Open Huizen Route: zaterdag 28 maart Overspannenheid op woningmarkt ebt weg Gunstige tijd om woning te kopen Investeren in woning loont I I De 7 redenen van de NVM om nu een huis te kopen zijn: Woning wisselt een keer in de 20 jaar i I Zaterdag 21 maart 2009 I 39 Op zoek naar een nieuwe woning? Doe dan mee aan de Open Huizen Route op zaterdag 28 maart. Dan kunt u geheel vrijblij vend en zonder van tevoren een afspraak te moeten maken één of meerdere woningen bezoeken. U wordt tijdens uw bezoek gas tvrij ontvangen en rondgeleid door de huidige bewoner(s). Aan de Open Huizen Route wordt jaarlijks door steeds meer belangstellenden deelgeno men. Geen wonder, want u kunt gedurende een paar uur op een vrije zaterdag tal van verschil lende woningen bekijken. Zonder afspraak te maken! Ter ondersteuning van de Open Huizen Route zijn zaterdag 28 maart de meeste makelaars kantoren geopend om vragen te beantwoorden. DIVERS Makelaars in Zeeland stellen woningzoekenden in staat om een zeer divers aanbod aan woningen en appartementen te bekijken. Groot, klein, oud, nieuw, in dorp of stad; de varia tie aan woningen is enorm. En dat in elk segment van de woningmarkt. De Open Huizen Route is een unieke kans om u te (heroriënteren op de actuele woningmarkt. Wilt u als verko per uw woning op een bijzonde re manier onder de aandacht brengen? Ook dan is de Open Huizen Route een ideale gele genheid. BELANGSTELLING De belangstelling voor de Open Huizen Route neemt in alle geledingen toe. Steeds meer particulieren doen mee maar ook de makelaars zien de belangstelling groeien. Een aantal van hen houdt zelfs door het jaar heen op persoon lijke titel een Open Huizen Route. Sommige zelfs al elke maand. Zij zien dat de manier van aan pak aanslaat. Zonder verplich tingen een planning maken en de woning(en) van je dromen in alle rust bezichtigen. Een van de redenen om juist nu een huis te kopen, is dat de huizenprijzen 'realisti scher' zijn geworden. De woningmarkt was een tijd lang nogal overspannen. De vraagprijs van de te koop staande woningen werden in sommige gevallen meer door emotie bepaald, dan door de werkelijke waarde. Maar door economische situatie is dat nu veranderd. Vooral in het laatste kwartaal van 2008 waren de effecten van de kredietcrisis duidelijk voelbaar op de woningmarkt. Voor het eerst sinds 1990 was er sprake van een aanmerkelij ke daling van de huizenprijzen. Onderzoekscijfers van de NVM tonen aan dat na een matig derde kwartaal (- 0,7 procent) de prijs in het vierde kwartaal verder zakte, met 2,5 procent. Afgezet tegen het algemene sentiment in de economie was de prijsdaling echter beperkt: over heel 2008 zijn de huizen prijzen met 1,8 procent gedaald. De gemiddelde woning kost nu 233.000 euro, tegen 246.000 euro in het derde kwartaal. Hoewel op dit moment moeilijk te voorspellen, verwacht de branche dat de prijzen zich in het goedkopere segment zullen handhaven. In het midden- en hogere segment zullen de prij zen nog onder druk blijven staan. De NVM verwacht een gemiddelde prijsdaling van ongeveer vijf procent voor heel 2009. En eigenlijk betekent dat dus dat een koper meer zeker heid heeft dat de prijs die wordt betaald, ook realistischer is. Een belangrijk voordeel van dit moment is dat de hypotheek rente gunstig is. En die rente bepaalt een belangrijk gedeelte van de maandlasten. Dat betekent dat een nieuwe hypotheek ook relatief goedkoop kan zijn. Hoe relatief dat is, kunt u laten berekenen door de hypothee kadviseur. Want het moet natuurlijk wel in uw situatie pas sen. Verder is er nog een andere aantrekkelijk aspect. Omdat er op dit moment niet zo veel mensen de stap durven te zet ten om een huis te kopen, zitten we in een zogenaamde 'kopers markt'. "Dat wil zeggen dat de kopers op dit moment in het voordeel staan. Gunstige hypotheekrente Meer keus, dus meer kans op een droomhuis Prijzen zijn realistischer Betere onderhandelingsposi tie Koopwoning op termijn vrijwel altijd goede investering De NVM-No Risk clausule voorkomt dubbel huizenbezit Met een NVM-aankoopmake- laar koop je nooit een kat in de zak De gemiddelde eengezinswo ning in Nederland wissell slechts één keer in de 25 jaar van eigenaar. Appartementen worden één keer in de achl jaar doorverkocht. Dit betekent dat de gemiddelde koopwoning slechts één keer in de twintig jaar een nieuwe eige naar krijgt. Dit blijkt uit onder zoek van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Volgens de NVM geven de cijfers aan dat er steeds min der doorstroming plaatsvindt op de Nederlandse koopwoning markt. In 1996 wisselde een woning eens in de 17,5 jaar van eigenaar, nu is dat eens in de 2C jaar. Dit betekent dat per jaar één op de twintig koopwoningen in Nederland vrijkomt voor ver koop. Consumenten die hun huis willen verkopen, kunnen ook zelf initiatief nemen om kopers te interesseren. Investeren in een opknap beurt van de woning loont. Het kan geen kwaad om wat extra geld te steken in het uiter lijk van de woning. Zeker bij woningen die wat langer te koop staan, kan een extra opknap beurt kopers in verleiding bren gen. Schakel bijvoorbeeld een styliste in die verkopers op heel simpele dingen kan wijzen, zoals het schilderen van één muur, of de kast iets anders neerzetten. Zorg ervoor dat het huis er geweldig bijstaat. Vraag een makelaar om advies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 143