Meningen 'Clown met een potlood' Jeugd niet welkom op camping 'Zeeuws-Vlaanderen wingewest van Zeeland' i i PROI/INC16" r >-«êv H 12 I Zaterdag 21 maart 2009 PZC eb tiiiïr' fl'-i" p— EDITH RAMAKERS De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, ParkVeldzigt35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl i EVEN ]e bent zestien en je wil niet naar Salou, maar naar de Zeeuwse kust. ]e wilt niet met ouders of een bege leider op vakantie, maar met een paar vrienden en vriendinnen. Je houdt niet van jongerencampings waar het een spel is om de meeste bierkratjes te stapelen. Nee, je wil met je vrienden op een gewone camping aan zee staan, waar jong en oud vakantievieren. Maar jonge ren: 'ze zijn niet welkom in Zee land'. Deze verzuchting slaakte de Breda se moeder Dorien. Zij belde ten einde raad naar de krant om tips te krijgen over campings waar ge zellige jongeren terecht kunnen. „Ik vond het zo'n prettig idee dat de kinderen niet met de bus naar Spanje wilden, dat ik direct voor hen ging bellen naar campings en VVV's in Zeeland." Maar na tien telefoontjes en urenlang zoeken op internet had ze nog steeds geen reservering kunnen maken voor de vijf leeftijdsgenoten. Haar con clusie: „Zeeland heeft niets voor jongeren die zelfstandig vakantie willen vieren en die dat niet wil len doen op een feestcamping." Haar zoektocht volgens de gewone banen liep dood. Maar dat ze niets gevonden heeft, wil toch niet zeg gen dat er geen geschikte cam pings voor deze Bredase jongeren bestaan. Ze zijn er, maar ze liggen niet voor het oprapen. Met een be scheiden lijstje rijdt Dorien dit weekend met de jongeren naar de Zeeuwse kust. „We gaan zelf kij ken wat de jongerenveldjes inhou den. Bovendien heeft het geen zin om op afstand te boeken. Als ik zeg dat het voor i6-jarigen is, gaat de deur dicht. Misschien helpt het als ze deze kinderen zien." Ze heeft er begrip voor dat cam pinghouders terughoudend zijn. „Ze zijn natuurlijk bang dat ze de rust verstoren en midden in de nacht luidruchtig thuis komen. Maar niet alle jongeren doen dat. lammer dat de goeden moeten lij den onder de kwaden. De vraag 'aardige Zeeuwse camping gezocht voor jongeren', is moeilijker dan ik gedacht had. En dat is al teleurstel lend." Eigenlijk ben ik gewoon een clown met een potlood." Cor de Jonge tekent deze week twintig jaar voor de krant. De cartoonist slaagt er tel kens in om een tekening in te leve ren, waarmee hij met humor rea geert op een Zeeuwse actualiteit. „Als mijn vrouw direct hard lacht, rij ik met een gerust en voldaan ge voel naar de krant. Als ze niet lacht, moet ik een nieuwe schets maken en als ze glimlacht, pas ik de tekening aan." Elke vrijdag verloopt volgens een vast patroon. Om half acht bekijkt hij de kranten van de week en maakt aantekeningen. Om klok slag half tien belt hij naar de krant om te overleggen. „De krant kan vragen of ik aandacht aan een on derwerp wil besteden, maar ik ben vrij in de onderwerpkeuze." Rond ïi.oo uur maakt hij zijn eer ste schets. Zijn vrouw krijgt die on der ogen en hopelijk volgt de be vrijdende lach. „Daarna ben ik nog een uur of 3, 4 bezig met uit werken en inkleuren." In zijn beginjaren bij de krant le verde hij vier plaatjes af, Hij werk te in de strip naar de pointe toe. Nadat de krant ruim twee jaar gele den op tabloidformaat verscheen, werd zijn opdracht gewijzigd. Geen strip meer, maar één grote prent. „De tekening moet in een klap voor zichzelf spreken." Was hij net gewend aan de nieu we vorm, kreeg hij de vraag om met kleur te gaan werken. „Dan denk je misschien 'ik kleur de teke ning maar een beetje in', maar dat gaat natuurlijk niet zomaar. Ik heb een wat onorthodoxe manier van kleuren. Ik gebruik soms potlood, viltstift en verf in een tekening. Het blijft een kwestie van smaak. Er zijn mensen die mijn tekenin gen sterker vinden in zwart wit." Cor de Jonge Een cartoonist moet iets losmaken bij de lezer. Cor probeert een situa tie in 't absurde te trekken. „Ik ben er nooit op uit om iemand te grie ven. Soms voelt een groep zich wel gegriefd door een cartoon. Maar dat is nooit een vooropgezet doel. Als een groep handelt vanuit een overtuiging, mag ik hen ook een spiegel voorhouden." De Middelburger vindt dat een te kening van de ziekenhuisdirectie en de protestmars een van de leuk ste van de laatste tijd is. Het ging over de verhuizing van de afdeling verloskunde van Vlissingen naar Goes. Directeur Rob Zomer had de oplossing bedacht. Hij zei tegen Hans Simons dat ze voor draag vlak moesten zorgen. „En dat te gen de achtergrond van de protes terende massa. Mijn vrouw moest bevallen en wij maakten ons er zorgen over of we wel op tijd in Goes zouden aankomen. Vandaar dat ik ook ons gezin in de menigte had getekend. Ik moet er om la chen als ik die tekening weer terug zie." V" 7 IN Jaap Schijve uit Retranchement roept op tot solidariteit: „Schitte rend dat Zeeland de gehele Westerscheldetunnel in bezit krijgt. Een winstgevend object waarmee de tunnel bij Sluiskil betaald kan worden. Hoewel, die tunnel hoort uit de algemene midde len betaald te worden, niet uit tolgeld. Maar de Provinciale Staten geven er de voorkeur aan om Zeeuws-Vlamingen, er voor te laten boeten. Al weer een tijd geleden ging minister Zalm hen voor toen Nederland nog grootaandeelhouder was. Volgens hem zou tolvrij heid een gat van 400 miljoen euro's creëren en dat was onbespreek baar. Dat gat moest dus door Zeeuws-Vlaanderen gedicht worden. Ook in Middelburg werd toen niets gehoord. Wat nu? De Wester scheldetunnel moet tolvrij zijn voor Zeeuws-Vlamingen en het be stemmingsverkeer naar Zeeuws-Vlaanderen. Dat is een kwestie van solidariteit. Alle Nederlanders kunnen tolvrij door Nederland rij den. Maar niet de Zeeuws-Vlamingen. De Westerscheldetunnel is ook al om andere redenen een aderlating voor Zeeuws-Vlaanderen. Een aanzuigende werking van de tunnel op allerlei voorzieningen van onder de Schelde naar boven de Schelde is aanwezig. Voor West-Zeeuws-Vlaanderen is de afstand naar Middelburg buitenge woon groot." M/W w/j MoeIN AANHALEN J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12