spectrum 4 maak je een oedwerkende evercel? Vrij baan voor onderzoek Lilian PZC Zaterdag 21 maart 2009 -• m V Mg VERENIGDE STATEN CANADA Onze verslaggeefster Lilian Dominicus --a reist tot medio april door het noord oosten van de Verenigde Staten, op Hyde Park "Boston zoek naar Zeeuwse verhalen. Ze is nu f r in Boston. Haar reiservaringen zijn te New York volgen op haar weblog: Einde in Washington i-~ www.pzc.nl/blog/liliandominicus Hoe Niels Geijsen, geboren in Meliskerke en opgegroeid in Vlissingen, is sinds een jaar of acht verbonden aan Harvard University in Boston, Massachussetts. Hij houdt zich als assistent-professor bezig met stamcelonderzoek. Een actueel onderwerp, nu president Barack Obama vorige week de ban op overheidssubsidies voor stamcelonderzoek heeft opgeheven. door Lilian Dominicus Het was na zijn promotie in 2000 aan de Universi teit van Utrecht dat me disch bioloog Niels Geij sen naar Boston kwam. Geijsen werd aangetrokken door de 'wetenschappelijke speeltuin' op Har vard, een van de meest gerenommeer de universiteiten van de wereld. Hij werd aangenomen om postdoctoraal onderzoek te doen, gesponsord door het Koningin Wilhelmina Fonds. Toen hij klaar was, kreeg hij er een po sitie aangeboden als assistent- profes sor. Geijsen blijft er bescheiden onder. „Ik had het geluk dat mijn promotie onderzoek goed was verlopen." In Nederland bestaat geen equivalent voor assistent-professor, maar qua ta ken komt de functie ongeveer overeen met hoogleraar. In eerste instantie begon Geijsen met Onderzoekers in Amerika slaakten vorige week een zucht van ver lichting toen president Barack Obama aankondigde de ban op overheids steun aan stamcelonderzoek op te heffen. Die subsidiestop was door oud-president George W. Bush ingesteld uit religieus- ethische overwegingen. „We mochten dus wel onderzoek uitvoe ren. Het gebruik van overheidsgeld voor humaan embryonaal stamcelonderzoek was maar in heel beperkte mate mogelijk. In de praktijk was dat behoorlijk lastig, om dat veel apparatuur in dit gebouw wel door de overheid is gefinancierd. Dus in eens mochten we de printer niet meer ge bruiken voor zaken gerelateerd aan het hu mane stamcelonderzoek en moesten we investeren in een nieuwe, privaat-gefinan cierde printer", vertelt Niels Geijsen, assis tent-professor aan de Universiteit van Har vard. De opheffing van de ban betekent overi gens niet dat onderzoekers nu overal zon der restricties hun werk kunnen uitvoe ren. Sommige staten, met name waar een meerderheid Republikeins stemt, hebben deze week aangekondigd er alles aan te doen om stamcelonderzoek tegen te hou den. Ze vinden dat Obama te ver gaat en kondigen nieuwe wetten aan. „Als de rege ring iets fout doet, hebben de staten het recht om in te grijpen. Ik wil het ongebo ren kind beschermen", zo verklaarde politi cus Mike Reynolds uit Oklahoma tegen persbureau Reuters. onderzoek naar vruchtbaarheidspro blemen. „Het gekke is: als een stel on vruchtbaar is, wordt altijd de vrouw behandeld. Of het probleem nu bij haar of bij hém ligt. Er is geen behan deling voor de man. Dus wilde ik ant woord zoeken op de vraag: wat gaat er mis bij de mannelijke vruchtbaar heid", vertelt Geijsen, in het zwaarbe waakte laboratorium van het Richard B. Simches Building. Het onderzoek bracht hem op een zij spoor: hij raakte geboeid door zoge naamde pluripotente stamcellen. „Plu- ripotente stamcellen kunnen in princi pe nog van alles worden: bloedcellen, leverstamcellen of spierstamcellen bij voorbeeld. Die functies kunnen we in het lab sturen. In theorie betekent dat: als eén patiënt leverschade heeft opge lopen, dan kunnen we van bijvoor beeld zijn huidcel pluripotente stam cellen maken. Daar maken we dan ver volgens weer een gezonde levercel van." De pluripotente stamcellen worden be waard in een soort warmtekast en moeten dagelijks gevoed worden met een mengsel van vitaminen en minera len. Dat drukt nog wel eens op het pri- véleven van Geijsen en zijn onder zoeksteam. „Ook op zaterdag en zon dag moet iemand de stamcellen voe den. Het werk staat nooit stil." Een curieus verschijnsel in het lab zijn de zebravisjes, die in diepblauwe zout water-aquariums leven. „Zebravisjes beschikken over de natuurlijke eigen schap om zich te herstellen bij hart- of nierschade", verklaart Geijsen. „Een be schadigde menselijke nier kan zich niet herstellen. Bij schade vormt de nier littekenweefsel en dat zit herstel in de weg. We bekijken nu of we de vorming van littekens kunnen voorko men, zodat nierschade zich misschien kan herstellen. Daarvoor bestuderen we de zebravisjes." Sommige hart-, lever- of nierpatiënten die over Geijsens onderzoek horen, hebben direct hoopvolle verwachtin gen voor de toekomst. „Maar die moet ik, helaas, teleurstellen. Zover is het ze ker nog niet. We zijn nu vooral bezig om te kijken hoe we de pluripotente stamcellen zover kunnen krijgen dat ze daadwerkelijk een goed functione rende lever-hart- of spiercel maken." Harvard: kweekvijver voor presidenten Harvard is een particuliere Ameri kaanse universiteit in Cambridge (Massachusetts), opgericht in 1636. De Harvard Medical School is geves tigd in het medische district Long- wood, dichter bij het centrum van Boston, waar een aantal bekende ge specialiseerde ziekenhuizen liggen. Harvard is een van de acht Ivy Lea gue universiteiten: ze behoren tot de meest prestigieuze scholen van de Verenigde Staten en zijn bijna al le gesticht tijdens de Amerikaanse kolonisatieperiode (1600-1800). De Amerikaanse presidenten Theo dore Roosevelt en Franklin D. Roosevelt, wiens voorouders waar schijnlijk uit Oud-Vossemeer in Tho- len kwamen, studeerden aan Har vard. Harvard is een kweekvijver voor presidenten: ook John Adams, John Quincy Adams, Rutherford B. Hayes, George W. Bush en Barack Obama studeerden er. Niels Geijsen geeft de pluripotente stamcellen voeding: een mengsel van vitaminen en mineralen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 86