Buitenland Obama, de 'Everywhere President' BOUWPLANNEN STARTEN BIJ LIVINGSTONE Iran wil eerst knieval van VS WMSMi INFORMATIEAVOND 26 MAART INLOOP VAN 19.00 UUR TOT 21.30 UUR HEERUJK WONEN PERFECT BOUWEN Teheran verwelkomt voorstel Obama, maar is terughoudend. 8 Zaterdag 21 maart 2009 PZC De nieuwe Amerikaanse leider gebruikt alle megafonen: televisie, radio, e-mail, YouTube. Geen enkele president deed dat tot nog toe zo. door onze correspondent Frank Hendrickx Barack Obama baarde gis teren opzien met een videoboodschap voor de bevolking van Iran. In de VS past hij die strategie al langer toe: Obama com municeert het liefst direct met de bevolking, of het nu via zijn eigen kanaal op YouTube is, een live uit gezonden toespraak, of in de talk show van Jay Leno. Andere Amerikaanse presidenten spraken ook nieuwjaarsboodschap pen uit in vreemde talen, maar nie^ mand ging zo ver als Barack Oba ma in zijn video voor de 'Iraanse bevolking en hun leiders'. Hij keek recht in de camera, eerde de Iraanse cultuur en beschaving en riep op tot een 'nieuw begin'. „Eid-eh Shoma Mobarak", waren zijn laatste woorden aan de Iraan se bevolking. „Een vreugdevol nieuwjaar (gisteren was het nor- oez, het Perzische nieuwjaar - FH). De boodschap zal tot ongemak lei den bij de machthebbers in Iran, vermoedt professor Patrick Clawson van het Midden-Oosten instituut in Washington. „Obama praat over de hoofden van macht President Barack Obama was donderdagavond in de talkshow van Jay Leno. De president gebruikt zo veel mogelijk kanalen om zijn boodschap te blijven vertellen aan het Amerikaanse volk. Hij is de eerste zittende president die in een dergelijke, komische show te zien is geweest. foto Cerald Herbert/AP hebbers heen, hij richt zich direct tot de bevolking. De president weet dat er binnen Iran een enor me interesse in hem is. Dat heeft te maken met zijn afkomst, zijn naam (Barack Hoessein Obama) en zijn uitstraling. De video ver hoogt de druk op de Iraanse lei- ding_om met Amerika om de tafel te gaan zitten. Obama's populariteit wordt feite lijk ingezet als pressiemiddel, naast de diplomatieke en militaire druk. Het middel van 'directe communi catie' is niet nieuw voor Obama. Eerder richtte hij zich ook al recht streeks tot de Irakese bevolking tij dens een toespraak over de terug trekking van troepen uit dat land. Hij gaf daarnaast zijn eerste buiten landse interview als president aan de zender al-Arabiya. Gebruikte die gelegenheid om zijn 'bewonde ring' voor de regio duidelijk te ma ken en te pleiten voor een relatie op basis van 'wederzijds respect'. Obama's onorthodoxe communi catie is een voortzetting van zijn binnenlandse strategie. De presi dent probeert politieke steun te krijgen door het grote publiek te mobiliseren. Zo hebben voormalige vrijwilli gers van zijn verkiezingscampagne nu al weer opdracht gekregen over al in het land langs de deuren te gaan om bij burgers te pleiten voor de omstreden begrotingsplan nen. Op die manier wordt de druk van 'onderop' opgevoerd op Con gresleden en andere politieke ac teurs. De president houdt om de zelfde reden bijeenkomsten in het land. Hij zette zijn 'gesprek met de Amerikaanse bevolking' donder dagavond voort bij de populaire show van komiek Jay Leno. Obama kreeg alle ruimte om zijn plannen in gewone-mensen-taal aan de man te brengen. Volgende week houdt hij nog een live uitge zonden persconferentie op prime time, zelfs de immens populaire show American Idol moet daar voor wijken. Het Witte Huis maakt geen ge heim van de logica achter de strate gie. De president is geliefder dan de meeste van zijn plannen. De persoonlijke populariteit van Oba ma en zijn talent als 'grote commu nicator' zijn krachtige politieke wa pens om twijfelaars over de streep te trekken. Het Witte Huis gebruikt daarvoor alle megafonen die ter beschikking staan: televisie, radio, e-mail, You Tube. De strategie lijkt te werken, maar er zijn ook schaduwzijdes, menen waarnemers. Het blad Poli tico noemde Obama al de 'Everyw here President', de leider die dag en nacht in het nieuws lijkt te zijn. „Er komt een moment dat men sen gewoon stoppen met luiste ren", waarschuwt Dee Dee Myers, de voormalige perschef van presi dent Clinton. Hoogleraar Thomson ziet volgens Politico nog een gevaar: „Mensen kunnen gaan denken dat Obama al zijn tijd besteedt aan communi ceren in plaats van aan besturen." Van goedkeuring van uw plannen tot aan de oplevering. Van materiaalkeuze tot welstandscommissies. Livingstone bouwt al 25 jaar succesvol voor particulieren. Wij lichten u er graag over in. Locatie informatieavond: Amadore Hotel Arneville, Buitenruststraat 22,4337 EH Middelburg Door ons geselecteerde dealers: Bouwbedrijf Jobse Lievense B.V., Oostkapelle Aannemingsbedrijf L. Buteijn, Krabbendijke Aannemersbedrijf Houterman v.o.f., 's-Gravenpolder TEHERAN - Amerika moet eerst fou ten uit het verleden toegeven voor dat Iran zijn beleid 'fundamenteel wijzigt'. Zo reageerde Teheran gis teren op een handreiking van pre sident Obama. Het islamitische regime verwel komde wel het voorstel van Oba ma voor 'een nieuw begin' in de re latie tussen beide landen. Maar Washington moet naast het betui gen van schuld ook een einde ma ken aan de sancties die eerder de ze maand nog werden verlengd. De betrekkingen tussen de VS en Teheran bekoelden snel na de isla mitische revolutie dertig jaar gele den in Iran. Washington beschul digt Teheran er van in het geheim nucleaire wapens te ontwikkelen en opstandelingen in buurland Irak te steunen. Tijdens zijn verkie zingscampagne had Obama al aan gekondigd gesprekken met de aartsvijand te willen voeren. Teheran bestempelde de handrei king van Obama als nieuw hoop vol geluid. Het wacht nu op con crete stappen, stelde een naaste medewerker van de Iraanse presi dent Mahmoud Ahmadinejad. De president zelf ging in zijn bood schap niet in op het Amerikaanse aanbod. Obama deed de toenaderingspo ging in een videoboodschap die di rect was gericht tot het Iraanse volk. De Amerikaanse president zei dat zijn regering de problemen tussen beide landen op diplomatie ke wijze wil oplossen, op basis van wederzijds respect. „Ter gelegen heid van jullie nieuwjaar wil ik jul lie laten begrijpen welke toekomst we willen", zei Obama. „Een toe komst waarin oude verschillen worden overwonnen, waarin jullie en de hele wereld in grotere veilig heid en vrede kunnen leven." De EU hoopt dat de boodschap van Obama een nieuw hoofdstuk inluidt in de relatie tussen Iran en de VS. EU-buitenlandcoördinator Javier Solana omschreef de video als 'zeer constructief. Rusland reageerde eveneens op de videoboodschap met de opmer king dat niefs erop wijst dat het Iraanse nucleaire programma een militair doel heeft. „We zien mo menteel geen tekenen dat de pro jecten worden omgezet om militai re doelen te gaan dienen", beklem toonde de Russische onderminis ter van Buitenlandse Zaken, Sergej Riabklov. Rusland helpt Iran met zijn nucleaire programma. Gratis Huizotheek met 50 ideeën: 0900 899 60 50 of www.huizotheek.nl Showroom Breda, Vossenberg 4 (tegenover de Makro). Showroom Almere-Stad-West, Redactiestraat 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8