wint niet Sport Wereldtop te hoog gegrepen voor handballers Nederlandse turnploeg pakt goud met Van Gelder en Wammes Zeven voetbalwedstrijden in zeven dagen Brabantse amazone wordt afgetroefd door twee concurrentes. Salim Kipsang snelste in marathon van Tokio Klitsjko prolongeert bokstitel zwaargewicht Zilver voor debutante Wevers en voor Epke Zonderland. Marleen Veldhuis test zich met snelle tijden Regina Bruins breekt sleutelbeen in Italië Jan Bos verbetert zijn record op 1000 meter Darter Phil Taylor is beste in twee finales Nederlands team krijgt genadeloze afstraffing van Spanjaarden. www.pzc.nl/voetbalineuropa door Geert Piek den bosch - Bij Indoor Brabant was er sinds 1995 één zekerheidje: als Anky van Grunsven meedeed aan de wereldbekerwedstrijd dres suur, dan won ze ook. Die vlieger ging zaterdag niet op. De amazone moest met de na een halfjaar rust teruggekeerde Saline- ro (82,450) twee concurrenten la ten voorgaan: Isabell Werth met Satchmo (84,150) en Adelinde Cor- nelissen met Parzival (82,500). De amazone uit Erp liet zich na derhand geen complex aanpraten. „Ik moet alleen nog maar winnen van iedereen. Natuurlijk is het jam mer dat ik verlies, maar het doet geen extra pijn omdat het hier ge beurt." Wie een beetje chargeert, zou de nederlaag het einde van een tijd perk kunnen noemen. Degene die dat deed, zag in de prestatie van Cornelissen een uitroepteken ach ter die woorden. Beide betrokkenen wilden niet zo ver gaan. „Het is beter dat ik met een verklaarbare fout derde word, dan met een goede proef', zei An ky. „Je mag me nog niet vergelij ken met Anky en Isabell", sprak de voormalig lerares Engels uit Bei- len, „en zeker niet in één adem noemen." Dat hadden verschillende volgers van de sport de afgelopen maan den namelijk al gedaan, onder meer dankzij haar hattrick aan we reldbekerzeges, concoursen zonder Van Gruns met Salinero en Werth met Satchmo. Adelinde Cornelissen had zaterdag haar status nochtans wel waarge maakt door zich tussen de twee grootheden te nestelen. Dat deed ze bovendien met een compleet nieuwe en veel moeilijkere kür. „Het is heel mooi dat ik nu met al- W* Anky van Grunsven moet zowel Isabell Werth als Adelinde Cornelissen voor laten gaan op Indoor Brabant. „Ik moet ook van iedereen winnen." Ie concurrentie erbij ook zo hoog eindig." Voor Van Grunsven, tien keer suc cesvol in de Brabanthallen, kwam de derde plaats niet als een verras sing. „Het is een gebrek aan ritme. Daarom had ik bij de Grand Prix al overal rekening mee gehouden, maar toen ging het juist nog goed. In de kür raakte Salinero op een gegeven moment totaal de kluts kwijt. Dat heb ik nog wel creatief opgelost, maar ik wist vervolgens dat ik zeker niet meer zou winnen in dit veld." De Britse Laura Becht- olsheimer won met Mistral Hojris in Den Bosch. Tijdens de persconferentie nadien kreeg Van Grunsven nog een dom per te verwerken. FEI-directrice Eva Salomon maakte duidelijk dat ze met Salinero niet op een wild card voor de wereldbekerfinale in Las Vegas hoeft te rekenen. Als ti telverdedigster is Van Grunsven au tomatisch startgerechtigd, maar ze had haar toppaard twee keer moe ten 'showen' in een wereldbeker wedstrijd om de ruin ook start- recht te bezorgen. Van Grunsven wilde enkele weken geleden in Göteborg meedoen, maar keerde toen vanwege rugpro blemen terug naar huis. Daardoor bleef Indoor Brabant haar enige wereldbekerwedstrijd met Saline ro. „Maar ik sta nog steeds achter mijn keuze om hem een halfjaar rust te geven." Wereldbekerfinale Volgens bondscoach Sjef Jans sen zijn er voldoende ontsnap pingsmogelijkheden om Anky van Grunsven mee te laten doen aan de wereldbekerfinale. Hij heeft daarom een advocaat ingeschakeld. „De reglemen ten zijn niet waterdicht, dat is duidelijk. Als de FEI wil, start Anky. Maar kennelijk wil men niet." Wat daarvan de oorzaak is, weet Janssen niet. „Formeel is Anky wel gekwalificeerd met Painted Black. Kennelijk willen de instanties dat ze daarmee naar Las Vegas gaat." tokio - De Keniaanse atleet Salim Kipsang heeft gisteren de mara thon van Tokio gewonnen. Hij liep een tijd van 2.10.27 en eindig de voor de Japanners Kazuhiro Maeda (2.11.01) en Kensuke Taka- hashi (2.11.25). Kipsang voerde lange tijd samen met zijn landgenoot Sammy Korir de wedstrijd aan. Na 36 kilometer nam hij afstand en kwam alleen over de finish. stuttgart - Vitali Klitsjko heeft zijn wereldtitel in het zwaarge wicht (WBC) behouden. De 37-ja- rige Oekraïense bokser, die in 2005 stopte na een reeks blessures maar vorig jaar met succes terugkeerde in de ring, versloeg de Cubaan Juan Carlos Gomez zaterdagavond in Stuttgart. De scheidsrechter staakte het gevecht in de negende ronde na een paar rake klappen voor de Cubaan. cottbus - De Nederlandse turn- equipe heeft dit weekeinde twee gouden en twee zilveren medailles veroverd tijdens de wereldbeker wedstrijden in de Duitse plaats Cottbus. Yuri van Gelder pakte zaterdag al een eerste plaats op zijn favoriete onderdeel ringen. Een dag later won ook Jeffrey Wammes goud op sprong. Zilver was er voor debutante Lieke Wevers op balk en voor rekspecia- list Epke Zonderland. Hij moest op dit onderdeel alleen de Frans man Yann Cucherat voor laten gaan. Wammes had zich ook geplaatst voor de rekfinale, maar besloot eindhoven - Marleen Veldhuis heeft zaterdag bij testwedstrijden in Eindhoven ter voorbereiding op de Amsterdam Swim Cup (16-19 april) aangetoond dat het met haar vorm goed zit. Op de 100 meter vlinderslag benaderde ze met 57,88 haar persoonlijk record tot op drie honderdste seconde. Ze bleef met die tijd Inge Dekker (59,15) ruim voor. Veldhuis won ook de 100 vrij in 54,92. livorno - Wielrenster Regina Bruins heeft tijdens de Grote Prijs Costa Etrusca haar sleutelbeen ge broken. De Nederlandse uifde Cer- vélo-ploeg kwam in een afdaling ten val. Bruins is zo'n vier weken uitgeschakeld. De ritzege in Italië was voor Bruins' teamgenote Emma Pooley. In de sprint om de tweede plaats werd Marianne Vos verslagen door Kristin Armstrong. zijn oefening aan te passen nadat hij een aantal turners van de zeer gladde rekstok had zien glijden. Hij werd vierde met een score van 14,650. Zonderland, die ondanks zilver een moeizame oefening draaide, kwam net boven de 15,000 uit (15,050), de winnende score van Cucherat was 15,775. Wammes kwam met zijn gouden sprongen beduidend hoger uit: 16,100. Hij bleef daarmee nipt de Braziliaan Diego Hypolito (16,062) en de Fransman Benoit Caranobe (15,937) voor. Ringenspecialist Van Gelder moest zaterdag even wennen aan de nieu we puntentelling. Hij koos voor De Nederlandse turnequipe haalt twee keer goud en twee keer zilver in de wereldbeker in Cottbus. Goud is er voor Van Gelder en Wammes. pzc Maandag 23 maart 2009 29 calgary - Schaatser Jan Bos heeft gisteren in Calgary zijn persoon lijk record op de duizend meter verder aangescherpt. De voormalig wereldkampioen sprint kwam in de laatste wed strijd van het seizoen, de Oval Fin als in het Canadese Calgary, tot een tijd van 1.07,20. De persoonlijke beste tijd van Bos, die tegenwoordig voor Hofmeier rijdt, stond op 1.07,28. brentwood - Flet succes blijft de Engelse dartmiljonair Phil Taylor aan komen waaien. In Brentwood demonstreerde hij weer zijn klas se. Hij toonde zich de beste in het Players Championship, 24 uur la ter won hij opnieuw, in de UK Open South-East Regional. Taylor bereikte de eindstrijd ten koste van de jonge Nederlander Michael van Gerwen en versloeg in de finale Terry Jenkins. een eenvoudige afsprong, maar le verde een soepele oefening af Hij won met 15,850. De Griekse olympisch kampioen van Athene, Tampakos Dimosthe- nis (15,700), en de Fransman Dan ny Pinheiro (15,600) kozen voor een iets hogere moeilijkheids graad, maar kwamen niet langs Van Gelder. Lieke Wevers kwam zaterdag ten val in de finale van brug ongelijk en werd daardoor laatste, maar deed het een dag later verrassend goed op de balk. Met 13,875 moest ze alleen de Poolse Marta Pihan (14,075) voor laten gaan. Wyomi Masela, die zich voor alle vier de toestelfinales plaatste, werd vierde met 13,200. Haar oogst bleef verder bij de vierde plaats op brug ongelijk (12,925), de zesde op vloer (13,425) en de zesde op sprong (13,587). door Jaap van Brummelen roterdam - Wat een kraker had moeten worden, draaide uit op een genadeloze afstraffing. Het Ne derlands handbalteam werd door Spanje naar een kansloze 26-35-ne- derlaag gespeeld. Vol ongeloof zag Tim Remer de ta ferelen rond het afscheid van ex-in- ternational Marco Beers aan. De ti ming had niet fouter gekund, di rect na de afstraffing van het Ne derlands team tegen wereldtopper Spanje. „Iedereen loopt met een la chend gezicht afscheid te nemen. Ze zijn kennelijk al vergeten dat we verloren hebben", bitste de handbalprof in Duitse dienst. Balkunstenaar Remer was met doelman Gerrie Eijlers de enige die topniveau haalde. Dat was veel te weinig om Spanje in verlegen rol hoogst kwalijk. „Ik heb zwaar verzaakt. Technische fouten, niet op de juiste momenten schieten... Waar het aan lag? Geen idee. Niet aan de druk in ieder geval. Ik heb genoeg ervaring om hier mee om te kunnen gaan." Vooral dankzij een redelijke dek king met doelman Eijlers, voor rust goed voor elf prima stops, kon Nederland in de eerste helft het kwaliteitsverschil verdoezelen en het verschil klein houden. Maar toen al was duidelijk dat Spanje veel makkelijker de cirkelspelers kon voeden en in de afronding een hoger percentage scoorde. Toen na rust (12-16) ook nog het veel geroemde collectief in elkaar zakte, maakte Spanje de klus snel af Remer: „Iedereen moet maar eens bij zichzelf te rade gaan waarom we niet thuis geven nu het er op aankomt. Tegen Cyprus kan ieder een uitblinken, maar hier was een ander verhaal." heid te brengen. Oranje had bij winst een enorme stap richting kwalificatie voor het Europees kampioenschap 2010 in Oostenrijk kunnen maken. Geen moment wekte het de indruk daar toe in staat te zijn. Vooropgesteld: verliezen van Span je is geen schande. 'Balonmano' is een grote sport op bet Iberisch schiereiland. In 2006 veroverden de Spanjaarden in Tunesië de we reldtitel. Acht spelers van de ploeg, die op de Spelen van Athene brons greep, gaven in Rotterdam acte de présence. Oranje heeft wel iswaar enorme sprongen voor waarts gemaakt het laatste jaar, maar wie zich met de top van de wereld wil meten moet alle posi ties dubbel bezet hebben. Van de drie gelouterde opbouwers van Oranje haalde alleen Bult voor rust een voldoende. Bartek Konitz, spelend in de Poolse competitie bij Kielce, geeft opvallend genoeg steeds niet thuis als Oranje in Ne derland speelt. En Fabian van Olp- hen, de aanvoerder van SC Magde burg, nam zichzelf zijn anonieme 'ledereen loopt met een lachend gezicht afscheid te nemen' Erik Huizing doet een poging om te scoren voor Nederland in de wedstrijd die kansloos verloren ging tegen Spanje. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33