Sport AZ loopt zich PSV-spelers gaan frisse kop halen Ajax was in jaren niet meer zo dominant als op veld van NAC: 0-3 Michel Vorm meldt zich af voor Oranje FC Twente blijft moeilijk winnen Terugkeer van Aissati is belangrijk voor de chemie in het elftal. Doelpuntloze wedstrijd zorgt voor beteuterde gezichten in Alkmaar. Lodeweges is meeste spelers even kwijt vanwege interlands. 26 I Maandag 23 maart 2009 PZC TOPSCORER QHZHB 1. El Hamdaoui (AZ) 20, 2. Suarez-foto (Ajax), N'Kufo (FC Twente), Pranjic (SC Heerenveen), Berg (FC Groningen) 16. Michel Vorm VOLENDAM - Michel Vorm heeft zich gisteravond afgemeld voor de komende interlands van het Ne derlands voetbalelftal tegen Schot land (28 maart) en Macedonië (1 april). De doelman van FC Utrecht liet zich gisteren in de uit wedstrijd tegen FC Volendam tij dens de rust vervangen door reser vekeeper Wesley de Ruiter. Vorm kreeg weer last van zijn knie. „De pijn werd alsmaar er ger", zei Vorm na afloop. „Het was niet verstandig om door te spe len." Vorm heeft sinds een week of twee last van zijn knie. „De kniepees onder de knieschijf is geïrriteerd", zegt hij. „Ik voel steeds steken, vooral bij het schie ten van de bal." Van Marwijk roept geen vervanger op voor de geblesseerde goalie. Na de afmelding van Vorm telt de Oranje-selectie 22 spelers, inclusief twee keepers (Maarten Stekelen burg en Henk Timmer). Glenn Loovens en Danny Holla hebben zich bij Johan Neeskens af gemeld voor de komende wedstrij den van Nederland B. Siem de long (Ajax) en Kees Luijckx (AZ) zijn als vervangers opgeroepen. ENSCHEDE - FC Twente heeft nog maar één punt nodig om over de totaalscore van vorig seizoen heen te gaan (62 om 61). Die prestatie zal met nog zes wedstrijden te gaan dus vrijwel zeker worden ver beterd. Maar er zijn ook nog andere cijfers in omloop, die ook iets vertellen: dat FC TWente al een tijdje de wed strijden niet meer rimpelloos wint. De punten blijven binnenko men, dat is het probleem niet, maar de scores zijn veel te mini maal, gezien het beeld van bijna al die wedstrijden. FC Twente kon ook tegen FC Gro ningen, dat al vroeg in de wed strijd een rode kaart (Grandqvist) moest incasseren, moeilijk het ver schil maken. Het opvallende was dat Twente met elf tegen elf beter speelde dan met elf tegen tien. De 2-0 van FC TWente (Elia en Wis- gerhof) kwam óp het eind nog in gevaar na een treffer van Berg. Het was veelzeggend dat trainer McCla- ren in de blessuretijd met Rajkovic nog een extra verdediger bracht om de bibberende ploeg overeind te houden. Niet Rajkovic, maar Brama trok de zege uiteindelijk over de streep, want hij kopte vlak voor tijd een inzet van de sterk spelende Berg van de lijn. door Dick Sintenie BREDA - Ajax heeft de lijn na de Uefa-Cupwedstrijd tegen Olympi- que Marseille doorgetrokken. In Breda werd NAC gisteren met 3-0 verslagen. „Wat we ook probeer den, we kwamen er niet aan te pas", zei NAC-trainer Robert Maas kant. Het was lang geleden dat Ajax zó dominant was in een uitwedstrijd. De laatste keer dat dat gebeurde, was ook in Brabant, op 18 maart 2007, toen de Amsterdammers met 5-1 wonnen van PSV. Zo hoog liep de score nu niet op, maar dat had wel gekund. Het lijkt wel of de chemie op het middenveld van Ajax van het ene op het andere moment is ont staan, waarbij de terugkeer van Is mail Aissati (na zijn knieoperatie) een voorname rol speelt. Ook giste ren trok hij het duel na een mi nuut of twintig naar zich toe. Twintig minuten waarin de ener gieke thuisploeg nog enige hoop mocht koesteren op een positief re sultaat, maar het bleef bij een boogballetje van Patrick Zwaans- wijk tegen de paal. Zo kan het soms dus gaan in het voetbal. Gabri, Rasmus Lindgren en Jan Vertonghen zijn er bij Ajax vanwege een blessure (even) niet bij en nu ineens is er de 'klik' op het middenveld. Het derde doelpunt was een goed bewijs van geolied samenspel. Ais sati schoof de bal naar Luis Suarez, die Enoh aan de rechterkant van het veld vrijspeelde. De voorzet van de Kameroener werd door Emanuelson bij de tweede paal te rug de doelmond ingekopt, pal voor de voeten van de doorgelo pen Suarez. Enoh, die woensdag tegen Olympique nog zelf scoorde, liet in de eerste helft al een assist achter zijn naam noteren. Hij ver lengde een korte corner tot bij Thomas Vermaelen. De Belg kopte van dichtbij hard raak. Van Basten wisselde ten opzichte van woensdag drie spelers, alledrie verdedigers. Behalve Vermaelen (voor Robbert Schilder), waren ook Gregory van der Wiel (Bruno Silva) en Rob Wielaert (Toby Al- derweireld) gisteren van de partij. „Als we zo blijven voetballen", zei Van Basten, „doen we serieus mee in de strijd om de tweede plaats. Aan de andere kant: we hebben nu twee duels op rij goed ge speeld, maar dat is nog geen reden om hoog van de toren blazen." door Barry van der Hooft ALKMAAR - Van een spits verwacht je dat hij bij een o-o-stand in de slotfase voorin blijft hangen en aast op dat ene, bevrijdende doel punt. Roy Makaay koos er gister middag tegen AZ voor om het laat ste kwartier als een veredelde ver dedigende middenvelder te opere ren. Het zei alles over de intenties van Feyenoord, dat tegen de aan staande kampioen meer dan tevre den was met een punt. Dat AZ voor het eerst sinds 1981 de titel grijpt, daar twijfelt nauwe» lijks nog iemand aan. Het doel puntloze duel met Feyenoord zorg de wel voor beteuterde gezichten bij de spelers van de Alkmaarse club. Het was een logische reactie, want ze zijn het bij AZ niet meer gewend dat de ploeg niet scoort. Na ADO Den Haag, dat aan het be gin van dit seizoen met 3-0 won, was Feyenoord pas de tweede ploeg die de formatie van Louis van Gaal van scoren afhield. „Waarschijnlijk zullen wij hier al tijd zo'n organisatie tegenover ons krijgen", zei Van Gaal met een zuur gezicht. „Je moet dan afwach ten of we de creativiteit hebben om daar doorheen te komen. Dat lukte niet en dat was ook de ver dienste van Feyenoord." Zijn collega Leon Vlemmings koos voor een tactiek waarin Leroy Fer zich vooral op Mounir El Ham daoui moest richten. De topscorer van de eredivisie kreeg daardoor nauwelijks ruimte, stond geregeld tegen een overmacht aan Feye- noorders en had in Graziano Pellè een bijzonder zwakke schakel in zijn nabijheid. Mede daardoor kwam het vloeien de aanvalsspel van AZ niet uit de verf. De combinaties oogden gere geld stroperig, tegen een oppo nent die geduldig speelde met de nadruk op de defensie. Feyenoord hoefde het spel niet te maken en wilde dat ook niet. Toch kreeg het de beste kans, na een steekpassje van Diego Biseswar. Hij zette Ma kaay vrij voor doelman Joey Didu- lica, maar de spits schoof de bal voorlangs. Na rust, toen AZ een versnelling hoger schakelde, hield Henk Tim mer zijn ploeg op de been. De doelman had een knappe redding in huis op een kopbal van Stijn Schaars. Het was een opsteker voor Timmer, die de afgelopen we ken uitgebreid werd bekritiseerd. „Dat doet me weinig", reageerde hij na afloop. „Ik slaap er geen mi nuut minder om." Om er cynisch aan toe te voegen: „Waarschijnlijk lag ik bij die kopbal van Schaars toevallig net in de goede hoek...." Timmer was net als de rest van de Feyenoord-selectie tevreden met het resultaat. Al had er misschien toch iets meer ingezeten, als Luigi Bruins koel was gebleven. De mid denvelder stond voor het eerst sinds lange tijd weer eens in de ba sis en werd een kwartier voor tijd bediend door Makaay. Alleen voor Didulica faalde Bruins hopeloos. Een overwinning op de koploper zou ook te veel van het goede zijn geweest. Door het ene puntje is de achtste plaats, die recht geeft op deelname aan de play-offs om Eu ropees voetbal, nog wel steeds in zicht. Vlemmings: „We hebben nu de fa se afgesloten, waarin we de voor waarden moesten creëren om een plek in die play-offs af te dwingen. Door de interlands hebben we nu een onderbreking. Daarna komen er nog zes wedstrijden waarin we het af kunnen en moeten dwin gen." Ook AZ heeft nog zes wed strijden voor de boeg, alleen is het einddoel heel anders dan bij Feye noord. De voorsprong op de eerste achtervolger, FC Twente, bedraagt nu nog negen punten. Nog drie keer winnen en het kan al feest zijn in Alkmaar. En dan is ieder een de moeizame wedstrijd tegen Feyenoord al lang vergeten. Leon Vlemmings t- Feyenoord-trainer Leon Vlem mings was na de 0-0 bij AZ trots op zijn ploeg. De Rotterdammers bleven voor de vijfde opeenvolgende keer zonder nederlaag. »- „We hebben een fase afgeslo ten waarin we de voorwaarden moesten scheppen om de play-offs af te dwingen." „Als team hebben we ons ont wikkeld. Er staat nu een hecht elftal." Ismail Aissati (rechts), die hier stijlvol langs Tim Gilissen (rechts) en Csaba Feher werkt, liet Ajax beter voetballen tegen NAC. foto Robert Vos/ANP door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Met een diepe zucht van verlichting heeft trainer Dwight Lodeweges zaterdagavond tijdelijk afscheid genomen van vrij wel al zijn spelers. De inter land-tiendaagse die op de kalen der staat, moet ertoe leiden dat de voetballers van PSV straks met nieuwe energie aan de laatste fase van het seizoen beginnen. „Het is goed dat ze een frisse kop kunnen halen in een andere omgeving", hoopt Lodeweges op een ultieme opleving van zijn team. Na de 2-0-overwinning op Vitesse is PSV nog altijd volop in de race om rechtstreekse plaatsing voor Europees voetbal. Lodeweges ziet de slotreeks van zes duels met wat meer vertrouwen tegemoet, nu zijn ploeg met een degelijke presta tie de neerwaartse lijn van de laat ste weken wist te doorbreken. „Er ligt een klein fundamentje, waarop we verder kunnen. Ik heb vanavond de nodige positieve din gen gezien. Het was niet flitsend, maar sommige spelers haalden toch weer een hoger niveau", zei de coach. Het publiek in het Philips Stadion waardeerde de prestatie met ge fluit en gejoel, waarbij opnieuw di recteur Jan Reker onderwerp van hun onvrede was. Lodeweges kon de reacties op de tribunes wel be grijpen. „De mensen zien al heel het seizoen dat hun club geen kampioen zal worden. Het is mooi dat ze hun standpunt daarover kenbaar maken, maar vervolgens hadden ze de ploeg eigenlijk wat meer moeten steunen." Volgens Lodeweges zijn voetbal lers niet ongevoelig voor de sfeer 'Ik begrijp dat mensen liever meer goals en beter spel willen zien' op de tribunes. „In de kleedkamer merkte je dat wel: dit vonden ze niet Jeuk, er werd'over gepraat. Gelukkig zijn ze op het veld rustig gebleven, hebben ze zich niet gek laten maken." De coach bekende dat het een zware week was ge weest. „Na de nederlaag tegen Feyenoord zat iedereen in zak en as. Dan doet een overwinning wel goed. Ik begrijp dat de mensen lie ver meer goals en beter spel wil den zien. Toen het zo lang 1-0 bleef kreeg je toch iets van: het zal toch niet wéér? Het was dus lo gisch dat de ploeg op zeker speel de en het tempo eruit haalde. Het resultaat was heel belangrijk." PSV maakte het zichzelf tegen Vit esse niet gemakkelijk, omdat het heel wat goede kansen liet liggen. Balasz Dzsudzsak, Ola Toivonen en Ibrahim Afellay waren te onrus tig of te onnauwkeurig. Uitgere kend verdediger Dirk Marcellis stond aan de basis van de beide doelpunten. Voor de rust stuurde hij de diepgaande Bakkal weg en was de afronding van Afellay, de 2-0 was van Toivonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30