veranderd als Wemeldinge' V: Zeeland Al tien jaar nostalgie in museum 't Waskot Goes weigert bijdrage voor ambulancedienst Bus rijdt ook weer op vrijdag OPEN HUIS 'Ik wist tot ik die foto zap niet dat Wemeldinge een oestercultuur heeft gehad' jaap Smits van museum 't Waskot Stichting Landschapsbeheer Zeeland INTER BORG KEUKENS OP MAAT Noord-Beveland spijkert bij om bus extra avond in dorpen te krijgen. woensdag 25 maart zaterdag 28 maart met thee/koffie complet Eszeth Mode Museum 't Waskot opent zijn nieuwe expositieruimte met een fototentoonstelling over de geschiedenis van Wemeldinge, van pakweg 1860 tot 1993. Rode draad is het in Wemeldinge als kanaaldorp. foto's van de tentoonstelling laten zien hoe de sluizen aangelegd wer den in i860. De recentste plaat is uit 1993 en toont de laatste groep sluisbedienden. foto zag eerlijk gezegd helemaal niet dat Wemeldinge een oestercul tuur heeft gehad", bekent Jaap. David Duijnmayer Het nieuwe tuinhuisje van Jaap en Janny Smits is tevens de nieu we expositieruimte van museum 't Waskot in Wemeldin ge. De eerste wisselexpositie is er inmiddels ingericht: een fototen toonstelling over de historie van Wemeldinge. Zo'n tweehonderd foto's vertellen het verhaal van het dorp, dat opbloeide met de komst van het Kanaal door Zuid-Beve land. Aan de hand van de zwart-witfo- to's aan de muur dist Jaap Smits anekdote na anekdote op. Over de zeven zussen uit de familie Burger van de bakkerij, die alle hun hele le ven ongetrouwd bleven en bekend stonden als 'de dro ge koeken'. Of over Saar Paauwe, die altijd trouw ge volgd werd door haar knecht Ar- jaantje Leijs, wat hem de bijnaam 'het zeehondje' opleverde. Maar vooral het leven rond de slui zen heeft veel beeldmateriaal en verhalen opgeleverd. Ruim hon derd jaar lang drukten het kanaal en de sluizen hun stempel op het leven in Wemeldinge. De oudste e aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland be gon in 1850. In 1866 werd het in gebruik genomen, wat di rect een enorme economische im puls aan Wemeldinge gaf Ineens was het een schippersdorp gewor den, want de vrachtschepen die door het kanaal voeren, leverden bij de Wemeldingse sluizen een hoop werkgelegenheid op. „Je had een heel duidelijke twee deling tussen het dorpsleven en het sluizenleven", zegt Janny. „Die twee gingen heel slecht samen. Het was een christelijk dorp, maar de scheepvaart en het werk bij de sluizen gingen op zondag gewoon door. Dat vonden de vrome dorps bewoners maar niks natuurlijk." Uit eigen ervaring weten Jaap en Janny ook nog wel het een en an der. Dat bepaalde straten voor de christelijke kinderen verboden ter rein waren bijvoorbeeld - dat was het domein van de 'heidenen'. Toch had de tentoonstelling ook voor het echtpaar Smits nog ver, rassingen. „Er bleken in het archief foto's te zijn van de oestercultuur in Wemeldinge. Ik wist tot ik die an de oestercultuur is, net als van het sluizenleven, weinig meer over. Met de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal nam het belang van het kanaal door Zuid-Beveland af, maar ook de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland zelf was niet gun stig voor het dorp. Schepen deden Wemeldinge niet meer aan en de bedrijvigheid rond de sluizen ver dween, waardoor ook de midden stand het moeilijk kreeg. „Het dorp is nu minder levend, er zijn heel veel winkels verdwenen", zegt Jaap. „Ik denk dat weinig dor pen zo veranderd zijn als Wemel dinge." De foto's van de tentoonstelling komen uit het privé-archief van Jo- han de Groene en het gemeentear chief van Kapelle. „We hebben nog weinig van particulieren gekre gen", zegt Jaap, „maar als de ten toonstelling straks open is voor het publiek, denk ik dat mensen ook nog wel met eigen foto's komen." Zaterdag 28 maart is om 16.30 uur de officiële opening van de fototentoonstelling in het bij1 zijn van burgemeester Siebe Kra mer van Kapelle. Vanaf 30 maart tót 1 december is 't Waskot elke maandag en woensdag t/m vrij dag open van 13.00 tot 17.30 uur. COES - De provincie verleende eer der dit jaar 100.000 euro als over bruggingskrediet aan de ambulan cedienst RAVZ. Om niet alleen die kosten te dragen, heeft de provin cie de gemeenten boven de Wes- terschelde gevraagd daarvan 30.000 euro te betalen. B en W van Goes doen dat niet. „Wij zijn door de provincie niet ge kend in de toekenning van dat geld", aldus burgemeester Dick van der Zaag. De provincie had Goes gevraagd 4033 euro bij te dra gen. Van zorgverzekeraars wordt eveneens 30.000 euro verwacht. De provincie slaat zichzelf aan voor 40.000 euro. De Goese raad sprak zich overigens december vo rig jaar nog in een motie uit voor 'financiële hulp' om de ambulance dienst te redden. Inmiddels is Con- nexxion bereid gevonden het am bulancevervoer over te nemen. door David Duijnmayer WEMELDINGE - Het begon met oude wastrommels en groeide uit 1 tot een compleet 'nostalgiemu- Lseum'. 't Waskot in Wemeldinge, Met hobbyproject van Jaap en Jan- ly Smits, bestaat inmiddels tien laar. iet tienjarig bestaan gaat gepaard, j met een uitbreiding. Doordat een buurman verhuisde, was het echt- jpaar in staat een flinke lap grond Ite kopen die aan hun tuin grens- de. Daar is nu een tuinhuisje opge- j trokken, dat dienst doet als opslag- 1 fuimte en als expositieruimte voor J wisseltentoonstellingen. „Bijna alles is geschonken", vertelt 1 Jaap Smits terwijl hij door zijn mu seumpje loopt. Het museum be gint in hun achterkamer met oude blikken en poppenhuizen, gaat via een ruimte met ouderwets gereed schap over in een kamer vol tradi tionele kleding en ondergoed, om tenslotte uit te komen in een hok je waarin vooral historische wastrommels en vroege wasmachi nes staan. Het pronkstuk is een Miele wastrommel uit 1907 - een van de eerste die het bedrijf ge maakt heeft. Via de tuin komt de bezoeker tenslotte in de nieuwe ex positieruimte. 't Waskot is één groot eerbetoon aan het leven van pakweg vijftig tot honderd jaar geleden. Dat 'vroe ger alles beter was', wil Smits niet met zoveel woorden zeggen. „Maar gemoedelijker was het ze ker. Je kon in die tijd gemakkelij ker bij je buren aankloppen als je iets nodig had. Dat is toch wel een beetje over nu." Als het even kan, leiden Jaap en Janny hun bezoekers persoonlijk rond. „Ik vertel er graag bij", zegt Jaap. „Dat is voor gasten ook leu ker, dan wanneer ze het alleen maar zien staan." Jaap en Janny Smits begonnen tien jaar geleden uit liefhebberij e'en mu seumpje aan huis. foto Willem Mieras zoekt een medewerker voorlichting communicatie (m/v 32u) Kijk voor de vacature op: www,fandschapsbeheer.nl/zeeland PZC Zaterdag 21 maart 2009 23 MEUBELMAKERIJ Klarinetweg 14 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere door Raymond de Frel WISSENKERKE - Vervoersmaatschap pij Connexxion zet binnenkort ook op vrijdagavond weer bussen in om de dorpen Kamperland, Wissenkerke, Geersdijk en Kortge- ne te kunnen bereiken. De gemeente Noord-Beveland en de provincie zijn het eens gewor den over de financiering van de buslijn op vrijdagavond. Eerder al zegde de provincie toe geld be schikbaar te stellen om buslijn 31 (Goes-Kamperland) op zaterdagr avond weer in ere te herstellen. Op die avond werd het minimu maantal van zeven passagiers per bus wel gehaald, op vrijdagavond net niet. „Het liefst hadden we na tuurlijk alle avonden weer een bus op Noord-Beveland gezien, maar dat is helaas geen haalbare kaart. Dus moeten we met dit akkoord tevreden zijn", vertelt wethouder Kees van der Weele. „De zaterdag avonddienst wordt volledig door de provincie gefinancierd, wij spij keren vijfduizend euro bij om de busdienst op vrijdagavond te her stellen. De rest, een paar duizend euro, legt de provincie bij." Sinds de invoering van een nieu we dienstregeling in december is Noord-Beveland 's avonds onbe reikbaar met het openbaar ver voer. De vrijdag- en zaterdagavond regeling is van tijdelijke aard. De provincie wil in september een pi- lotproject starten, waarin open baar busvervoer en vervoer op ba sis van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning worden gecombi neerd. Loskade 9, Middelburg 0118-623246

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59