spectrum 8 Toch nog volwassen Agaath van Zeventer 'Ik werd verliefd op een tuinarchitect. Dat is later nog vier keer gebeurd' PZC Zaterdag 21 maart 2009 d3 Bloedworstweken en Paasver- brandingen zijn heel ge woon in het leven van Agaath van Zeventer. Zij draaft op als de buurvrouw een waarzegster nodig heeft bij een schoolfeestje, maar ook als er gedweild moet worden omdat het riool over loopt, is zij de beroerdste niet. En twee weekenden per maand gaat zij naar Den Haag om voor haar 92-jarige moe der te zorgen. Dat doet zij bij toerbeurt met haar broers en zussen. Bloedworstweken? „Dan komen al mijn neven en nichten hier logeren en trekken we een week samen op. De bloedband dus, daar gaat het om. Niet om bloedworst. Dat eten we niet. Maar we hebben wel een bloedworst lied en dat zingen we uit volle borst als we gaan wandelen en fietsen." Paasverbrandingen? „Met Pasen speel ik paashaas en maken we op het strand een paasvuur waarin je je slech te eigenschappen mag verbranden." Agaath is haar hele leven al op weg naar de volwassenheid, maar gelukkig is zij het kind in zichzelf nooit kwijt ge raakt. Dat lijkt de bron voor haar onge breidelde creativiteit. Kinderen lopen als een rode draad door haar leven. Zij behoorde tot de pioniers van de kinderopvang op Schouwen-Duiveland. Tegenwoordig biedt zij als geselecteerde pleegmoeder een warm nest aan jongeren die even op adem moeten komen wegens pro blemen thuis of met zichzelf „In verge lijking met vroeger is het stil gewor den. Tegenwoordig heb ik nog maar af en toe een pleegkind in huis. Ik heb daarvoor het zevenstappenplan van Pleegzorg gevolgd. Daar ben ik hele maal lyrisch over. Het was de leukste selectie die ik ooit heb meegemaakt. Ik ben aangenomen als pleegmoeder van wege van mijn gevoel voor humor én omdat ik kinderen het besef kan ge ven: je mag er zijn zoals je bent." Zeifis zij geboren in een gezin dat naar eigen zeggen 'roomser was dan de Paus'. „Ik heb een zus boven me, maar eigenlijk was ik het derde kind, want er is nog een eerder zusje geweest, dat maar 24 dagen heeft geleefd. Dat heb ik bij toeval ontdekt, want daar werd binnen ons gezin niet over gesproken. Verder kwamen er na mij nog een zus en twee broers. Rond de dood van mijn moeders moeder hangt ook nog steeds een geheim. Zij zou zelfmoord hebben gepleegd toen mijn moeder nog maar twee jaar oud was. Mijn moe der is als weeskind door de nonnen grootgebracht. Zij hebben haar gecon fronteerd met hel en verdoemenis. Agaath van Zeventer woont aan de Middenbank in Zierik- zee. Een treffend toeval, vindt ze zelf. Zij zoekt steeds vaker de gulden middenweg. „Om dat ik wat manisch ben", ver klaart ze, op basis van een gro te dosis zelfkennis. Met meer compassie zullen anderen haar omschrijven als 'kleurrijk figuur in de samenleving.' door Ali Pankow foto Mechteld Jansen Daarom ben ik ook zo kwaad op de ka tholieke kerk en de Paus. Mijn moeder wilde ons sparen en voerde altijd haar 'niets-aan-de-hand-toneelstukje' op. Maar ik moest haar als nar altijd opvro lijken, omdat zij zoveel verdriet had. Dat heet een geparentificeerd kind, als je de rol van een ouder op je moet ne men. Met mijn vader heb ik weinig of slecht contact gehad. Hij zat op kan toor en als kind dacht ik dat 'kantoor' wel iets heel ergs moest zijn, want hij kwam altijd chagrijnig thuis. Hij had het vaak over een zekere meneer Dui ker. Mijn moeder luisterde niet echt naar hem en antwoordde dan met 'ja' of'nee' op goed geluk." Agaath haast zich te zeggen dat zij wel een enorme moederbinding heeft. „Mijn vroegste herinnering is dat mijn moeder over me heen boog in m'n bedje. 'Wat is die mooi', dacht ik dan." Plotseling valt de aandacht op het vo gelkooitje aan haar plafond. Er zitten houten vormpjes in. „Dat is een eind- examen werkstuk voor de Havo van mijn zoon Klaas. Hij verbeeldt er mee: 'kinderen moeten niet als halve dooien voor de televisie hangen', zoals ik altijd zeg." Agaath heeft tegenwoordig nog maar weinig contact met haar kinde ren. „Ze willen geen last van mij heb ben", geeft ze als simpele verklaring. Klaas en Sophie zijn broer en zus van dezelfde vader, Lily is hun half-zusje. Zij is geboren uit een latere liefde van Agaath. Tijdens haar opleiding Verple ging in Maastricht werd ze verliefd op een tuinarchitect. „En dat is later nog vier keer gebeurd. Allemaal mannen van dezelfde opleiding in Boskoop. Ik weet ook niet hoe dat kwam." Op een ongelegen moment, vlak voor haar eindexamen, werd zij zwanger. De verwekker was er op dat moment even niet, maar dook uiteindelijk toch weer op. „Nou daar zat ik. Zwanger in een inmiddels leeggelopen commune boven een wasserette in Maastricht. Vooraf was het daar wel leuk geweest hoor. Het trilde er vaak letterlijk en fi guurlijk op zijn grondvesten. Door al die draaiende was- en droogmachines beneden en door al die malloten die ik opving in onze commune. Zwervers en verslaafden, die ik dan eerst in bad deed en lekker ging schrobben." Dat zij koos voor een verpleegoplei ding in Maastricht had alles te maken met Agaaths idee over hoe een mens volwassen moet worden. Door dingen te doen die je eigenlijk helemaal niet prettig vindt. Dus ging ze studeren ver weg van haar huis in Den Haag, terwijl ze bang was voor dokters en ziekenhui zen. Dat laatste is ondanks haar oplei ding nooit overgegaan. Agaath behaalde wel haar diplo ma en baarde kort daarna haar zoon Klaas, vernoemd naar die bekende jarenzestigleus Klaas Komt, die toen overal op muren en reclame zuilen zat geplakt. „Een vriendin had mij bij haar moeder ondergebracht in Meers, op het platte land. Die had zeven kinderen en kon mij er nog wel even bij hebben. Met mijn eigen ouders had ik toen niet zo'n intensief contact." Agaath en haar geliefde herenigden zich en zij trok met hun kind bij hem in. „Hij had inmiddels een baan in Le lystad. Daar woonden we in een vrij wel lege flat Het echode daar als de ba by huilde. We zijn niet getrouwd. 'Als je de liefde gevangen zet, is dat de dood in de pot', zei mijn ex en dat was ik wel met hem eens. Niet met het feit dat we onverzekerd waren. Dat vond ik onverantwoord", zegt Agaath. Zij schetst een onverbloemd beeld van die periode in Lelystad. „Mijn ex bracht al tijd allemaal vrienden mee naar onze flat. Een goeie tijd. We hebben ontzet tend gelachen met elkaar. Nachtenlang gepraat over van alles en heel veel drin ken, veel te veel drinken. Na een jaar werd Sophie geboren. Ik heb de kinde ren een keer met trillende vingers van de wodka uit het bad getild, waar ze al veel te lang in zaten. Ze waren al hele maal gerimpeld." De ommekeer voor haarzelf kwam toen koningin Juliana haar troonsafstand aankondigde. „Dan stop ik ook", besloot Agaath. Zij gaf haar vriend nog een jaar de tijd duide lijk 'ja' of'nee' tegen hun gezin te zeg gen. Na enige aarzeling werd het 'nee' tegen het gezin en stond zij er alleen voor. Zij woonde inmiddels met haar kinderen in Zierikzee. „Geld? Ik zit al jaren in de bijstand. Dank u Vadertje Staat. Als dank breng ik elk jaar in de kersttijd een bloemetje bij de gemeente", vertelt de vrouw die wel geleerd heeft de touwtjes aan el kaar te knopen. Wederom zocht Agaath troost in de alcohol, maar kwam tot inkeer. Zij raakt nog nauwe lijks alcohol aan. Verliefd worden over kwam haar nog wel: losse affaires en één van heftig kaliber. Dat resulteerde in de geboorte van haar dochter Lily. „Geweldig om te zien dat haar vader ook zo blij met haar was en nog steeds is. Dat had ik eerder niet meegemaakt. Maar samenwonen wil ik niet meer." Agaath van Zeventer werd in Zierikzee een vrouw met vele kanten. Zo ontke tende zij in haar eentje een rel op de school van haar kinderen toen het daar in de leiding rommelde. Zij pio nierde samen met anderen voor kin deropvang Haar eigen woning bouw de zij om tot Villa Kakelbont. De com- mediënne in Agaath kwam tot ontwik keling bij Theatersport onder leiding van Reint Laan. De gemeenschap leer de haar ook kennen als 'Juffrouw Agaath' de blondgelokte toiletdame bij Festival Zonnemaire Buitengewoon. Plotseling schreef ze ook haar eerste ge dicht. „Misschien lukt het me toch nog wel volwassen te worden. Ik hoop uit eindelijk met een tevreden glimlach rond mijn mond als wijze, oude vrouw te sterven." Paspoort Naam: Agatha Charlotte Maria van Zeven- ter Geboren: 16 juli 1949 in Den Haag Huidige woonplaats: Zierikzee Burgerlijke staat: Ongehuwd, moeder van Klaas (36), Sophie (35), Lily (20) Opleiding: Lagere school, Mulo, Vormings klas, Verpleegkunde-A, MDGO Beroep: Werk op maatschappelijk vlak en pleegzorg. k- Hobby: Dichterscollectief/Performances. El cü

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 90