Zeeland om Nieuw- en Sint Joosland? H Ptpii: Vlissingen wil snel af van derde coffeeshop 'Kind en kunst' bij opvang OPEN HUIS Stichting Landschapsbeheer Zeeland INTER BORG KEUKENS OP MAAT Project Iaat kinderen experimenteren met creatieve technieken. woensdag 25 maart zaterdag 28 maart met thee/koffie complet Eszeth Mode w PZC Zaterdag 21 maart 2009 j 23 Het is een rafelrandje van het grote N57-project op Walcheren: wat te doen met het landbouwverkeer door of langs Nieuw- en Sint Joosland en Middelburg? Deze vraag houdt de gemeente Middelburg, de provincie Zeeland, waterschap Zeeuwse Eilanden en Rijkswaterstaat al tijden bezig. Komend voorjaar moet de knoop worden doorgehakt. door Theo Ciele et is geen kwestie die je met de Tom tom of rou teplanner kan oplossen. Veiligheid, bereikbaar heid, betaalbaarheid en economi sche belangen vechten om voor rang bij het zoeken naar een oplos sing voor het doorgaande land bouwverkeer in en om Middel burg. Knelpunt is Nieuw- en Sint Joosland. Met alle belanghebbenden is ge sproken: landbouwers, loonwer kers en dorpsbewoners. Maar wat voor de ene partij ideaal is, is voor de andere partij geen oplossing. „Hoe dan ook", zegt verkeerswet houder Frank Streng, „er moet een veilige oplossing voor de inwo ners van Nieuw- en Sint Joosland komen. En Middelburg moet be reikbaar blijven voor het land bouwverkeer." Op de totale verkeersstroom neemt het zware landbouwver keer in aantal een zeer bescheiden plaats in. Het is ook zeer afhanke lijk van het seizoen. Rijden er op een rustige dag tien landbouwvoer tuigen door het dorp, in het hoog seizoen denderen zestig tractoren, combines en ander rollende land bouwmachines over de Oude Rijksweg. Het daggemiddelde ligt tussen de twintig en de dertig. Dat mogen er niet veel zijn, een combine door het dorp of een trac tor met een fors beladen aanhan ger maakt wel indruk. Streng: „Be woners ervaren dat als heel erg on veilig." Nieuw- en Sint Joosland ligt op de route van het landbouwverkeer dat het kanaal moet passeren over de Schroebrug in Middelburg. Voor het bereikbaar houden van Het provinciale deel van de Schroeweg kruist de A58. het mechanisatiebedrijf op Ar- nestein werkt de aannemerscombi natie Kunst - die de N57 aanlegt - aan een oplossing. Er komt een verbinding tussen het Nieuw- en Sint Joosland en Arnestein. De kunst voor Kunst is een systeem te bedenken dat alléén landbouwver keer met bestemming mechanisa tiebedrijf van deze 'sluis' gebruik maakt. „Het mag absoluut geen sluiproute worden", aldus Streng. Om die 'sluis' naar het mechanisa tiebedrijf te bereiken moet het landbouwverkeer door of langs het dorp. Het aanleggen van een omleiding tussen het dorp en de A58 is voor alleen dat bestem- zoekt een medewerker voorlichting communicatie (m/v 32u) Kijk voor de vacature op: www.landschapsbeheer.nl/zeeland mingsverkeer een dure oplossing: je praat al gauw over bedragen richting de miljoen euro. Zo'n investering zou meer te recht vaardigen zijn als ook het door gaande landbouwverkeer er ge bruik van zou maken. Dan moet de nieuwe Weizichtweg, parallel aan de A58, permanent voor land bouwverkeer worden opengesteld. Dat is zinloos zolang de provincie geen langzaam verkeer duit op haar deel van de Sloeweg - tot aan de rontonde bij de Mortiere. Maar zelfs al staat de provincie dit toe en wordt daarmee de bypass renda beler, er kleeft voor het dorp weer een nadeel aan. Er rijdt dan geen landbouwverkeer meer over de Oude Rijksweg door het dorp, maar des te meer over de bypass vlak langs het dorp. Dan is er nog een derde variant: het herinrichten van de Oude Rijksweg zodat die veiliger wordt. Het landbouwverkeer wordt dan beperkt tot bestemmingsverkeer richting Arnestein. Voor het doorgaand landbouwver keer wordt het hoe dan ook een paar kilometer omrijden als de pro vincie langzaam verkeer blijft ver bieden op haar deel van de Sloe weg. Daar zijn niet alleen de boe ren niet blij mee. Meer zwaar ver keer over de smalle, bochtige dijk jes en polderwegen kan het (toeris tisch) fietsverkeer in de weg zit ten. De inwoners van Nieuw- en Sint Joosland willen af van het door gaand landbouwverkeer op de Oude Rijksweg. Dit staat promi nent op het wensenlijstje in het dorpsplan. De Middelburgse raad droeg in december het college van burgemeester en wethouders op te onderzoeken hoe ze dit voor el kaar denken te krijgen. Voor de op levering van de nieuwe N57, in de cember volgend jaar, moet er een oplossing zijn gevonden. Ambtenaren van gemeente, pro vincie, waterschap en Rijkswater staat leggen de komende tijd alle alternatieven naast elkaar. Nog voor de zomer zullen de politiek verantwoordelijken een besluit moeten nemen. VLISSINGEN - Burgemeester Dijk stra heeft gisteren besloten de ver gunning van coffeeshop Home Grow aan de Vlissingse Kasteel straat over zes weken in te trek ken. Waarom exact, wilde de ge meente niet vertellen. Een woordvoerder hield het erop dat de eigenaar niet langer voldeed aan de eisen in de Drank- en Hore- caverguning. De eigenaar kan nog in beroep bij de rechtbank. Of hij dat doet was gisteren niet te achter halen omdat hij onbereikbaar was voor commentaar. Als de rechtbank die sluiting niet terugdraait telt Vlissingen over zes weken nog twee coffeeshops: Aar den in de Kerkstraat en Purple in de Aagje Dekenstraat. Daar komt geen shop bij omdat de gemeente raad in het verleden heeft besloten dat Vlissingen aan twee coffees hops wel genoeg heeft. MEUBELMAKERIJ Klarinetweg 14 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere door Selma Osman MIDDELBURG - Kinderopvang Wal cheren (KOW) begint op 1 april met een creatief experiment. Door de kinderen kennis te laten maken met Zeeuwse kunstenaars en ver schillende technieken hoopt de KOW hun fantasie en creativiteit te prikkelen. Het project 'Tussen Kind Kunst' begint bij het Middelburgse kindercentrum Kinderbolwerk. Acht weken achter elkaar worden daar creatieve workshops aangebo den aan kinderen van zes tot twaalf jaar. Er is plaats voor maxi maal achttien deelnemers. De activiteiten gaan volgens KOW-manager Monique de Zwart een stapje verder dan de gewone knutselactiviteiten die bij de kin deropvang worden aangeboden. „Dat doen we door echt te werken op basis van technieken en door di verse materialen in de kunstwer ken te verwerken. Dat varieert van lappen stof tot bijvoorbeeld een emmer." Het is de bedoeling dat de kinde ren langsgaan bij een Zeeuwse kunstenaar. Namen kan De Zwart nog niet noemen. Ook kan het ge beuren dat de groep inspiratie gaat opdoen bij een museum. De kinderopvang is op het idee ge komen na creatieve workshops in de zomervakantie. De kinderen gingen daarmee zo enthousiast aan de slag, dat KOW heeft beslo ten er op doordeweekse dagen een vervolg aan te geven. Als de proef slaagt, zullen de workshops op meerdere locaties gegeven worden. Loskade 9, Middelburg 0118-623246 routes landbouwvervoer om Nw- en St Joosland over Weizichtweg en Sloeweg door Nw- en St Joosland 'bypass' Nw- en St Joosland Route naar mechanisatie bedrijf op Arnestein in beheer bij Provincie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25