Zeelan W Steen kreunt onder hoge belastingaanslag overheden Pontje van Sluiskil belangrijk School Sas wordt toch verbouwd Nominatie lesprijs Drieklank Jarig Frederik Hendrik kan niet wachten op nieuwe brede school. Dorpsraad bespreekt plan extra aanlegplaats aan Axelse Sassing. 22 Zaterdag 21 maart 2009 PZC Z OOSTBURG - Basisschool De Drie klank uit Oostburg is genomi neerd voor de in juni te verkiezen 'Les van het jaar 2009'. Hij was jarig, de fiere Axelaar en dus trakteerde hij op koffiekoeken van de beste bakker uit zijn woon plaats. Zelf koos hij een room broodje. De man is 78, maar hij oogt jonger en daar laat hij zich graag op voorstaan. Z'n geheim? Hij is zuinig, vooral op lijf en le den. Die slechte calorieën van dat broodje... ach, die werkt hij wel Samen met juf Sentina Schol heb ben groep 7 en 8 een geschiedenis les over een middeleeuwse stads omroeper ontwikkeld. Tip? redactie@pzc.nl weer weg. Hij wandelt immers vele kilometers per dag. Om bijvoor beeld de parkeerautomaat op die Terneuzense gracht te vermijden, parkeert hij z'n auto aan de rand van de stad. Zuinig. En bang voor boetes. Zegt de kennis, die vaak met hem meerijdt: „Zo bang voor snelheidsovertredingen dat ik soms even naast de auto kan meelopen." door Harold de Puysseleijr SINT JANSTEEN - Voetbalvereniging Steen uit Sint Jansteen is een bloeiende club, maar voelt zich daar door de gemeente voor ge straft met een torenhoge belasting aanslag. Met veel zelfwerkzaam heid (ver)bouwden de leden de af gelopen jaren hun accommodatie. Die wordt gebruikt door bijna vier honderd leden. Gevolg van de verbouwingen is volgens secretaris Patrick Heme- laar, dat W Steen bijna driedui zend euro kwijt is aan gemeentelij ke belastingen en waterschapslas ten. Voor een deel zijn deze lasten gebaseerd op de waarde van de ac commodatie. Die is als gevolg van de uitbreiding gestegen van een ge taxeerde waarde van 141.000 euro naar 423.000 euro. Steen zou daar om vrijstelling van de onroerende zaakbelasting (ozb) willen krijgen, of in elk geval enige financiële compensatie. Gemeenteraadslid Annelies Heg- ger (Progressief Hulst) vroeg deze week in de vergadering van de ad viescommissie Middelen ophelde ring over de brief van de voetbal club aan het college. Ze was ook ge schrokken over de teneur van die brief. Steen is zo boos over de af wijzende houding van de gemeen te, dat het bestuur de gemeente vraagt de leiding van de vereni ging en het hele complex maar weer over te nemen. Volgens wethouder Frans de Vries (Middelen) is de aanslag ozb van W Steen door de waardestijging van de accommodatie inderdaad gestegen, maar niet zo fors als de vereniging zelf zegt. De wethou der deelde in de commissie mee, dat de ozb van de club met zo'n vijfhonderd euro is toegenomen tot 796 euro. Vrijstelling van die be lasting kan Steen niet krijgen, al dus De Vries. „Het is juridisch zelfs verboden om wie dan ook uit te zonderen van het betalen van deze belasting." ALMANAK door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - De Prins Frederik Hendrikschool in Sas van Gent wordt toch nog verbouwd. Het be stuur van de scholenkoepel Open Basis heeft dat besloten omdat het waarschijnlijk nog tot 2012 zal du ren voordat de school zijn intrek kan nemen in de nog te bouwen brede school aan de Canadalaan. Die periode is te lang om het on derhoud aan de huidige school te laten versloffen. De aanpassing bestaat uit het ver bouwen van de berging en toilet ruimte tot nieuwe zorgkamer. Ver der wordt de directie en lerarenka- mer vergroot. Alle muren worden geschilderd in fris wit in plaats van het huidige licht geel. alle deu ren krijgen een dieprode kleur en de wc-deuren worden donker groen. Ook de plafonds worden ge schilderd, evenals de buitengevel aan de Paul Krügersdreef. Door deze aanpassingen wordt het gebouw beter geschikt gemaakt voor het onderwijs en zorgt de 'nieuwe look' voor meer uitstra ling, wordt gesteld in het perso neelsblad van Open Basis. Inmiddels worden de plannen voor de nieuwe brede school steeds concreter. In het gebouw aan de Canadalaan komen behalve de openbare Prins Frederik Hen drikschool ook de katholiek basis school de Sasse Vaart, de peuter speelzaal, de kinderopvang, de bi bliotheek, de GGD, een sporthal en een gemeenschapscentrum. Ook wordt er een woonzorgcom plex gerealiseerd. Ook in Biervliet wacht de openba re school De Maatjes van Open Ba sis op de komst van een brede school. Deze week werd bekend dat het haalbaarheidsonderzoek heeft aangetoond dat deze voorzie ning voor 4,3 miljoen euro gereali seerd kan worden. De brede school bij aanvang van het school jaar 2011-2012 in gebruik kunnen worden genomen. In de tussentijd wordt De Maatjes enigszins opge knapt met een likje verf en wordt een deel van de kozijnen vervan gen. SLUISKIL - Toen Adri de Bruijne (67) jaren geleden zijn bakkerij in Sluiskil opende, zocht hij een mooi logo. Het werd uiteindelijk het pontje. Wie bo lussen of een taart koopt, krijgt ze verpakt in een oranje zak of doos met het pontje als opdruk mee. Als dorpsraadsvoorzitter is hij een fervent pleit bezorger van behoud van de pont, ook als over vijf jaar ter hoogte van de brug de nieuwe Sluiskiltunnel in gebruik wordt genomen. „De brug blijft beschikbaar voor langzaam verkeer en voor de goederentrei nen, maar de veiligste route voor met name de honderden scholieren is toch via het pontje. Dat na verloop van tijd de zaak wordt geëvalueerd lijkt me logisch. Maar het vervoer van medewerkers in de glastuinbouw kan het pontje straks nieuwe impulsen geven. Nee, die ouwe schuit blijft ook in de toekomst van groot belang." foto's Wim Kooyman SLUISKIL - Is hij nu kapitein, stuurman of schipper? Terneuzenaar johan Doorns (54) houdt het op 'medewerker van Rijkswaterstaat'. Na een perio de als sluiswachter op de brug Sluiskil verhuisde hij achttien jaar geleden naar het pontje. Acht uur op acht uur af, overtochtjes van twee minuten. Dagelijks zet hij 350 scholieren over en een kleine 50 werknemers van He ros en Yara. Vooral 's zomers komen daar ook veel fietsers voorbij, al stoort het hem dat de ANWB-wegwijzers recent zijn aangepast, waardoor de toe risten aan de pont voorbijrijden. Doorns spreekt van leuk werk. Woordvoer der Edwin de Feijter van waterstaat meldt dat de pont vanaf de eerste week van april ook weer op zaterdag gaat varen. Voorlopig zijn drie van de vier bemanningsleden beschikbaar. „Pas over vijf jaar is de tunnel klaar. Dan zien we wel verder. Er zijn geen signalen dat de pont op termijn verdwijnt." door Wout Bareman SLUISKIL - Nooit en te nimmer zul len de Sluiskillenaren toestaan dat 'hun' pontje verdwijnt. In het ver leden stuitten plannen in die rich ting, ook al ging het soms maar om een vaag voornemen van eige naar Rijkswaterstaat, op fel verzet. En niet van een enkeling, maar van het hele dorp. Het pontje kwam in 1967 in de vaart, toen de ir. Lelybrug moest wijken voor de kanaalverbreding. De nieuwe verbinding was en is niet vrijblijvend; die is opgeno men in het Tractaat van i960 tus sen Nederland en België. Dus zou waterstaat de verbinding willen verbreken, dan moet daarover eerst worden overlegd met België. Zo niet, dan is er sprake van schen ding van bilaterale afspraken en kunnen de Sluiskillenaren de maat regel aanvechten tot voor het Euro pese Hof. Dat ze niet terugdeinzen voor fer me acties, bewezen de Sluiskillen aren eind '88, begin '89. Water staat moest bezuinigen en wilde het pontje offeren. Het resultaat: zesduizend handtekeningen van protesterende gebruikers van het pontje én een grote protestactie op de brug. Gevolg: de pont mocht blijven, zij het dat de nacht vaarten werden geschrapt en het aantal bemanningsleden werd te ruggebracht van zeven naar vier. En het bleef gratis. Door de jaren heen deden op ge zette tijden opnieuw verhalen de Feiten rond het pontje ronde dat waterstaat de verbin ding niet langer als kerntaak be schouwde en de pont wilde over dragen aan een particuliere ver voerder. Ook daartegen kwam ver zet, vooral van de dorpsraad, die de ontwikkelingen rond de kanaal verbinding nu opnieuw in het oog houdt. Waterstaat heeft immers besloten het pontje voorlopig op zaterdag uit de vaart te nemen. Oorzaak: personeelsgebrek. Dorpsraadsvoorzitter Adri de Bruijne: „Maar laat dat geen voor bode zijn van verdergaande maat- De Rijkspont op het Kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil kwam in 1967 in de vaart, nadat de ir. Lelybrug bij de kanaalwerken was gesneuveld. Het pontje vormde de eerste decennia een uiterst belangrijke verbinding tussen de Vogelbuurt, de NSM (nu Yara) en de Cokesfabriek (nu Heros) in Sluiskil-Oost en de 'echte' dorpskern aan de overkant van het kanaal. In die gloriejaren zette het pontje gemiddeld 800.000 mensen over, fa brieksarbeiders, bewoners van Oost en West en heel veel scholieren. Vandaag de dag is dat aantal geslonken tot hooguit 50.000 mensen, voor al door de sloop van de Vogelbuurt en de sluiting van de Cokesfabriek. De Sluiskillenaren beschouwen hun pontje nog steeds als een belangrijk stukje infrastructuur. Het is ook het symbool van de vechtlust. regelen en uiteindelijk het opdoe ken van het pontje. Dat hebben we Rijkswaterstaat ook heel duide lijk gezegd. We hebben best be grip voor de situatie, maar die mag niet te lang duren en zeker niet worden beschouwd als een proef om het aantal vaarten verder te verminderen. Gebeurt dat wél, dan komen we zeker in actie." De dorpsraad bespreekt binnen kort trouwens een voorstel om het pontje in de nabije toekomst een belangrijke rol toe te bedelen als verbinding tussen de glastuin bouw op de oostelijke kanaaloever en Sluiskil. De Bruijne: „Het werd gelanceerd als een grapje, maar het is het onderzoeken waard. Het pontje speelt vanaf het begin een belangrijke rol in het woon-werk- verkeer. Nou, creëer een aanleg plaats bij de Axelse Sassing en de honderden mensen, die straks in de kassen gaan werken, hebben een prachtverbinding met ons dorp. Er wordt straks nieuwbouw gepleegd, we zijn volop in bewe ging; het dorp bruist. Die mensen moeten straks gewoon in Sluiskil komen wonen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70