Zeeland Cobelfret ziet brood Voorouderlijk onderzoek om stukje in Gaandeweg PZC i 2 Maandag 23 maart 2009 PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Natuurlijk kwam ook Zeeland aan bod, dat kon niet anders Ex-minister Ella Vogelaar heeft vroeger in Zierikzee op het Professor Zeemanlyceum gezeten. Onlangs haalde ze in De Balie in Amsterdam, tijdens een avond die gewijd was aan de vorig jaar gestorven dichter Ed Leeflang (1929- 2008), herinneringen op aan zijn lessen Nederlands. Hij moet zich haar ook herinnerd hebben: ze droeg ooit een geel truitje. Zijn onderwijsgedichten Op Pennewips plek kwamen aan de or de tijdens de toespraak van Machteld Allan. Ze lichtte ook zijn visie op het leraarschap toe: het gaat om het in zijn waarde la ten van de leerling, de verstandhouding tussen leraar en leer ling en het moment waarop zichtbaar wordt hoe wonderlijk de wereld in elkaar zit. Zijn kijk op de natuur kwam naar voren aan de hand van zijn gedichten over vogels en zijn beschrijvin gen van het landschap. Hij had een voorkeur voor het Neder landse rivierenlandschap, maar zijn regelmatige verblijf in het Waalse Renouprez leverde ook bijzondere teksten op over uilen en peren en het heuvellandschap daar. Vertaalster Thérè- se Cornips die hem goed heeft gekend, las een aantal gedich ten voor die hij daar had geschreven. Natuurlijk kwam ook Zeeland aan bod, dat kon niet anders. Hij woonde een tijdlang op Schouwen-Duiveland, schreef gedichten over het polder landschap, de dijken, het water, Ouwerkerk, Zijpe. Hij kwam dikwijls naar Zeeland. Nu, na zijn dood is de gedichtenbundel die hij aan het voorbereiden was door de Arbeiderspers uitge geven. Erin staat een gedicht dat Oosterschelde heet. Hij zegt eerst iets over het karakter van die oude zeearm, beschrijft dan een wormenspitter met zijn riek en zijn gele laarzen, noteert dat ganzen overvliegen en tenslotte staat er opeens deze nuch tere regel: En zij die altijd leefden van dit water kweekten er mossels, geen mystiek. De bundel heet: Gaandeweg. Een titel die zeker nu Ed Leeflang dood is, iets treurigs in zich heeft. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NAM) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening TIT/"1 De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft nadere informatie Cobelfret, bekend van de autotreinen door Zeeland en de terminal bij Ritthem, wil een elektriciteitscentrale bouwen. Geavanceerde techniek in Vlissingen-Oost. door Ben Jansen De familie Cigrang gaat iets nieuws doen. De ei genaar van het Vlaam se scheepvaart- en transportbedrijf Cobelfret begeeft zich op de energiemarkt. Begin fe bruari maakte de onderneming de plannen bekend voor de bouw van een elektriciteitscentrale in Vlissingen-Oost. Vorig jaar was al zon centrale in het havengebied van Rotterdam aangekondigd. Een logistiek bedrijf in stroom. Het lijkt een niet zo voor de hand 'Wij hebben als onderneming altijd affiniteit gehad met energie' liggende combinatie. „Valt wel mee, hoor", zegt algemeen direc teur Christian Cigrang. „Wij heb ben als onderneming altijd al affi niteit gehad met energie. Onze buikschepen vervoeren onder meer brandstoffen voor elektrici teitscentrales en we zijn bekend in havengebieden die vaak uitsteken de locaties voor centrales zijn. Het is een vorm van diversiteit waar we ons comfortabel bij voelen." Directeur Wim Heyselberghs van Cgen, het voor de elektriciteitpro- ductiepoot opgerichte zusterbe drijf van Cobelfret, vult aan dat de opwekking van elektriciteit ook toegevoegde waarde oplevert voor het familiebedrijf „Het is straks niet alleen een kwestie van steen kool van de ene naar de andere ha ven vervoeren, maar als Cgen gaan we er ook wat mee doen. Dat is een nieuwe schakel in de waarde keten." Cgen betreedt de energiemarkt met een elektriciteitscentrale die is gebaseerd op een geavanceerde technologie. Waterstofelektriciteits centrale noemt de nieuwkomer zijn concept. Die vlag dekt niet he lemaal de lading. De gasturbine van de centrale wordt weliswaar met waterstof gestookt, maar de grondstof voor de productie van die waterstof bestaat gewoon uit steenkool en biomassa. De toege paste techniek maakt de Cgen- centrale evenwel veel schoner dan een gewone kolencentrale. Het gas dat bij de vergassing van steenkool en biomassa ontstaat, wordt ge splitst in kooldioxide en waterstof. De kooldioxide (CO2) wordt opge vangen en kan worden opgeslagen in lege olie- en gasvelden. Naar de gasturbine gaat - in tegenstelling tot traditionele centrales - zuivere waterstof Daardoor komt bij de verbranding van het gas geen CO2 in de atmosfeer. De omzetting van het kolen- en biomassagas in waterstof leidt tot een schoon product. „Gegaran deerd", zegt Heyselberghs, „we moeten wel, want als de waterstof niet absoluut zuiver is, hebben we binnen de kortste keren proble men met onze gasturbine." Ci grang vult - een tikje plechtig - aan: „We zijn veroordeeld tot schoonheid." Aan het besluit van Cigrang om in de productie van elektriciteit te gaan, ligt onder meer de analyse ten grondslag dat de bestaande energiebedrijven traditioneel en conservatief zijn. Cigrang: „Er is ge brek aan nieuwe spelers. Uit ber- zorgdheid voor hun bestaande business vinden nieuwe ideeën en nieuwe technologieën nauwelijks •ingang bij de gevestigde bedrij ven." Heyselberghs: „Het huidige productiepark is gebaseerd op be sluiten uit het verleden. Er is nu behoefte aan een nieuwe mix met een variatie aan productiemetho den. Je moet in niches gaan. Dat kunnen de gevestigde energiebe drijven niet." De manier waarop Cgen in Vlissin gen-Oost en Rotterdam elektrici teit wil maken, is duurder dan met een conventionele kolencentrale. Cigrang: „We gaan ervan uit dat de uitstoot van CO2 in de toe-* komst wordt bestraft. Dan is onze productiemethode niet zo duur meer." Cgen wil niet per se alle geprodu ceerde waterstof in elektriciteit om zetten. Het gas kan ook, met een 'Nieuwe technologieën vinden nauwelijks ingang bij gevestigde bedrijven' pijpleiding of per schip, regelrecht aan klanten worden geleverd. Waterstof wordt gezien als de ener giedrager van de toekomst. In dat opzicht kunnen de Cgen-centrales worden gezien als een opstap naar de waterstofeconomie. Die drijft niet langer op fossiele brandstof fen. Critici wijzen erop dat Cgen nog allerminst duurzaam is omdat voor de productie van waterstof ge woon steenkool wordt gebruikt. Heyselberghs: „Maar we maken wel waterstof op een heel schone manier. Dat is al een mooi begin." rts. WÊHkL\4Èm Het gedeelte van de Cobelfretterminal en het braakliggende haventerrein waar de waterstofelektriciteitscentrale van Cgen moet komen. foto Lex de Meester door Lilian Dominicus „Voorouderlijk onderzoek wordt pas interessant op het moment dat je er een verhaal van maakt", zei Kurt Van Coevering, hoofdredac teur van het weekblad Zeeland Re cords in het plaatsje Zeeland (Michigan) zaterdagmorgen tegen me. Ik kan het alleen maar roerend met hem eens zijn. Stambomen op zich zijn saai, de mensen achter de namen niet. Sterker, vinden Jeri Becker en Ca rol Culhane uit Albion (New York), die ik vorige week inter viewde: nog belangrijker is wat je met het verhaal doet, nadat je hebt uitgevonden welke al dan niet beroemde of interessante per sonen je voorouders zijn geweest. Beide vrouwen hebben voorou ders in Zeeland en zijn in hun vrije tijd intensief bezig met onder zoek naar de geschiedenis van hun eigen familie. Het opdiepen van oude familiever halen kan emotioneel zijn, zoals ze beiden hebben ervaren. „Het is in feite een zoektocht naar wie je zelf bent", vertelt Carol, wier over grootouders Jozias Kusse en Anna Francina Elias uit Nieuwvliet in september 1881 naar de Verenigde Staten emigreerden. „Geen woord over het waarom. Ze kwamen hier naartoe omdat ze honger hadden. Dat is het enige wat wij erover te weten kwamen. Er werd nooit over emoties gespro ken", zegt Carol. „Wij als tweede, derde of vierde ge neratie nemen die erfenis nog al tijd mee. Ik merk dat aan het con-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2