Zeeland Spelen met contrast en twijfel Voorman bestrijdt twijfels rond noodzaak omslag mosselsector bij VENESTRA op venestra.nl Wedstrijd dichten rond monument m venesTR Eindexamenproject beeldende vorming te zien in gemeentehuis. M2Makelaars.nl Poëzie over 'Verdronken geschiedenis' kan plek in tijdschrift winnen. Zorg of vergunningen zaadvanginstallaties tijdig beschikbaar zijn. S PZC Zaterdag 21 maart 2009 25 Evita Lemsom uit Kerkwerve combineert met haar kledingstukken heden en verleden. foto Ronald den Dekker Het werk van Aswin van As speelt met het contrast tussen de snelle maat schappij van nu en het monnikenwerk van vroeger. door Dewi Cigengack ZIERIKZEE - Kledingstukken, ab stracte werken, fotocollages en meer. Het is allemaal tot 26 maart te zien in het gemeentehuis in Zie- rikzee. De werken zijn gemaakt door 21 leerlingen uit de examen klassen havo en vwo van het Pon tes Pieter Zeeman in Zierikzee, voor het kunstvak beeldende vor ming. Het werk van de zeventienjarige Aswin van der As uit Dreischor ge tuigt duidelijk van het thema 'he den en verleden'. Het betreft een bladzijde uit een met de hand ge schreven boek, zoals de monniken dat ooit deden. „Er staan alleen maar nullen en enen op: het digita le schrift van de computer. Ik wil daarmee het contrast laten zien tussen de snelle maatschappij van nu en het tijdrovende monniken werk van eeuwen geleden." De leerlingen konden aan het be gin van het schooljaar kiezen uit twee thema's: naast 'heden en ver leden' ook voor 'het binnenste bui ten'. „Na acht weken experimente ren moesten ze één thema kiezen voor hun eindwerkstuk", vertelt docente Jessica van der List. „Daar hebben ze ongeveer een half jaar aan gewerkt." Een enkeling kon niet kiezen of vond het een uitdaging om tóch beide thema's in het werkstuk te verwerken. De zeventienjarige vwo-leerlinge Evita Lemsom uit Kerkwerve maakte een jasje en een aantal jurken in de kleuren blauw, groen en zwart. „Het zijn oude modellen die nu weer in 'Hij doet een aanzoek met een rode roos, waar toch nog een beetje zwart in zit' zijn. Vintage dus", verklaart Evita het thema 'heden en verleden'. „Bijvoorbeeld een galajurk uit de romantiek, met een moderne glim mende stof." Maar er zit meer ach ter. „Met kleding laat je zien wie je van binnen bent. Dat ligt vast in je dna. In ons biologieboek heeft dna de kleuren zwart, blauw en groen. Die heb ik hier tegenover elkaar ge bruikt in een spiraalvorm." Matthijs Meulblok uit 5 havo koos ook voor beide thema's. Hij maak te een abstract werk dat uit twee delen bestaat. „Het gaat om een persoon die zijn liefde voor een meisje niet naar buiten durft te brengen. De zwarte roos symboli seert dat", legt de zeventienjarige uit Burgh-Haamstede uit. „In het tweede werk is hij gegroeid en doet hij een aanzoek met een rode roos, waar toch nog een beetje zwart in zit. Dat staat voor de twij fel: zal ik het wel of niet doen?" COLIJNSPLAAT - De Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ) en het literaire tijdschrift Ballustrada hebben een poëziewedstrijd uitge schreven ter gelegenheid van de onthulling van het Monument voor de verdronken dorpen in Zee land, komend najaar in Colijns- plaat. Dichters kunnen in de periode van 1 april tot 15 augustus maxi maal drie gedichten inzenden over het thema 'verdronken geschiede nis'. In Nederland of elders. Het thema mag zowel historisch, folk loristisch, mythologisch als allego risch worden opgevat. De drie bes te gedichten worden beloond met geldprijzen van respectievelijk 350, 150 en 50 euro. Ook zullen ze wor den gepubliceerd in het kwartaal blad Zeeuws Erfgoed van de SCEZ. Een selectie van de beste gedich ten krijgt een plek in het literaire tijdschrift Ballustrada. De uitslag van de wedstrijd wordt bekendgemaakt tijdens de onthul ling van het monument in okto ber. De jury. bestaat uit Leo Adriaansen van de SCEZ en dich ters Emma Crebolder, Kees Klok, Theo Raats, Theo Schrijer, André van der Véeke en Jan J.B. Kuipers. Q De voorwaarden en het reglement zijn te vinden op www.scez.nl door Ali Pankow BRUINISSE - Voorzitter Wout van den Berg van Vereniging Alge meen Vissersbelang in Bruinisse laat er geen twijfel over bestaan dat het convenant met natuurorga nisaties en overheid de enige ma nier is als mosselsector te blijven bestaan. In een bloemrijk betoog bestreed hij gisteravond tijdens de jaarvergadering de twijfels rond de noodzaak van de drastische om slag binnen de mosselsector. „Ik ben mij er van bewust dat het een gigantische omslag in denken vergt van mijn collega's die al gene raties lang naar tevredenheid hun ambacht uitoefenen", zegt Van den Berg. „Vooral de gedachte dat er in 2020 niet meer op mossel zaad in de Waddenzee zal worden gevist, is voor velen een absurdi teit." Het kan niet anders, bena drukt de mosselvoorman. Hij is in tens betrokken geweest bij het tra ject van frustratie naar hoop, dat de mosselvisserij het afgelopen jaar heeft doorgemaakt. Van den Berg schetste gisteravond een glo baal beeld van de strijd die door middel van protestacties werd ge streden met de natuurorganisaties. „Is het de moeite waard geweest en wat levert het op?", analyseer de hij vervolgens. De druk door massale protestleuzen en opzeggin gen bij Postcodeloterij en Natuur monumenten leidden er toe dat de politiek het mosseldossier een De mosselsector kan niet ontko men aan een grote omslag, zegt mosselvoorman Wout van den Berg. Wel is snelheid geboden bij het geven van vergunningen. hoge prioriteit heeft gegeven. „Ons Geef Nooit Op heeft resultaat gehad", aldus Van den Berg. Naast een opsomming van positie ve effecten van genoemd conve nant, zegt hij erop te vertrouwen dat de noodzakelijke vergunnin gen voor de Mosselzaadvanginstal- laties (mzi's) ook tijdig rond zul len zijn. Over twee weken moeten die immers al het water in. Verder voorziet Van den Berg een omvangrijke taak voor de eigen Producentenorganisatie bij de rege ling van oude rechten van zaadvis serij en nieuwe rechten van mzi's. „Hoe ga je om met de oude rech ten van de zaadvisserij die verlo ren gaan door het sluiten van ge bieden en de nieuwe rechten van mzi's? Het is duidelijk dat er een koppeling is tussen zaadquotum en alternatief zaad." Volgens Van den Berg zal het uiteindelijk gaan om de aanvoer op de veiling. GOES KIJK! tel 0113 227766 www.venestra.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49