Buitengebied Nieuwe raadkaart De veldwachter is J. Tramper Strenge selectie voor kwaliteit in kudde Weekboek van' een herder 1 6 Zaterdag 21 maart 2009 PZC Op de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh een klein schoolgebouw in een zuidelijk gelegen dorp. Uiteraard is de vraag: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderheden over school en omge ving, zowel toen als nu, zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 26 maart worden ge zonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 91, 4330 AB Middel burg; fax 0118-434019, e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. door Rinus Antonisse De oplossing van de raad kaart van vorige week is de christelijke school De Kakeldans in Yerseke, schrijft onder anderen Wilma Sin- ke uit het vissersdorp. „Op de plaats van de school staan nu du- plexwoningen. De foto is uit om streeks 1905." René Meijer, ook uit Yerseke, zat er van 1951 tot 1954 op de kleuter school. „Als juffrouw herinner ik me nog juffrouw Jo (Philipse) en juffrouw Annie (Slotboom). Naast de school stonden een woning en de schuur van Machiel de Mol. Nu staan er bejaardenwoningen." De vader van C. K. Holle- brands-van Es uit Kortgene zat om streeks 1910 op De Kakeldans. „Misschien staat hij ook wel op de ze foto, die ik vroeger wel eens bij mijn grootouders heb gezien." De school ging uit van de gereformeer de kerk, weet F. Zoeteweij uit Yer seke. Deze kerk staat zo'n honderd meter van de school op de hoek Damstraat-Kakeldans. De school werd in 1893 in gebruik genomen. „Het hoofd der school werd de heer J. Staal uit Bergen op Zoom. Er zaten ruim honderd leerlingen op. Doordat er snel steeds nieuwe leerlingen bij kwamen, moest de kerk financieel nogal eens bijsprin gen." Ook deze inzender wijst op het huis van de familie Mol naast de school. „Ertussen liep een pad naar achteren om naar het gedeel te van de school te gaan waar de kleuters gehuisvest waren, met een klgin schoolplein en een zand bak. Ook de familie Mol moest over dat pad naar hun huis, even als de bewoners van het arbeiders huisje dat achter de school stond. Het huisje werd later bewoond door de familie Piet Vader. Piet werkte bij de PTT en hield samen met zijn vrouw en later hun twee dochters de school schoon." Zoeteweij geeft aan dat er een ijze ren spijltjeshek van twee meter hoog voorlangs het gebouw is ge plaatst. Rechts van de school liep een pad naar de boerenschuren van Van der Endt en Van der Jagt. Volgens deze inzender is de veld wachter op de foto Johannes Tram per, met naast hem hoofdonder wijzer Leijsen. „Daar weer achter staan onderwijzer J. K.W. Krijger en onderwijzeres S. J. Sinke." Rond 1920 waren er acht leerkrach ten. „De scholen van de gerefor meerde en hervormde kerken zijn samengegaan in de nationale chris telijke school, tegenwoordig Het Kompas en kleuterschool De Schelpjes." Aan de Hogeweg wordt een nieuwe brede school ge bouwd, in combinatie met verzor gingshuis en (aanleun)woningen. Vaste inzender Kees Stevense uit Middelburg merkt op dat de naam Kakeldans al in de middeleeuwen voorkwam; de betekenis is onbe kend. Voor het gereformeerd on derwijs werd in 1884 een vereni ging opgericht, die in 1886 aan de Torenstraat een school in gebruik nam. In 1893 werd de nieuwe vier- klassige school geopend, met 180 leerlingen. Al in 1913 kwamen er twee lokalen bij, aldus Stevense. In 1925 werden twee lokalen be stemd voor de kleuters. De waardebonnen gaan naar: A. Jobse, Goes, C. K. Hollebrands, Kort gene en J. van Putten, Yerseke. door René Hoonhorst Volgende week verlaat het grootste deel van de Schaapskudde Zeeuws-Vlaan- deren de stal. Maar vóór de schapen definitief de dijken op en de natuur intrek ken, hakken de herders knopen door bij de eerste selecties van het jaar. Ze kiezen twintig tot vijfentwintig rammen uit om een nieuwe bloedlijn in de kudde te brengen. De uitver koren rammen worden aan het eind van de zomer nog eens beoordeeld, waarna de tien tot vijftien béste er uit worden gepikt. „Een rammetje dat er nu goed uitziet - goede bouw, mooi gebit, sterke kop - kan in de kud de alsnog problemen krijgen. Last van bij voorbeeld een doorgezakte rug of het gebit leidt er toe dat dieren alsnog weg moeten", betoogt Natasja Vermeulen. Samen met Jan en Serge Klomp heeft ze afge lopen week de eerste afvallers al apart gezet. In de loop van de winter bleven jonge, eenja rige ooien (enters) buiten en moest een aan tal andere ooien de stal verlaten, omdat ze niet drachtig bleken te zijn of een dood lam kregen. Aan het begin van de winter was er nog genoeg gezond, eiwitrijk voedsel. Later zaten er minder voedingsstoffen in het gras en werd het vochtiger. Veel schapen kampen daardoor'een tijdje met diarree. Niet zo'n ramp, want zo gauw het beter weer wordt, gaat het vanzelf over. Maar veel ooien torsen aan het eind van de winter een plak opge droogde ontlasting aan hun achterwerk mee. Vandaar dat 84 ooien eerder deze week van de Verdronken Zwarte Polder naar de wei achter de stal zijn overgebracht. De achter werken van de dieren zijn 'schoongeknipt' en de opknapbeurt is door de herders gelijk ge bruikt om een eerste selectie te maken. Van de 84 dieren keren er in elk geval vier niet te rug in de kudde. Het kwartet heeft zodanige lichamelijke mankementen, dat het zowel als begrazer als moederdier minder geschikt is. In het komende half jaar zullen nog veel meer dieren uit de kudde worden gezeefd. Ooien die jaren achter elkaar 'gust' waren, niet drachtig werden, en ooien die telkens problematische bevallingen hebben, gaan er uit. Ook oudere ooien die niet zo goed meer mee kunnen - door ziektes of fysieke proble men bijvoorbeeld - verdwijnen. En de mees te nieuwe rammen moeten de deur uit. Naast de fokrammen kiezen de herders ko mende week zo'n vijftien lammeren voor de slacht. Diverse restaurants uit de regio willen met Pasen zuiglam op de kaart hebben. De overige dieren gaan de eerste hoedperio- de met de kudde mee tot de volgende selec tiemomenten bij begin en eind van de zo mer. Jan Klomp wil dit jaar twee rammen la ten castreren om ze te gebruiken als zoek- ram: mannetjes die de bronst bij de vrouw- tjesdoorschapen moeten opwekken. Natasja: „De ene ooi is gelijk bronstig als er rammen in de kudde komen, bij de ander duurt het een paar weken." Door zoekrammen in te zet ten, kan de dekperiode iets later beginnen en korter zijn. De lammertijd kan zodoende na de kerst beginnen en beter worden gepland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16