heemkundigen Nog geen duidelijkheid over oorzaak dodelijk ongeval Sint-Annaland. Drukbezochte reünie van dorpsschool De Tunnel in Schore. 14 I Maandag 23 maart 2009 PZC door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De Melkweg kan haar podiumplanken maar beter alvast even goed boenen: de Kunstbende stuurt een sterke delegatie creatie ve Zeeuwse jongeren naar de fina le in Amsterdam. De provinciale voorronde, gister middag in het Vlissingse Arsenaal theater, bracht weer genoeg creatie ve toptalentjes op. Leontien Pop- pe, die de wedstrijd vanuit insti tuut Scoop coördineerde, vond de middag 'helemaal fantastisch'. „De sfeer was buitengewoon goed en de zaal constant gevuld." De deelnemers moesten zich uitle ven op het thema 'macht'. In de ca tegorie taal haalden Inge de Wolf en Rein Brogeld respectievelijk de eerste en de tweede plek met hun dichtkunst. Nick Dijkstra werd der de. Het beste ruimtelijk werk, in de ca tegorie expo, was van Joera Pan- kow. Zij maakte een fotoserie. TWeede werd Emile Bouwman, ge volgd door Charlotte Besuyen. De mooiste kledingontwerpen kwa men van de meiden van Jaorenzo. Daarna The Hipsters en Fantastic Fantasy. Anne Roth en Yaliva Dorreman van InzRed toonden de beste dans, gevolgd door Leyla de Muyn- ck en Lily Kok en Mlife. De groep Daar kan ik toch niks aan doen? bracht volgens de jury het leukste toneelstuk. Maar ook Tyas D'Hont kon er wat van, met zijn cabaret. Anneloes Batenburg werd derde. Tenslotte muziek. Britpopbandje Scarabee won, Najih Dunya wer den tweede met hun hiphop-op- treden en de electro-show van Kids Never Lie derde. SINT-ANNALAND - Het onderzoek naar de toedracht van het verkeers ongeval in Sint-Annaland, waarbij een 12-jarige fietser uit de gemeen te Tholen om het leven kwam, is nog altijd niet afgerond. Een 42-jarige motorrijder uit Roosendaal kwam op 5 maart op de Langeweg door nog onbekende oorzaak op het fietspad terecht en botste op de 12-jarige fietser. Die overleed korte tijd later. Analisten van de politie hebben vrijdagmiddag in Sint-Annaland het ongeval gereconstrueerd. Een motorrijder voerde rem- en snel heidsproeven uit op de Langeweg. Agenten van de dienst Verkeerson gevallen Analyse legden dit alles vast op beeld. Tijdens de recon structie was de weg met enige re gelmaat tijdelijk afgesloten voor al het verkeer. Over de bevindingen van de recon structie kon de politie zondag avond nog niks zeggen. door David Duijnmayer SCHORE - Voor het eerst in de ge schiedenis van het dorp Schore was zaterdag een reünie van het dorpsschooltje. Op de bijeen komst van basisschool de Tunnel kwamen 161 oud-leerlingen af Niet slecht, voor een dorp met on geveer vijfhonderd inwoners. Organisator Piet Rijn is dan ook dik tevreden met de opkomst. „Vooral de meisjes waren best moeilijk om terug te vinden. Als die getrouwd zijn, vind je ze niet meer terug via het telefoonboek. Maar via via hebben we ongeveer 220 mensen kunnen achterhalen. Daarvan zijn er dus 161 gekomen, terwijl we misschien op de helft gerekend hadden. Het past alle maal maar net in het dorpshuis, dus het is maar goed dat het mooi weer is." Het idee voor de reünie ontstond vorige zomer tijdens de Ride for the Roses in Goes, waar Piet Rijn en zijn oude schoolmakker Jo de Roo aan meededen. „Jo zie ik nog elke week", zegt Rijn. „Toen we sa men de Ride for the Roses reden, kwamen we op het idee om eens een echte schoolreünie te organise ren." Samen met Jo's vrouw Ella de Roo ging Rijn ermee aan de slag. De animo bleek groot. Zelfs uit Duitsland, België en Groningen reageerden oud-leerlingen op de uitnodiging. „De meeste reünisten zijn uit Schore weggegaan", zegt Rijn. „Er is hier na de oorlog nau welijks gebouwd, dus er waren ook geen woningen voor starters." Een van de jongste reünisten, de veertigjarige Jan-Kees Goud, woont tegenwoordig in Benne- kom. „Ik heb dus ongeveer ander half uur moeten reizen voor de reünie", zegt hij. „Of vijf minuten wandelen, want mijn ouders wo nen nog in Schore." Ook Rijns oude meester, de heer Koenders, bleek nog te traceren. Foutje... De 92-jarige Koenders wilde de reünie voor geen goud missen. „Ik heb nog veel herinneringen aan de school", vertelt de oud-leraar, die zichzelf een 'Hagenees met een Zeeuws hart' noemt. „Ik was mees ter in de oorlogsjaren, tot 1949. Het mooie van dit schooltje was dat er helemaal geen haat en nijd tussen de kinderen was. Zeker in de oorlog was dat zo." Het waren dan ook maar kleine klasjes, meestal niet meer dan zes of zeven leerlingen per jaar. Tot eind jaren zeventig had de school maar twee leraren; meestal een juf voor de onderbouw en een mees ter voor de bovenbouw. „Juf Kos ten heeft hier heel lang gezeten", weet Jo de Roo nog. „Een beetje een dikke en slonzige vrouw was Sinds eind jaren negentig is de Tunnel geen zelfstandige school meer, maar een dependance van de basisschool in Wemeldinge. Dat kwam door een slordigheidje van de gemeente Kapelle. Elk jaar moest de gemeenteraad bij het Rijk subsidie aanvragen voor De Tunnel. Dat werd echter vergeten, waardoor de school geen geld kreeg en alleen nog maar door kon gaan als dependance. De Tunnel is nu op papier een nevenvestiging van Wemeldinge, maar functioneert bijna geheel als zelfstandige school. Als dependance krijgt De Tunnel echter minder rijkssubsidie dan als zelf standige school. Omdat het een fout was van de gemeente Kapelle, betaalt die het ver schil tot op de dag van vandaag uit eigen zak. dat, maar wel een heel gezellige tante." Pas bij de verhuizing naar het schoolgebouw aan de Boom- weidelaan in 1978 kreeg de school een derde leraar erbij. Overigens kreeg de Schoorse basis school ook toen pas de naam De Tunnel. Die naam werd ontleend aan de Vlaketunnel. Dankzij de aanleg daarvan ontstond flink wat werkgelegenheid in het dorp, die nieuwe gezinnen met kinderen naar Schore lokte. De twee klaslo kalen voldeden daarom niet meer, en in 1978 werd het huidige school gebouw in gebruik genomen. Het oude schoolgebouw is tegenwoor dig het dorpshuis. Het gaat De Tunnel nu weer voor de wind. „Op het politieke front is het gelukkig rustig", zegt locatielei der Cor de Jong met een knipoog naar de gemeentelijke blunder, waardoor het schooltje een depen dance van Wemeldinge werd. De school heeft 46 leerlingen en de Jong verwacht de komende jaren zelfs een lichte groei. „Er komen nog steeds nieuwe jonge gezinnen in Schore wonen. De onderbouw heeft de grootste klassen en er zijn genoeg kinderen in de leeftijd van nul tot vier jaar, die de komende jaren erbij kunnen komen. We draaien de school nog altijd met drie leerkrachten, en naar 3ns idee gaat dat uitstekend." Dat is lang geleden! Kom, hoe heet je ook al weer? Piet Rijn (71), organisator van de reünie en leerling van 1944 tot 1949. Ach natuurlijk. En hoe is het jou vergaan na de lagere school? „Na de lagere school ben ik naar de ambachtsschool gegaan, waar ik heb geleerd voor timmerman. Dat ben ik tot mijn vijfenzestigste geweest, en ik heb een eigen klusbedrijfje ge had. Sinds mijn veertigste woon ik in Yerseke." Hee, dat is wel een heel bekend ge zicht... Jo de Roo (71), voormalig profwiel renner en daarmee de bekendste oud-leerling van de school. Leerling van 1944 tot 1949. „Na de lagere school heb ik een jaar MULO ge daan, toen de ambachtsschool en daarna ben ik gaan wielrennen." De rest is bekend... Nederlands kampioen in 1964 en 1965, en winnaar van onder meer de Ronde van Lombardije, de Ronde van Vlaanderen en drie touretappes. THOLEN - De politie op Tholen kreeg zaterdagmiddag rond 15.15 uur een melding dat vijf jongens op het dak van een school in Tho len met stenen gooiden. Ter plaatse trof de politie inder daad de jongens op het dak aan. Ze gingen er gelijk vandoor en vlo gen alle kanten op. Toen de politie richting de Molenvlietsedijk reed, kwamen er daar twee over het hek. Deze twee, een 16-jarige jon gen uit de gemeente Veere en een 20-jarige uit Middelburg, werden aangehouden en overgebracht naar het bureau. De andere drie, Middelburgers van 14 en 16 jaar, werden even later door een beken de van de vijf naar het bureau ge bracht. De jongens zijn gehoord. Ze gaven toe met stenen gegooid te hebben. De politie heeft proces verbaal op gemaakt. Dat is iets minder lang geleden. Jan-Kees Goud (40), een van de jongste reünisten. Leerling in de tweede helft van de jaren zeventig. En wat doe je tegenwoordig? „Ik heb in Wageningen de studie 'Plantenveredeling en Gewas bescherming' gedaan. Nu ontwikkel ik onderwijs op het gebied van plan- tenziektenkunde aan de Universiteit van Wageningen. Daarnaast ben ik hoofdredacteur van het tijdschrift Gewasbescherming. Dat gaat ook over plantenziektes." SINT-ANNALAND - Boswachter Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer is mor genavond te gast op de jaarverga dering van de Thoolse heemkun dekring Stad en Lande. De boswachter zal daar vertellen over het natuurontwikkelingsge bied Scherpenissepolder. De Heemkundekring gaat deze avond ook een nieuw bestuur kie zen. De bijeenkomst vindt plaats om 19.30 uur in De Wellevaete, aan de Hoenderweg in Sint-Annaland. K <1 Dat is dan weer wel heel lang gele den... Dhr. J. Koenders (92). Hagenees met een Zeeuws hart en meester in Schore van 1942 tot 1949. Herkent u ze nog allemaal? „Nou, ik herken veel gezichten, maar het is af en toe wel even zoe ken naar de namen. Het is wel erg leuk om bij te praten en de 'jongens en meisjes' uit die tijd te ontmoe ten. Ik heb veel mooie herinnerin gen aan de school. Die is al heel oud en moet natuurlijk blijven bestaan." Op dinsdag 24 maart 2009 om 15.00 uur houden wij i.o.v. in het openbaar een EXECUTIEVEILING van een DAEWOO NEXIA 1.5 (PT-TR-16) Deze veiling vindt plaats aan het adres Bosjeslaan 70 te Vlissingen, ten laste van G.P. Kuipers. De kans bestaat dat de verkoop geen doorgang vindt. Voor vragen kunt u bellen met ons kantoor Buys Partners B.V. 0166-601020 of met de execute rende kandidaat-gerechtsdeur- waarder M.L. Scheepbouwer 06-22782108. Ook verwijzen wij u voor nadere informatie naar www.veilinadeurwaarder.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 48