3 spectrum 'Kortom, er wordt minimaal getraind en het maximale verwacht.' PZC Zaterdag 21 maart 2009 Instructeur Willem van den Boog- aart durft de stelling aan dat het bij het overgrote merendeel van zijn collega's bij de politie Zeeland 'best goed' zit met de conditie. De opstelling in de sportzaal van trainings centrum Nehalennia in het havengebied van Vlissingen ziet er ogenschijnlijk sim pel uit. Springkast, twee banken, een meta len karretje, drie verzwaarde ballen en - als toetje - een loden pop. Een rondje sprin gen en slepen. En dat vijf keer op een con stant drafje. Als dat nou alles is! Een filmpje van de fitheidstest voor agen ten op www.jvtpolitie.nl veinst evenzeer dat de gestelde eisen niet bijster zwaar zijn: 3.20 minuten voor mannen en op de kop af 4 voor vrouwen. Maar schijn be driegt ook hier. Bij wie slecht getraind is, slaat de verzuring in ronde drie even on verwacht als ongenadig toe. Nog twee te gaan. Het lijden begint. Zwarte sneeuw dwarrelt het blikveld binnen. Het resultaat is confronterend voor de verslaggever: 15 seconden buiten de limiet, waar alle dien ders wel binnen de maximale tijd blijven... Van de duizend mensen die bij de Politie Zeeland werken, zijn er 658 verplicht mini maal 32 uur per jaar mee te doen aan de in tegrale beroepsvaardigheidstrainingen (IBT). Daaronder vallen de halfjaarlijkse toets schietvaardigheid, de jaarlijkse herha lingsexamens aanhoudings-, zelfverdedi gingstechnieken en geweldbeheersing en straks dus ook de fitheidstest. Het overige personeel heeft hoofdzakelijk een bureau- functie en is vrijgesteld van die testmo menten. Volgens cijfers van de politie lag het slagingspercentage van de vuurwapentoets vorig jaar in Zeeland op 97,1 procent (twaalf personen zaten aan de verkeerde kant van de streep). Landelijk ligt dat cijfer rond de 98 procent. Voor de mannen en vrouwen die buiten de boot vallen, is door gaans een gegronde reden aan te voeren, zegt chef-IBT Van den Boogaart. Een aan tal kan door ziekte of zwangerschap de toets niet afleggen. Zij moeten hun pistool inleveren. Maar ook collega's die zakken voor de test worden ontwapend, tot ze bij een herkansing op de schietbaan betere resultaten boeken. Dat herexamen volgt doorgaans direct de volgende dag. Mist de diender andermaal te vaak doel, dan blijft zijn Walter-P5 veilig opgeborgen in de kluis van het trainingscentrum tot het volgende toetsmoment en wordt de agent zolang tot een bureautaak veroordeeld. In januari 2004 werd landelijk de Regiona le Regeling Toepassing Geweldsbeheersing Politie (RTGP) van kracht. De toetsen aan houdings- en zelfverdedigingstechnieken, geweldbeheersing en schietvaardigheid val len onder die regeling. Volgens het politie- jaarverslag over 2007 is dat jaar zeven pro cent van de 28.940 toetsplichtigen gezakt voor een van de twee toetsen of voor alle bei. Bij de politie Zeeland was dat ander halve procent. De fitheid van agenten zou eigenlijk begin dit jaar al verplicht op de proef worden ge steld. Maar dat moment is nog even uitge steld. De onderdelen van deze fysieke vaar digheidstoets moeten nog maar eens tegen het licht worden gehouden, vinden de vak bonden. Ze willen blessures (en dus ver minderde inzet op straat) door té zware in spanning voorkomen. Ook wordt nog gekeken naar een vérdere verfijning van de toets voor mannen, vrou wen en oudere dienders. Agenten hebben tot 2011 om aan het vaste parcours te wen nen en de conditie op peil te houden. Wat vervolgens de consequentie is voor ie mand die door de mand valt, is nog ondui delijk. „Het uitgangspunt van de Neder landse politie is dat onze mensen hun hele loopbaan lang vitaal blijven", billijkt Arjen de Lange het verplichte karakter van de fy sieke test. De Lange is in Middelburg hoofd personeel en organisatie. „Het is een zwaar beroep. Niet alleen omdat in dit werk ieder moment van de dag en op on verwachte momenten appèl gedaan kan worden op je fitheid. Ook de vele nacht diensten hakken er steeds steviger in, naar mate de leeftijd vordert." De pensioenleeftijd bij de politie is met twee jaar opgeschroefd naar 62 jaar. De ge middelde leeftijd binnen het Zeeuwse korps is de afgelopen zes jaar gestegen naar 44,3 jaar, twee jaar boven het lande lijk gemiddelde. Alleen Drenthe en Zuid-Limburg scoren nog hoger. Het toetsparcours steekt volgens Van den Boogaart ingenieuzer in elkaar dan op het eerste gezicht lijkt. „Een agent brengt een belangrijk deel van zijn surveillancedienst zittend door. Vaak is de praktijk: hup van achter het bureau de auto in. Maar op het moment dat een aanhouding een fysieke inspanning verreist, moet hij er ook staan. Die piekbelasting, en dan weer terug naar normaal, zit verwerkt in de toets. Dat maakt het best zwaar. Een ander voor beeld. Er komt een melding binnen van een vechtpartij. Op dat moment schiet je hartslag meteen omhoog. Onderweg naar de plaats delict loopt de spanning verder op en voordat je ter plekke bent zit je al op 145 slagen per minuut. En dan heb je eigen lijk nog niks gedaan." Stagiair Cornelius Villerius van de Goese sportopleiding CIOS en IBT-docent Frans de Ridder zeggen dat 32 uur verplichte training eigenlijk veel te weinig is. De politie kent weliswaar een kortingsregeling voor lidmaatschap bij een sportvereniging of fitnesscentrum, maar of daarvan gebruik wordt gemaakt, is vrijwil lig. Veel meer dan 32 uur trainen in werk tijd zit er echter vooralsnog niet in, reali seert De Ridder zich. „Wanneer collega's hier een hele dag aan het trainen zijn, kun nen ze niet worden ingezet voor de dienst. Het is dus ook een stuk efficiëntie." ClÖS-student Villerius werkt aan een ver beterplan voor de Zeeuwse politie-organi- satie. Hij peilt middels een enquête hoe het is gesteld met de fitheid binnen het korps. „Ze komen hier vier keer per jaar trainen, maar moeten wel ieder weekeinde in staat zijn vechtpartijen op te breken. Kortom, er wordt minimaal getraind en het maximale verwacht." Villerius - die zelf ook hoofdagent wil worden - pleit niet alleen voor meer trainingsuren voor zijn toekomstige collega's. Ook moet er wat hem be treft vaker worden geoefend op praktijksituaties. Trainingscentrum Nehalen nia in Vlissingen-Oost werd twee jaar geleden in gebruik genomen. Tot die tijd hielden de le den van het Korps Zeeland hun vaardigheden scherp op schietba nen en gymzalen van verenigingen, ver spreid over de pro vincie. Buiten het gebouw ligt een hindernisbaan. Geen stormbaan zoals bij het leger, legt IBT-chef Van den Boog aart uit, maar een straten- parcours met obstakels (mu ren, bankjes) die agenten ook bij een achtervolging kunnen tegenkomen. Een oude lijnbus doet dienst als oefenobject voor bijzondere arrestaties. Voor de echte specialisten biedt het com plex de gelegenheid hulp verlening op hoogte te trai nen. Dat gebeurt samen met de brandweer Terneu- zen, vertelt De Ridder. In de kelder is een ultra moderne schietbaan on dergebracht. Het doelwit wordt er geprojecteerd op doek, dat na iedere ses sie eenvoudig kan wor den doorgedraaid en zo 'ververst'. De verslaggever mag proberen. De Walter-P5 ligt licht in de hand. Op aangeven van instructeur Bas van der Ploeg wordt de schimmige bluesbrother op korte af stand onder vuur geno men. Ondanks een terug slag omhoog gaan de eerste schoten raak in de romp. Na een paar passen achter waarts wordt opnieuw doel gericht geschoten. Het aan tal inslagen laat zich lezen door een wit licht dat van achter het doek door de ga ten schijnt. Acht van de tien zijn voltreffers. Een leek kan de was doen! Een nogal statische bedoe ning, vindt topschutter Gert-Jan Kort de huidige opstelling. Hij herinnert zich de oude filmpjes, waar met een laserpistool het verloop van het scenario kon worden beïnvloed. „Dan zit je opeens midden in een caféruzie en komt er iemand met een mes op je af. Wat doe je? In eerste instan tie pak je pepperspray, maar wanneer dat niet helpt, wat dan?" De bewegende beel den om te oefenen keren terug, zegt docent Jan van der Heuvel. In de vorm van vijf series, met stuk voor stuk een variabele afloop. In Zeeland zelf opge nomen, voor een nog grotere 'belevings waarde'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85