Buitenland SANI-DUMP EU loopt vooruit op 'ja' in Iers referendum Toezicht op Fritzl zal intensief zijn <T! WWW.SANIDUMP.COM Gewonden bij schietpartij op Franse school Wetenschappers bezoeken bountyeiland na vulkaanuitbarsting Opleiding honderden diplomaten voor buitenlandse posten. 28 kilo cocaïne verstopt tussen bananen Familiedrama in Zuid-Duitsland Rebellengroep Darfur staakt vredesoverleg EU verdubbelt crisisfonds lidstaten A- merken sanitair tegen bodemprijzen PZC Zaterdag 21 maart 2009 9 NUKU'ALOFA - Een zware aardbeving en vulkaan- van ongeveer 170 eilanden gingen scholen en functionarissen en toeristen om te kijken wat de uitbarsting hebben donderdag en vrijdag voor op- overheidsgebouwen dicht nadat er was gewaar- gevolgen zijn van eerdere vulkaanuitbarstingen schudding gezorgd in Tonga en de omliggende ei- schuwd voor een tsunami. De Tongaanse journa- deze week. „Er zijn alleen nog zwarte stompjes landengroepen op ongeveer 2000 kilometer ten list George Lavaka bezocht gisteren het bountyei- waar eerst kokospalmen stonden", aldus de jour noordoosten van Nieuw-Zeeland. In de archipel land met een groep wetenschappers, overheids- nalist. foto Lothar Slabon/EPA BRUSSEL - De Europese Commissie leidt nu al enkele honderden diplo maten op voor toekomstige buiten landse posten van de Europese Unie. Dit corps diplomatique zal er ech ter alleen komen wanneer het EU-verdrag bij het tweede Ierse re ferendum, dat wordt gehouden in de herfst van dit jaar, alsnog wordt aangenomen. Dit meldt het week blad European Voice. De training is controversieel om dat deze vooruitloopt op een 'ja' bij dat Ierse referendum. Een grote meerderheid van de Ieren zei in juni 2008 nog nee tegen het Ver drag van Lissabon. Ruim 61 pro cent wees het af Het geplande EU-verdrag bepaalt dat er een Hoge Vertegenwoordi ger voor Buitenlandse Zaken en Veiligheidsbeleid komt met een ei gen diplomatenkorps. De diplomatenopleiding wordt verzorgd door negen Europese uni versiteiten en diplomatieke acade mies, waaronder het European In stitute of Public Administration in Maastricht. De trainingen moeten een gemeenschappelijk Europees besef creëren. Ook zou het nodig zijn, omdat de huidige nationale ambtenaren te weinig training in politieke analyse en mediarelaties krijgen. De bepalingen voor het di plomatenkorps waren al opgesteld in de voorloper van het EU-ver- drag, de Europese Grondwet. De voorbereidingen voor de trainin gen zijn in 2005 begonnen, maar liepen vorig jaar spaak wegens het Ierse 'nee' tegen het verdrag. BERLIJN - Een medewerkster van een Duitse supermarkt heeft zeker 28 kilo cocaïne gevonden in een la ding bananen. Het fruit kwam uit Colombia via de haven van Ant werpen naar de supermarkt. Vol gens een woordvoerder is er een fout gemaakt met het laden van de dozen. De lading drugs is ver moedelijk door drugshandelaren op de verkeerde vrachtwagen ge zet. MOSSINGEN - Agenten hebben gis teren in een woning in het Zuid-Duitse Mössingen twee meis jes dood aangetroffen. Het gaat om een meisje van zeven jaar en een baby van veertien maanden. De moeder is enkele uren na de gruwelijke ontdekking aangehou den en verhoord. De politie spreekt over een familie drama. EL FASHER - De grootste rebellen groep van Darfur, JEM, heeft vre desoverleg met de Sudanese rege ring opgeschort en wil pas verder praten als dertien hulporganisaties die door president Al-Bashir zijn uitgewezen mogen terugkeren. Al-Bashir verbood de organisaties nog langer in Darfur te werken na dat een internationaal arrestatiebe vel tegen hem was uitgevaardigd. BRUSSEL - De EU heeft besloten een fonds voor bijstand aan lidsta ten die door de economische crisis in betalingsproblemen raken, te verdubbelen tot 50 miljard euro. Het geld is bestemd voor landen die meer dan andere worden ge troffen en die niet tot de eurozone behoren. Hongarije en Letland kregen al 9,4 miljard euro uit het fonds. Roeme nië wil nu ook hulp, zowel van de EU als van het IMF. LYON - Een 17-jarige jongen heeft gisteren zijn nieuwe luchtbuks uit geprobeerd door in de Zuid-Fran se stad Lyon te schieten op moe ders die hun kinderen kwamen op halen bij een kleuterschool. De jongen, die samen met een aan tal vrienden op pad was, verwond de volgens de politie enkele moe ders. In eerste instantie meldden de lo kale autoriteiten dat twee perso nen in het hoofd waren geschoten en een in het been, maar dat bleek niet te kloppen. Niemand hoefde naar het ziekenhuis. Op het moment van de beschie ting waren de kinderen nog in de school. De politie zette de wijk af Enkele uren later werd de jonge schutter gearresteerd in zijn woning nabij de school. De autoriteiten hebben de kermis, die gisteren zou begin nen in Lyon, afgelast. WENEN - Justitie in Oostenrijk vreest dat Josef Fritzl (73) zelf moord zou kunnen plegen. Daar om is het toezicht op het 'Monster van Amstetten' geïntensiveerd. Ook krijgt hij bijstand van een psy chiater. Dit heeft justitie gisteren laten we ten. Fritzl is donderdag tot levens lang veroordeeld wegens onder meer moord, verkrachting en sla vernij. Psychologen hebben ge waarschuwd voor een hoog suïci de-risico wegens de abnormale persoonlijkheid en de extreme machtsdrift van Fritzl. De psychiater die Fritzl behandelt, had na het vonnis een 'zekere op luchting' geconstateerd bij de pa tiënt. Die had dochter Elisabeth 24 jaar lang als seksslaaf opgesloten in de kelder van zijn huis, haar dui zenden keren verkracht en zeven kinderen bij haar verwekt. Justitie is nog op zoek naar een plek voor Fritzl, die nu nog in een huis van bewaring zit. Wegens zijn psychische afwijking moet hij in een gevangenis zijn straf uitzit ten waar ook psychiatrische behan deling mogelijk is. In alle gespecia liseerde instituten is echter mo menteel geen plek, zodat Fritzl mo gelijk toch eindigt in een 'gewone' gevangenis, zo meldt het Oosten rijkse persbureau APA. Een ander probleem is dat Fritzl vroeg of laat een geriatrisch geval dreigt te worden dat veel medi sche behandeling nodig heeft. De nu bijna 74-jarige man zal bijna 89 zijn als hij voor het eerst een ver zoek om vervroegde vrijlating kan indienen. Bijkomend probleem in het geval van Fritzl is dat een psy chiater hem eerst 'genezen' zou moeten verklaren. Experts bij justi tie in Oostenrijk houden er dan ook rekening mee dat Fritzl nooit meer vrijkomt. Bergen op Zoom van Konijnenburgweg 7 Tel.: 0164 - 210 740 Breda - Noord Huifakkerstraat 10 Tel.: 076 - 593 71 00 erkend Tilburg Bosscheweg 253a Tel.: 013 - 582 13 91 Veghel Poort van Veghel 4996 Tel.: 0413 - 36 62 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9