e eland in schonere stroom Auto's maken plaats voor centrale f? jezelf te helen Vragen WD over tekort ambulances Lilian n,| HOEKMAI^ Fietsen voor het goede doel is in Lilian is weer even in Zeeland... Terneuzenaar zwaar mishandeld Voorlichting in week van de lentekriebels LnJ GOES - YERSEKE Statenfractie vindt weigering gemeente Goes 'ongepast'. www.pzc.nl/blogs 8 IMl I m 11MI? PZC Maandag 23 maart 2009 I 3 Werking waterstofcentrale De nieuwe centrale wordt niet gebouwd door Cobelfret zelf, maar door dochteronderneming Cgen. Na eerste reiniging blijft zogenoemd 'syngas' over. Afvalstoffen, Aanvoer van brandstof: kolen, gas en biomassa (dat laatste maximaal 25%). Brandstofmix wordt niet verbrand, maar vergast (hoge temperatuur en hoge druk). Warmte van de gasturbine wordt door stoomturbine omgezet in nog meer elektriciteit. Uitstoot van centrale: stikstof (75%) zuurstof (11%) waterdamp (11%) koolmonoxide (1%) I r-i Castt Koeling met water uit de Westerschelde. Gasturbine wekt via een omvormer elektriciteit op. Afvalproducten Slakken (bij vergassing) kunnen gebruikt worden in bouwnijver heid (o.a. voor beton). Vliegas (bij eerste gasreiniging) eveneens te gebruiken in bouw (voor cement). Zwavel (bij reiniging waterstof) bruibaar in de industrie. CO2 (bij gasreiniging) kan deels aan industrie/tuinders geleverd worden. Rest wordt opgeslagen in lege olie- of aardgasvelden. Ongeveer 1 miljard euro gaat ze kosten en ze levert werk voor zo'n honderd personen op. De waterstofelektrici teitscentrale die de nieuwe Vlaam se elektriciteitsproducent Cgen in Vlissingen-Oost wil bouwen, le vert twee keer zoveel stroom als de kerncentrale Borssele (800 te gen 485 megawatt). Om te beginnen, want de Cgen-centrale kan met modules van 400 megawatt worden uitge breid tot een stroomfabriek met 1.600 megawatt vermogen. In die eindsituatie biedt de waterstofelek triciteitscentrale werk aan 250 tot 300 personen. De nieuwe centrale is geprojec teerd op het westelijke deel van de Cobelfret-terminal en het nu nog braakliggende terrein tussen Schel- depoort en het Rammekensschor in Vlissingen-Oost. Om plaats te maken ruimt autotransporteur Co belfret, het zusterbedrijf van Cgen, het westelijke deel van de autoter- minal leeg. Dat gaat niet ten koste van de op stel-capaciteit voor auto's. Op het oostelijke deel van de terminal komt een parkeergarage van vijf ni veaus. „Zo werken we wel vaker als de ruimte beperkt is", zegt alge meen directeur Christian Cigrang van Cobelfret. In de huidige situatie doorkruist de Ritthemsestraat het toekomsti ge centraleterrein. Havenschap Zeeland Seaports studeert nog op de manier waarop dit moet wor den opgelost. Bij de verkenning van de mogelij ke vestigingsplaatsen voor centra les kijkt Cgen vooral naar havens waar Cobelfret al actief is. Rotter dam dus en Vlissingen-Oost. Zee- brugge ook? Cigrang: „Nou nee, dan moet je eerder aan het Vere nigd Koninkrijk denken. Daar heb ben we posities in havens die naar ons idee ook wel geschikt zijn voor de manier waarop wij aan elektriciteitsproductie willen doen." Een haven is een handige locatie voor een centrale zoals Cgen die wil bouwen met het oog op de aanvoer van steenkool en biomas sa en de afvoer van waterstof, afge vangen CO2 en andere restproduc- ten. Ook de beschikbaarheid van koelwater is er verzekerd. Vanzelf- tact met Jeri, die voelt alsof ze fa milie is." „Wij, met onze Zeeuwse voorou ders, delen iets wat er niet is met mensen met voorouders uit Ier land of Polen. Het is aan ons om dat stuk in ons te helen." PZC-verslaggeefster Lilian Domini- cus reist tot en met medio april door het Noordoosten van de Verenigde Staten, op zoek naar Zeeuwen en hun sporen in het landschap. Zij houdt een weblog bij die te vin den is op: www.pzc.nl/blogs. Voor tips of opmerkingen, Iiliangoesamerica@gmail.com mail: TERNEUZEN - In de Nieuwediep- straat in Terneuzen is zater dagnacht een 38-jarige man uit die plaats door twee mannen zwaar mishandeld. De 38-jarige werd door de man nen aangesproken en kreeg onver wachts een klap tegen zijn hoofd. Daarna werd hij geschopt en gesla gen. Hij liep een kaakfractuur, ge broken rib en een zwelling onder zijn oog op. De twee mannen, bei den uit Terneuzen en 19 en 38 jaar, zijn aangehouden. De politie zoekt getuigen. Rolant Quist www.cgenpower.com sprekend heeft Cgen ook gekeken naar de capaciteit van het hoog spanningsnet voor het transport van de opgewekte stroom. Het be staande net kan in elk geval de eer ste fase van de Cgen-centrale zon der problemen aan. Cgen is er niet op uit de waterstof elektriciteitscentrale in Vlissin gen-Oost geheel op eigen kracht te bouwen en te financieren. Part ners zijn welkom. „Nee", zegt Ci grang, „daar gaan we niet bewust naar op zoek. Mede-investeerders dienen zichzelf aan. Dat hebben we ook gezien nadat we onze plan nen voor de waterstofelektriciteits centrale in Rotterdam hebben ge presenteerd. Toen meldde de Luxemburgse elektriciteitsprodu cent Cegedel zich." MIDDELBURC - Deze week is het Week van de Lentekriebels. Leer lingen van basisscholen krijgen voorlichting over seksualiteit, rela ties, verliefdheid en vriendschap. De voorlichting is voor alle groe pen van de basisschool: van kleu ters tot twaalfjarigen. Volgens de GGD hebben kinderen al op jonge leeftijd vragfn over hun lichaam en over het verschil tussen jon gens en meisjes en waar baby's vandaan komen. Ongeveer veertig Zeeuwse basisscholen doen mee aan de voorlichtingscampagne. Kantoorinrichting van hoek tot hoek showroom T 0113 -57 29 07 Marconistraat 13 info@piethoekman.nl 4461 HH Goes www.piethoekman.nl door Ben Jansen GOES - Fietsen voor het goede doel is in bij de Zeeuwen. In een week tijd hebben zich al ruim 550 deel nemers ingeschreven voor de Del ta Toertocht op 13 juni vanuit Goes. „Het loopt boven verwach ting", zegt Theo Schouwenaar van het organisatiecomité. Het Delta Toertocht-comité stond de afgelopen dagen met een stand op de Woonexpo Zeeland. De fol ders die Schouwenaar en de zij nen hadden meegenomen, vlogen weg. „Dat is duidelijk te danken aan de Ride for the Roses vorig jaar in Goes. Je hoeft niemand meer uit te leggen wat fietsen voor de kankerbestrijding is. We mer ken dat mensen het heel prettig vinden dat ze wél voor dit goede doel kunnen fietsen, maar dat ze er niet voor naar Bemmel hoeven, waar dit jaar de Ride for the Roses wordt gereden." Deze week krijgen alle 14.000 deel nemers aan de Ride van vorig jaar een uitnodiging om mee te doen aan de Delta Toertocht. Schouwe naar: „Nu hebben we nog vooral aanmeldingen uit Zeeland. Dat zal dan veranderen." Deelnemers aan de Delta Toer tocht hebben de keus uit drie af standen: 25, 50 of 120 kilometer. door Ben Jansen MIDDELBURG - Zijn gemeenten vol gens de wet verplicht bij te dragen aan de ambulancedienst RAVZ en is dat juridisch af te dwingen? Met deze vraag heeft de WD-Staten- fractie zich dit weekeinde tot het dagelijks provinciebestuur ge wend. Aanleiding daarvoor waren de pu blicaties zaterdag in de PZC over de gang van zaken bij de ambulan cedienst. Carla Schönknecht en Kees Bie- rens van de VVD vinden het in het licht van niet aflatende inspan ningen van de provincie om de ambulancedienst overeind te hou den 'buitengewoon ongepast' dat de gemeente Goes bij monde van burgemeester Dick van der Zaag weigert zelfs maar een kleine bij drage in het tekort te leveren. Ze vragen Gedeputeerde Staten of ze deze opvatting delen. Daarnaast informeren ze ernaar of meer gemeenten op het verzoek van het dagelijks provinciebestuur om financiële steun voor de ambu lancedienst hebben gereageerd. pagina 17: meer burgervader dan bestuurder Cobelfret Piekwaarde nieuwe waterstofcentrale moet verrijzen. Het geplande cardeck waardoor Cobelfret een deel van haar grond kan vrijmaken voor de bouw van de centrale.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3