I? Defensie Meer burgervader dan bestuurder haalt munitie uit The Drip Kies de beste Zeeuwse poster van 2008 KLEIN RÖSENDAEL www.medinova.com Onderzoek naar wrak bommenwerper bij Domburg in volle gang. www.pzc.nl/poster PZC Maandag 23'maart 2009 1 7 Maak vandaag nog een afspraak! MEDINOVA Rosendaaisefaan 30, Rozendaal (bij Arnhem) t: 026 - 362 06 80 OP PAD Antoine Bodar De priester Antoine Bodar houdt een in leiding met als thema Onze stilte, Uw lof prijzing. Middelburg, Koorkerk, 19.30 uur meer agendanieuws op www.pzc.nl FILMS BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Confessions of a shopa holic: 20.00 uur; Marley Sr Me: 20.00 uur; Watchmen: 19.45 uur; Un secret: 20.30 uur; GOES Merral, Confessions of a shopaholic: 19.00 en 21.30 uur; Marley Me: 19.15 en 21.45 uur; Spion van Oranje: 18.45 uur; The curious case of Benjamin But ton: 20.45 uur; Watchmen: 18.30 en 21.30 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Frost/Nixon: 20.00 uur OOSTBURG Ledeltheater, Entre les murs: 20.00 uur; TERNEUZEN View, Confessions of a shopaholic: 21.00 uur; Marley Me: 19.00 uur; Watchmen: 20.15 uur; The curious case of Benjamin Button: 20.15 uur; VLISSINGEN CineCity, Confessions of a shopaholic: 16.45,19.00 en 22.00 uur; Defiance: 16.00, 19.15 en 22.00 uur; Despereaux, de dappere muis: 13.45 uur; Gran Tori no: 16.15,19.30 en 22.00 uur; Honden hotel: 13.45 en 16.15 uur; Kikkerdril: 14.00 uur; Marley Me: 16.00, 19.00 en 21.45 uur; Oorlogswinter: 14.00 uur; Val kyrie: 19.30 uur; Role models: 19.00 uur; Slumdog Millionaire: 16.15,19.00, 21.45 uur; Australia: 13.30 uur; Bolt: 14.00 en 16.15 uur; Watchmen: 21.15 uur; Yes man: 14.00 uur; Sneak: 22.00 uur; door Ben Jansen DOMBURG - Eén keer voltooide de Amerikaanse B-24 Liberator bom menwerper met de bijnaam The Drip een bombardementsvlucht boven Duitsland. De tweede ein digde op 5 november 1943 om 14.44 uur in de Noordzee bij Dom burg, op een steenworp afstand van het strand. Defensie is nu op zoek naar eventuele bommen en ander wapentuig en stoffelijke res ten van bemanningsleden. Piloot Wallace D'Aoust en zijn ne gen bemanningsleden hadden die vijfde november met dertig ande re toestellen van het 597ste squa dron van de 392ste zware bom menwerper groep doelen in Mun ster bij het Roergebied bestookt. Op de terugweg naar Engeland werden ze geraakt door vijandelijk afweergeschut en onder vuur ge nomen door jachtvliegtuigen. Brandend stortte de bommenwer per uiteindelijk in zee. Vier bemanningsleden wisten zich met hun parachutes in veiligheid te brengen en werden krijgsgevan gen gemaakt. Vier anderen over leefden de crash niet. Drie van hen zijn begraven op de Ameri kaanse begraafplaats in de Arden nen. Van D'Aoust en bommenrich- ter Mart Etheridge is nooit een spoor gevonden. Hun namen staan gebeiteld in de Muur der Ver misten op de Amerikaanse begraaf plaats bij Margraten in Limburg. Het bommenrek van de Liberator voor het strand van Domburg is leeg De kans dat hun lichamen zich nog in het wrak bij Domburg be vinden is een van de redenen waarom Defensie de plek onder zoekt, zegt kapitein Paul Petersen die als bergingsofficier van de luchtmacht de leiding van de ope ratie heeft. Ook de mogelijkheid dat The Drip nog bommen aan Dick van der Zaag krijgt de schuld van de problemen bij de ambulancedienst. Een portret van een burgemees ter met twee gezichten. door Ben Jansen Dick van der Zaag bezit een benijdenswaardige eigen schap. Hij heeft een feil loos geheugen voor namen en ge zichten. Wanneer hij iemand te genkomt die hij jaren eerder heeft gesproken, weet hij zich diens naam precies te herinneren. Ster ker nog, hij kan meteen reproduce ren onder welke omstandigheden het gesprek destijds plaatsvond en waarover het ging. Deze gave maakt Van der Zaag (63) zeer geschikt voor het burge meesterschap. Een hartelijke bur gervader die mensen makkelijk voor zich inneemt en die zijn ge meente prima vertegenwoordigt. Over deze kant van de burgemees ter van Goes valt slechts lof en be wondering op te tekenen. Minder gunstig zijn de recensies over de manier waarop Van der Zaag als bestuurder binnen en buiten zijn gemeente optreedt. Een dubbel beeld: een bestuurder die liever de kool en de geit spaart maar die korzelig kan reageren wanneer de zaken niet gaan zoals hij het zich had voorgesteld. Van der Zaag houdt om te beginnen ie dereen liever te vriend, maar spant zich niet bovenmatig in om dat ook te bereiken. Hij komt wel in actie als er problemen zijn, maar houdt het al snel voor gezien wanneer sprake lijkt te zijn van las tig te verenigen opvattingen. Dat is opmerkelijk, want Van der Zaag is gecertificeerd mediator. Hij wordt dikwijls gevraagd te bemid delen in conflicten en met succes. Wanneer hij zelf als bestuurder partij is, lukt het hem minder goed met oplossingen te komen. De gang van zaken bij de ambulan cedienst RAVZ staat niet op zich zelf. Eerder oogstte Van der Zaag weinig bewondering met zijn op treden als voorzitter van het Bu reau voor Toerisme Zeeland en Van der Zaag reageert vaak ongeduldig en geïrriteerd op kritiek van de jeugdhulporganisatie AZZ. Gebrek aan toezicht was - net als in het geval van de RAVZ - het ver wijt. Een vergelijkbare terechtwij zing kreeg Van der Zaag bij het Landsbanki-debacle, dat Goes ver moedelijk 12 miljoen euro kost. Van der Zaag werd in 1993 burge meester van Goes met de op dracht de vervelende periode die uitmondde in het gedwongen ver trek van zijn voorganger Taco meester zijn derde ambtstermijn van zes jaar volmaakt. Dat heeft te maken met zijn optreden in de ge meenteraad. Zijn dossierkennis is pover. Dat is in de loop der jaren steeds meer gaan opvallen. Om te verhullen dat het hem aan feitelij ke kennis ontbreekt, reageert Van der Zaag vaak ongeduldig en geïrri teerd op kritiek. Zodanig dat min der ervaren raadsleden zich ge noopt voelen hun inbreng omzich tig in te pakken of tevoren ter ken nis van de burgemeester te breng en. Het dubbele beeld van Van der Zaag blijkt ook op het gebied van de openbare orde. De ruime inzet van politie op zaterdagavond in de binnenstad en de brede toepassing van bewakingscamera's maken hem tot een law and order-burge meester. Zijn opvattingen over soft drugs zijn daarentegen soepel te noemen. Ook de levering van wiet aan coffeeshops moet volgens hem worden gedoogd. Kapitein Paul Petersen geeft aan de hand van een model van de Liberator uitleg over resten van de bommerwerper. foto Guido van der Heijden boord had, speelt een rol. Wat dat laatste betreft heeft Petersen een geruststellend bericht. De duikers van de marine hebben vorige week het bommenrek van de Libe rator gelokaliseerd en dat bleek leeg te zijn. Het onderzoek wordt uitgevoerd vanaf het duikvaartuig van de ma rine, de Hydra. Het grijze schip Dick van der Zaag. Seinstra, zo snel mogelijk te doen vergeten. Dat is alweer zestien jaar geleden. Een deel van de raad is wel een beetje op Van der Zaag uitgekeken. Sommige raadsleden vragen zich af of het wenselijk is dat de burge trekt veel bekijks van wandelaars op het strand. Tijdens het rustige weer van vorige week was het makkelijk met een rubberboot van af het strand naar de Hydro te va ren. Zondag is de wind zodanig aangewakkerd dat dit te gevaarlijk is. Daar ligt de Hydra: dichtbij en toch onbereikbaar. Gelukkig biedt de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij uitkomst. In twintig minuten stuift de redding boot Koopmansdank van Neeltje Jans naar Domburg. Aangewakkerde wind of niet, de duikers van de duik- en demon- teergroep van de marine doen ge woon hun werk. Ze brengen met meetapparatuur grote metalen voorwerpen in kaart en halen ar- menvol aan elkaar gekoekte patro nen voor het 12.7 mm boordge- schut boven water. Ook bergen ze resten van het op tien meter diep te liggende vliegtuig, waaronder koperen onderdelen, die ondanks een verblijf van ruim 65 jaar onder water opmerkelijk gaaf zijn geble ven. Veel van die componenten zijn ge nummerd. Zo kwam Defensie er ook achter om welk vliegtuig het ging toen sportduikers twee jaar geleden een zware mitrailleur bij het wrak vonden. Het serienum mer verschafte onmiddellijk duide lijkheid over het type van het vlieg tuig en om welk toestel het precies ging- Het onderzoek wordt tot medio deze week voortgezet. Of het lukt alle munitie te bergen, is maar de vraag. Petersen: „Ze hadden er kis ten vol van aan boord. Dat ligt nu allemaal op de bodem verspreid." Waarschijnlijk zal het vliegtuig wrak na de afronding van de in spectie met een laag zand worden bedekt. Zo zijn achtergebleven stukken munitie en geschut onbe reikbaar en wordt de grafrust van Wallace D'Aoust en Mart Etheridge niet verstoord. Als hun stoffelijke resten deze week niet worden gevonden, zullen hun na men blijven staan op de Muur der Vermisten in Margraten. video op pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 19