Sport PZC Fietsen staat nu voorop bij Armstrong Spek en bonen 35 33 35 Amerikaan keert vandaag terug in Europese koers. Edwin van der Sar lijkt de enige optie voor doel van Oranje Zaterdag 21 maart 2009 Liverpool en Chelsea worden weer tot elkaar veroordeeld Tip? sport@pzc.nl door Peter van Leeuwen MILAAN - Na drie jaar en acht maanden rijdt Lance Armstrong vandaag weer een wielerkoers op Europese bodem. Gisteren tijdens een drukbezochte persconferentie noemde de 37-jarige Amerikaan Milaan-San Remo zijn eerste echte test. „Ik hoop erbij te zijn als er vooraan nog twintig, dertig man over zijn." Met zijn comeback wil de zeven voudig Tourwinnaar een interna tionale campagne tegen kanker on der de aandacht brengen, maar gis teren gaf Armstrong aan dat de na druk nu op fietsen ligt. „De strijd tegen kanker is de belangrijkste re den dat ik terug ben in het pelo ton. Maar ik moet me nu vooral concentreren op wielrennen", ver telde hij. „Voor de start van de Ronde van Italië heb ik wel een onderhoud met Berlusconi." Armstrong zal de Italiaanse pre mier dan bijpraten over zijn Live- strong-campagne tegen kanker. Uiteraard prees Armstrong Mil aan-San Remo, de openingsklassie- ker die vandaag voor de honderd ste keer wordt verreden. „Ik wilde hier graag rijden. Het heeft iets mystieks, deze wedstrijd, terwijl het ook goed is voor mijn conditie om deze race te doen." Hoe vaak hij de 'Primavera' gereden heeft, wist Armstrong niet („Zes of ze ven keer, denk ik"), herinneringen aan zijn laatste optreden („Ik denk in 2002") had hij ook al niet. „Het is in ieder geval nooit mijn speciali teit geweest. Ik kan alleen zeggen dat ik hoop te merken dat ik pro gressie boek. Deze wedstrijd en met name ook de tijdrit volgende week in de Ronde van Castilla y León zijn echte tests. Ik hoop te er varen dat ik op schema zit." Armstrong reed al de Tour Down Under en de Ronde van Californië maar keert nu terug in het wereld deel waar hij zijn grootste succes sen behaalde. „Ik kan daarom nog niet zeggen of er veel veranderd is in de wielersport. Koersen in Au- NV Lance Armstrong gaat vandaag van start in de wielerklassieker Milaan-San Remo. De 37-jarige Amerikaan ziet de koers als een echte test. stralië of Amerika is toch anders. Het was in ieder geval voor mij een vreemde ervaring dat ik in de Tour Down Under de helft van de renners niet kende. Terwijl ik in het verleden van iedereen alles wist." Natuurlijk ontkwam Armstrong niet aan vragen over de concurren tie binnen de Astana-ploeg. Vorige week bekritiseerde hij via Twitter zijn ploeggenoot Alberto Conta- dor, die Parijs-Nice verloor omdat hij in de voorlaatste rit te weinig gegeten had en een inzinking kreeg. De Spanjaard moet het maar zien als tips van een oude, er varen renner, legde hij uit. „Zoals ik in het verleden wel eens kritiek kreeg van Eddy Merckx. Ik kon er alleen maar van leren. Er wordt een hoop heisa over gemaakt, maar het lijkt me niet zo gek als ik hem een keer advies geef" Laatste tien winnaars 2008: 2007: 2006: 2005: 2004: 2003: >- 2002: 2001: 2000: 1999: Fabian Cancellara Oscar Freire Filippo Pozzato Alessandro Petacchi Oscar Freire Paolo Bettini Mario Cipollini Erik Zabel Erik Zabel Andrei Tchmil Hennie Kuiper was in 1985 de laatste Nederlandse winnaar. Jan Raas (1977) en Arie den Hartog (1965) gingen hem Lance Armstrong start vandaag in de klassieker Milaan-San Remo: „Ik wilde hier graag rijden. Het heeft iets mystieks, deze wedstrijd, terwijl het ook goed is voor mijn conditie om deze race te doen." foto Matteo Bazzi/EPA Gelukkig is de nieuwe kampioensre- gel in de Formule 1 van tafel. De rijder met de meeste GP-zeges zou wereldkampioen worden, had de In ternationale Automobielfederatie (FIA) bedacht. Maar daar staken de teams giste ren gezamenlijk een stokje voor. Hoe arbi trair het plan was, maakt het Formule i-seizoen van 1982 duidelijk. Dat seizoen was in veel opzichten bijzon der: twee coureurs (Gilles Villeneuve en Riccardo Palett) lieten het leven tijdens een crash, geen van de racers won meer dan twee wedstrijden en Didier Pironi gaf een voorsprong van zestien punten weg aan Keke Rosberg, die de eerste we reldtitel pakte voor Finland. Als de kampioensregel er 27 jaar geleden al was geweest, was Rosberg doodleuk zesde geworden in de eindstand. Hij won maar één Grand Prix. Didier Pironi, John Watson, Alain Prost, Niki Lauda en René Arnoux wonnen dat jaar namelijk twee GP's. En Pironi, die de laatste vijf ra ces nota bene moest missen na een ern stig ongeluk op Hockenheim, was dan op basis van zijn overige uitslagen met de hoofdprijs aan de haal gegaan. En wat nu als er een nieuwe Michael Schumacher opstaat? Zo'n veelvraat die race na race wint. Dan zouden bijvoor beeld de laatste zes races van een seizoen nog wel eens voor spek en bonen gere den kunnen worden. Dan trekt het hele Formule i-circus een aantal maanden voor niets van werelddeel naar wereld deel. Dat is lekker voor de spanning. In het voordeel van de FIA spreekt een andere statistiek. In 47 van de 59 jaargan gen - dus in 80 procent - zou de win- naar-met-oude-regels dezelfde zijn als de winnaar-met-nieuwe-regels. Aangezien de goede coureurs altijd wel komen bo vendrijven, is niet te verwachten dat er met de nieuwe rekenmethode onterechte kampioenen komen. Maar waarom dan veranderen, is de vraag. Zeker als excessen als die van Piro ni en Schumacher op de loer liggen. Nee, hulde is op zijn plaats voor de teams in de Formule 1. De rijdersfederatie Fota was van plan de rechtsgeldigheid van het besluit te laten toetsen. Sommige teamba zen vonden het besluit zo ver te ver gaan, dat ze een boycot van de eerste wedstrijd van het seizoen (volgend weekeinde in Melbourne) overwogen. Tegen zo veel grof geweld moest de FIA wel inbinden. Roeland van Vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35